Najlepsze książki o kryptowalutach

Przedstawiamy kanon lektur do przeczytania z tematyki kryptowalut. Oto niezbędnik każdego chcącego zrozumieć ten fenomen.

Najlepsze książki o kryptowalutach

Zastanawiasz się jakie książki o kryptowalutach i ich fundamentach przeczytać w tym roku? Na poniższej liście znajdziesz nie tylko książki stricte o Bitcoinie, ale również o historii, ekonomii i polityce, które nakreślają szerszy kontekst znaczenia kryptowalut we współczesnym świecie. Nie wszystkie z nich są przetłumaczone już na język polski, ale to nie powinno stanowić problemu.

Denacjonalizacja pieniądza

Pierwszy polski przekład pracy Friedricha Augusta von Hayeka opublikowanej pierwotnie w 1976 i 1978 (wersja poszerzona) roku przez londyński Institute of Economic Affairs. Autor przedstawia koncepcję zniesienia rządowego monopolu na emisję pieniądza oraz kreśli wizję spontanicznego ładu ekonomicznego, w którym wiele równoległych walut emitowanych przez prywatne, nastawione na zysk podmioty konkuruje o względy użytkowników. Dowodzi, że implementacja jego projektu mogłaby nie tylko stworzyć stabilny system walutowy, lecz także przyczynić się do zabezpieczenia ludzkiej wolności przed tyrańskimi zakusami rządów. Polskie wydanie otwiera wprowadzenie Jakuba Chmielniaka zatytułowane „Friedrich August von Hayek i proroctwo kryptowaluty”.

Suwerenna jednostka

W książce Suwerenna jednostka (Sovreign Individual) Davidson i Rees-Mogg badają największą ekonomiczną i polityczną przemianę od stuleci - przejście od społeczeństwa przemysłowego do społeczeństwa opartego na informacji. Ta przemiana, którą nazwali "czwartym etapem ludzkiego społeczeństwa", wyzwoli jednostki jak nigdy dotąd, nieodwracalnie zmieniając władzę rządu. Ta wybitna książka zastąpi fałszywe nadzieje i fikcje nowym zrozumieniem i sprecyzowanymi wartościami.

Antykruchość

Odpowiadając na te pytania w swojej erudycyjnej i dowcipnej książce Taleb dotyka najważniejszych dylematów gospodarki, biznesu, życia społecznego w XXI wieku. Po potężnym krachu finansowym w 2008 roku, w trakcie największego w historii kryzysu długu w Europie, Taleb uspokaja: „Niektórym rzeczom służą wstrząsy; rozwijają się i rozkwitają pod wpływem zmienności, przypadkowości, nieładu i stresu; przygody, ryzyko i niepewność to ich żywioł”. Te rzeczy nazywa antykruchymi. Potem błyskotliwie i z pasją wykorzystuje pojęcie antykruchości do wyjaśnienia, jak dziś postrzegać rzeczywistość, istnieć w świecie, podchodzić do podejmowania decyzji.

Finansowy Potwór z Jekyll Island

Skąd pochodzą pieniądze? Kto je tworzy? To książka, w której znajdziesz pełen zasób wiadomości o wielkiej iluzji zwanej pieniądzem. Nudny temat? Tylko poczekaj! W ciągu pięciu minut wciągniesz się w wywiadowczy kryminał, którym ta historia jest w rzeczywistości. To książka o najbardziej rażącym przekręcie w historii. Znajdziesz tu wszystko: przyczyny wojen, inflacji, depresji, pomyślności. Twój światopogląd się zmieni.

Spontaniczny porządek

A Spontaneous Order: The Capitalist Case for a Stateless Society to zadziwiająco zwięzła, rygorystyczna i przystępna prezentacja ideałów anarchokapitalistycznych. Obejmuje szeroki zakres tematów, w tym: Pieniądze i Bankowość, Monopole i Kartele, Ubezpieczenia, Opieka Zdrowotna, Prawo, Bezpieczeństwo, Ubóstwo, Edukacja, Ekologizm i wiele innych! Aby cieszyć się tą fascynującą lekturą, nie trzeba posiadać wcześniejszej wiedzy politycznej, filozoficznej czy ekonomicznej, ponieważ wszystkie niecodzienne koncepcje są zdefiniowane i wyjaśnione w prosty, ale bezkompromisowy sposób. Weźcie pod uwagę, ta praca jest w stanie spowodować radykalne zmiany paradygmatu w swoim rozumieniu zarówno państwa, jak i wolnego rynku.

The Price of Tomorrow

W książce Cena Jutra, Jeff Booth zmierza się z mitem złej deflacji i wykazuje, że jest ona naturalnym procesem, który przynosi korzyści, a nie szkody jak to się powszechnie propaguje głównie z ust przedstawicieli nikogo innego jak ... banków centralnych sterujących drukarką pieniędzy

Ekonomia narracyjna (Narrative Economics)

Historie - o pewności w gospodarce lub panikach na rynkach, boomie mieszkaniowym, amerykańskim śnie czy Bitcoinie - wpływają na wyniki gospodarcze. Ekonomia narracyjna wyjaśnia, jak możemy zacząć traktować te historie poważnie. Autorem książki jest Robert Shiller, ekonomista uhonorowany Nagrodą Nobla i autor bestsellerów "New York Timesa", przedstawia przełomową relację o tym, jak historie pomagają napędzać wydarzenia gospodarcze

Kryptowaluty

Autorzy książki starają się wyjaśnić dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów
i co zrobić żeby zrozumieć rewolucję większą niż powstanie Internetu nie będąc Informatykiem

Standard Bitcoina

W książce Standard Bitcoina ekonomista Saifedean Ammous tłumaczy, na czym polega olbrzymi, rewolucyjny wręcz potencjał drzemiący w sieci i walucie Bitcoin.
Jeśli szukasz kompleksowego, a jednocześnie przystępnego i pasjonującego wyjaśnienia fenomenu tego nowego, cyfrowego pieniądza, Standard Bitcoina to pozycja obowiązkowa.

Zrozumieć Bitcoin

Ta książka jest najskuteczniejszym sposobem na poznanie technologii bitcoin oraz łańcucha bloków przez programowanie. Dzięki niej zrozumiesz matematyczne podstawy protokołu bitcoin, zasady pracy z łańcuchem bloków i transakcjami, a także poznasz szczegóły najnowszych rozszerzeń tego protokołu. Nauczysz się zasad kryptografii klucza publicznego oraz sposobów przechowywania i przesyłania zdefiniowanych prymitywów kryptograficznych. Zapoznasz się z komunikacją sieciową w protokole bitcoin oraz z metodami pobierania i przesyłania danych do węzłów przechowujących łańcuch bloków. Zrozumienie prezentowanych treści okaże się łatwiejsze dzięki licznym ćwiczeniom praktycznym.

Internet of Money

Andreas Antonopoulos wykracza poza badanie technicznego funkcjonowania sieci bitcoin, oświetlając filozoficzne, społeczne i historyczne implikacje bitcoina. Tak jak internet zasadniczo przekształcił sposób, w jaki ludzie na całym świecie wchodzą w interakcje i trwale wpłynął na nasze życie w sposób, którego nigdy nie mogliśmy sobie wyobrazić, tak bitcoin - internet pieniędzy - zasadniczo zmienia nasze podejście do rozwiązywania problemów społecznych, politycznych i ekonomicznych poprzez zdecentralizowaną technologię.

Nasz Pieniądz Bitcoin

Bajka „Nasz pieniądz Bitcoin” udziela odpowiedzi na pytanie numer 1, które dzieci i dorośli zadają sobie w kwestii Bitcoina: „Dlaczego w ogóle powinno mnie to obchodzić?”. Prowadzeni przez wciągającą fabułę, ubogaconą pięknymi ilustracjami, otrzymujemy ponadczasowe lekcje z dziedziny ekonomii.