Zużycie energii przez Bitcoin jest mniejsze i bardziej zielone niż przy jakimkolwiek innym dużym przemyśle

Zużycie energii przez Bitcoin jest mniejsze i bardziej zielone niż przy jakimkolwiek innym dużym przemyśle
Photo by Executium / Unsplash

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Bitcoin Magazine, zużycie energii przez Bitcoin wydaje się być czystsze niż w każdej innej większej branży.

Inżynier budownictwa i szanowany adwokat kryptowalut Hass McCook postanowił przyjrzeć się temu, czy podejście Elona Muska do Bitcoina jako „anty-zielonego” jest słuszne, decydując się porównać największą na świecie kryptowalutę z bankowością, złotem, kompleksem wojskowo-przemysłowym, opieką zdrowotną i transportem (drogi, kolej, powietrze i morze).

Według jego badań oraz Cambridge Bitcoin Energy Consumption Index (CBECI), roczne zużycie energii przez Bitcoin wynosi 79 terawatogodzin (TWh), co oznacza, że intensywność emisji dwutlenku węgla w sieci BTC wynosi około 420 gramów CO2 na kilowatogodzinę (kWh).

McCook twierdzi jednak, że badania te zostały przeprowadzone na długo przed katastrofą górniczą w Chinach w czerwcu i lipcu 2021 r., kiedy to prawie połowa całej sieci odłączyła swoje w większości napędzane węglem platformy wiertnicze.

Ponieważ Chiny nie wchodzą w grę, najnowsze dane Rady Górniczej Bitcoin (BMC) pokazały, że ponad dwie trzecie członków, co stanowi prawie jedną trzecią hashrate'u sieci, jest zasilane przez niskoemisyjne źródła energii i szacuje się, że globalne wydobycie Bitcoinów otrzymuje obecnie 56% zapotrzebowania na energię ze zrównoważonych źródeł (słonecznych, wiatrowych, wodnych, jądrowych, geotermalnych i innych „odnawialnych źródeł energii”).

Źródło: Bitcoin Magazine

Sektor budownictwa, zdrowia i transportu jest bardziej szkodliwy dla klimatu niż BTC


Mówiąc o sektorze budowlanym, Światowy Sojusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Budynków i Budownictwa (Global ABC) pokazał, że budynki niemieszkalne zużywają 9,330 TWh, budynki mieszkalne 26,481 TWh, podczas gdy Bitcoin zużywa 79 TWh, czyli 0,19% branży budowlanej z całkowitą emisją 22,1 Mt CO2 lub 0,18% przemysłu budowlanego.

Jeśli chodzi o dane emisyjne sektora transportowego, to według badań, pasażerskie pojazdy drogowe (w tym autobusy) wytwarzają 3,643 (45%), drogowe pojazdy towarowe 2,406 (29,7%), żegluga 858 (10,6%), lotnictwo 937 (11,6%), szyny – 78 (1,0%), inne – 174 (2,1%) z całkowitą emisją 8,096 Mt CO2.

Emisja CO2 przez Bitcoina wynosi 22,1 Mt CO2, czyli 0,28% przemysłu transportowego.

McCook zakończył swoje badania danymi o tym, ile energii zużywa opieka zdrowotna. Stwierdził, że zużywa łącznie 3,716 TWh energii z bazy emisyjnej wynoszącej 1,603 Mt CO2 (4,4% światowej emisji 36,440 Mt CO2.) Natomiast Bitcoin zużywa tylko 2,1% tej energii, emituje tylko 1,4% CO2 i jest o ponad 35% mniej emisyjny.