Wenezuela nakazuje służbom rządowym akceptację każdej kryptowaluty

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, nakazał krajowym służbom konsularnym, a także kilku innym służbom i stacjom benzynowym, zaakceptowanie każdej kryptowaluty, w tym własnego petro. Ponadto ogłosił wprowadzenie kolejnej kryptowaluty, tym razem popartej złotem.

Wenezuela nakazuje służbom rządowym akceptację każdej kryptowaluty

Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, nakazał krajowym służbom konsularnym, a także kilku innym służbom i stacjom benzynowym, zaakceptowanie każdej kryptowaluty, w tym własnego petro. Ponadto ogłosił wprowadzenie kolejnej kryptowaluty, tym razem popartej złotem.

Nakaz Maduro

Maduro nakazał wielu instytucjom rządowym zaakceptowanie jakichkolwiek kryptowalut, w tym petro. Wenezuelska waluta wspierana ropą naftową, rozpoczęła swoją prywatną przedsprzedaż 20 lutego. Ogłoszenie to było transmitowane w całym kraju z Pałacu Miraflores, a także raportowane na stronie internetowej Nadzoru Kryptowalut. Prezydent powiedział:

"Nakazuję płatności, służbom konsularnym we wszystkich ambasadach i konsulatach Boliwariańskiej Republiki Wenezueli na świecie, [i] wszystkich urzędach konsularnych w kraju, w petro lub w jakiejkolwiek kryptowalucie".

Maduro ogłosił również, że "Krajowe Stowarzyszenie Linii Lotniczych będzie mogło płacić w petro lub w jakiejkolwiek kryptowalucie za paliwo i usługi związane z liniami lotniczymi w ramach świadczenia usług w Wenezueli".

Poza tym "upoważnił linie lotnicze do inkasowania biletów krajowych i międzynarodowych w petro i innych kryptowalutach" podkreślił nadinspektor Kryptowaluty, Carlos Vargas.

Ponadto Maduro nakazał "sporządzenie instrukcji obsługi usług turystycznych w kraju za pośrednictwem wenezuelskiej kryptowaluty lub innej wirtualnej waluty." Według niego "usługodawcy, hotele, zajazdy, krajowe i międzynarodowe usługi turystyczne" poprosily go o autoryzację, aby mogli "rozpocząć pobieranie opłat w kryptowalutach i petro".

Krypto akceptowane w przygranicznych stacjach benzynowych

Podczas uroczystości wprowadzenia na rynek petro Maduro wyjawił również: "zamierzamy ustanowić nowe międzynarodowe usługi benzynowe na granicy".

Wyjaśnił, że jego rząd "będzie pobierał petro za wszelkie wenezuelskie paliwo sprzedawane na stacjach benzynowych zlokalizowanych w różnych punktach na granicy Wenezueli i Kolumbii." Powołując się na to, że kilka stacji paliw pobiera opłaty w kolumbijskich peso i boliwarach w cenach międzynarodowych, oświadczył, że:

"W zrewitalizowanym planie usług benzynowych, aby walczyć z przemytem benzyny na granicy, przystąpimy do pobierania opłat we wszystkich kryptowalutach, szczególnie petro".

Główne firmy państwowe użyją Petro

Nadinspektor kryptowalut potwierdził w środę, że trzy spółki państwowe "również będą dokonywać sprzedaży i zakupu za pomocą petro". Są to: przedsiębiorstwo naftowo-gazowe Petróleos de Venezuela (Pdvsa), jego petrochemiczna spółka zależna Pequiven oraz konglomerat Wenezuelski Guayana Corporation (Cvg).

W konsekwencji Maduro wyjaśnił, że "dostawcy i wierzyciele tych firm muszą przeprowadzać transakcje handlowe kupna-sprzedaży w części swoich produktów i dostaw w petro już od teraz".

Ponadto podczas uroczystości w Patria Para Todos (PPT) wenezuelski prezydent ujawnił, że:

„Uruchomimy petro-złoto, które będzie towarzyszyć petro ... Mamy już 36 domów wymiany na świecie, które współpracują z Wenezuelą i petro”.

Petro Sceptycy

Od czasu wprowadzenia petro wielu sceptyków wyraziło wątpliwości co do tej krypto-waluty. Harry Colvin, dyrektor i starszy ekonomista w Longview Economics, powiedział CNBC, że wątpliwe jest, by petro zakończyło się sukcesem, dodając, że "Wenezuela była znana z przywłaszczania aktywów w przeszłości, a bank centralny właśnie stworzył hiperinflację, więc wyobrażam sobie, że będą problemy z zaufaniem i przejrzystością".

Ponadto Wenezuelskie Zgromadzenie Narodowe ogłosiło petro nielegalnym jeszcze przed jego uruchomieniem. "Jeśli Maduro przegra wybory w kwietniu – lub zostanie zmuszony do porzucenia władzy – wtedy petro zostanie prawdopodobnie unieważniony" – zauważył Colvin.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa Profesor z Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, Steve Hanke, znany ekonomista i Starszy Członek Instytutu Cato, napisał na Twitterze:

„Gdy tradycyjna waluta Wenezueli zawodzi, dlaczego inwestorzy mają mieć jakąkolwiek wiarę, że petro będzie stabilną walutą. Petro to kolejna desperacka gra Maduro”.

źródło: bitcoin.com