J.P. Morgan zmienia swoje zdanie o bitcoinie, przewiduje trzykrotny wzrost ceny

J.P. Morgan zmienia swoje zdanie o bitcoinie, przewiduje trzykrotny wzrost ceny

Zespół analityków z grupy J.P. Morgan's Global Markets Strategy zachwala bitcoina jako popularną wśród millennialsów alternatywę dla złota, sugerując "podwojenie lub potrojenie" ceny kryptowaluty, jeżeli obecne trendy wzrostowe się utrzymają.

Prognoza ta, pochodząca z raportu badawczego opublikowanego w piątek, wzbudza zdziwienie jeżeli weźmiemy pod uwagę sceptycyzm jakim wcześniej bank darzył kryptowaluty. W 2017 roku CEO banku, Jamie Dimon nazwał bitcoina "oszustwem" oraz powiedział, że zwolni każdego kto nim obraca za bycie "głupim".

Bycze nastawienie J.P. Morgan bierze się po części z niedawnej decyzji PayPal'a o zaimplementowaniu usługi kupna i sprzedaży kryptowalut, oraz 50$ milionowej inwestycji w bitcoin przez Square. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na nastawienie banku jest trend demograficzny, w którym młodsze pokolenia wybierają bitcoina, a nie złoto.

„Starsze pokolenie woli złoto, podczas gdy młodsze preferuje bitcoina jako 'alternatywną' walutę” - można przeczytać w raporcie.

Analitycy twierdzą, że jeżeli ten trend się utrzyma, w dłuższej perspektywie może się okazać wyzwaniem dla złota - z istotnymi implikacjami cenowymi dla bitcoina.

„Nawet niewielkie wyparcie złota jako 'alternatywnej' waluty w dłuższej perspektywie oznaczałoby podwojenie lub potrojenie ceny bitcoina"

Cena bitcoina wynosi obecnie ok. 13,500$. To znacznie poniżej historycznego rekordu 20,000$, który miał miejsce pod koniec 2017 roku, po którym bitcoin spadł do około 3,400$ już w następnym roku. Obecny wzrost cen jest bardziej stabilny, bo bitcoin pozostaje powyżej poziomu 10,000$ przez okres ostatnich trzech miesięcy.

Jednak jako procent całkowitego kapitału inwestycyjnego złoto wciąż dziesięciokrotnie wyprzedza bitcoina. Jak zauważa J.P. Morgan, wartość złota i ETF-ów bitcoin jest prawie równa, ale żółty metal jest wart łącznie 2,6 biliona dolarów (w porównaniu z 240 miliardami dolarów w przypadku bitcoina), ponieważ jego duże ilości są przechowywane w postaci sztabek i monet.

Pomimo wszystko, J.P. Morgan wspomina także o ostrożności, zauważając, że „w bliskiej perspektywie czasowej bitcoin wydaje się zbytnio napompowany”.

Analitycy dodają również, że długoterminowe perspektywy dla bitcoina mogą ulec dalszej poprawie ze względu na jego użyteczność jako mechanizmu płatności w porównaniu ze złotem.