Bitcoin wszedł już do mainstreamu. Jest bardziej popularny niż... Facebook i YouTube.

Bitcoin wszedł już do mainstreamu. Jest bardziej popularny niż... Facebook i YouTube.

Bitcoin na dobre wszedł do mainstreamu. Pod względem popularności przewyższył Elona Muska, Gwiezdne Wojny, a nawet Facebooka i YouTube. Tak przynajmniej wynika z dorocznego rankingu Wikipedii.

Nie wiadomo, jaki wynik dałoby ogólnoświatowe badanie opinii publicznej, ale według rankingu Wikipedii Bitcoin pod względem popularności przewyższył m.in. (w tej kolejności) Elona Muska, Facebooka, Cristiano Ronaldo, YouTube, Floyda Mayweathera Jr-a i „Gwiezdne Wojny”.

Bitcoin dziewiąty w Top 50

Największa encyklopedia świata co roku publikuje ranking zatytułowany „The Top 50 Report”. Zawiera on zestawienie najczęściej odsłanianych wpisów na jej łamach. Raport za rok 2017 rozpoczyna się w mrocznym tonie, bo od listy zgonów 2017 r., która została „kliknięta” ponad 37 milionów razy. Na drugim miejscu pod względem liczby wyświetleń znalazł się wpis poświęcony Donaldowi Trumpowi, natomiast opracowanie dotyczące największej cyfrowej waluty zajęło dziewiątą lokatę z wynikiem ponad 15 milionów odsłon, ustępując nieznacznie wpisowi dotyczącemu Stanów Zjednoczonych.

Bitcoin pozostawił w tyle całą masę celebrytów, kultowych produktów popkultury i innych arcyważnych zagadnień. Dla porównania, wpis poświęcony portalowi Zuckerberga uzyskał niespełna 12 milionów odsłon, a „Gwiezdnym Wojnom” – niespełna 11 milionów. Z pełnym rankingiem można zapoznać się TUTAJ.

Szczyt klikalności na wpis dotyczący Bitcoina przypadł na 8 grudnia – dzień „krachu”, w którym wartość kryptowaluty numer 1 spadła z poziomu 19 tys. dolarów (cena notowana tego dnia na niektórych giełdach) do ok. 14 tys. dolarów. Autorzy zestawienia, którzy każdą pozycję rankingu opatrzyli opisem, wzrost popularności Bitcoina skomentowali w tonie mocno ironicznym, twierdząc, że świeci jaśniej niż ołów i jest bardziej żywy niż tulipany. Znaznaczyli jednak „pojednawczo”, że i tak jest zdecydownie lepszą inwestycją niż akcje Tesli.

Niestabilna popularność

Co ciekawe, inne kryptowaluty nie cieszą się aż tak dużą popularnością. Druga największa cyfrowa waluta pod względem kapitalizacji, czyli Ethereum, w zestawieniu najpopularniejszych stron z ostatniego tygodnia zajęła dopiero 3710. pozycję. W ostatnim czasie spadła również popularność Bitcoina, który wylądował na miejscu 354. Większym powodzeniem czytelniczym cieszy się blockchain – wpis poświęcony tej technologii uzyskał 112 tys. odsłon i zajął 312. miejsce w tygodniowym zestawieniu. Natomiast wikipedyczny artykuł na temat kryptowalu trafił na niskie 1273. miejsce.

Wahania popularności „coinów” są najwyraźniej równie żywe, jak wahania ich kursów. Gdy te ostatnie zaczną rosnąć, najprawdopodobniej znajdzie to odzwierciedlenie w rankingach Wikipedii. Co jednak pewne, to to, że Bitcoin w 2017 r. faktycznie trafił do mainstreamu. No bo przypomnijcie sobie, o czym rozmawialiście przy wigilijnych stołach ze „starszym” pokolniem – i czy przypadkiem nie dopytywało ono, o co chodzi z tymi bitcoinami.

Grafika: Antana/Flickr