USA wszczyna śledztwo w sprawie manipulacji ceną bitcoina

Departament Sprawiedliwości rozpoczął dochodzenie karne w sprawie tego, czy handlowcy manipulują ceną bitcoinów i innych cyfrowych walut, dramatycznie zwiększając amerykańską analizę rozżarzonych rynków, które jak mówią krytycy obfitują w przewinienia – podają cztery osoby znające tę sprawę.

USA wszczyna śledztwo w sprawie manipulacji ceną bitcoina

Departament Sprawiedliwości rozpoczął dochodzenie karne w sprawie tego, czy handlowcy manipulują ceną bitcoinów i innych cyfrowych walut, dramatycznie zwiększając amerykańską kontrolę "rozżarzonych" rynków, które jak mówią krytycy obfitują w przewinienia – podają cztery osoby znające tę sprawę.

Dochodzenie koncentruje się na nielegalnych praktykach, które mogą wpływać na ceny - takich jak podszywanie się lub zalewanie rynku fałszywymi zamówieniami, aby oszukać innych handlowców w celu kupowania lub sprzedawania - oświadczyli ludzie, którzy poprosili o anonimowość, ponieważ ich opinia jest prywatna. Federalni prokuratorzy pracują z Commodity Futures Trading Commission, finansowym organem nadzorującym instrumenty pochodne powiązane z Bitcoinem.

Władze obawiają się, że wirtualne waluty są podatne na oszustwa z wielu powodów: sceptycyzmu co do tego, że wszystkie giełdy aktywnie ścigają oszustów, gwałtownych wahań cen, które mogą ułatwić kontrolowanie wycen i braku regulacji, takich jak te, które regulują akcje i inne aktywa.

Takie obawy skłoniły Chiny do zakazu giełd kryptowalutowych i kraje, w tym Japonię i Filipiny, do uregulowania ich, przyczyniając się do załamania, które spowodowało, że Bitcoin spadł poniżej 8 000 USD w tym roku. Jednak monety cyfrowe nadal są szaleństwem inwestycyjnym na skalę globalną, przyciągając legiony lojalistów na konferencje branżowe, generując poparcie gwiazd i coraz bardziej przyciągając uwagę Wall Street.

Zmowa handlowców?

Nielegalne taktyki, którymi zajmuje się Departament Sprawiedliwości, obejmują spoofing i wash trading – formy oszustw, nad którymi regulatorzy spędzili lata próbując wykorzenić je z rynków kontraktów terminowych i akcji. W spoofingu przedsiębiorca przesyła wiele zamówień, a następnie anuluje je, gdy ceny pójdą w pożądanym kierunku. Podczas operacji wash tradingu oszust handluje z samym sobą, aby dać fałszywe wrażenie popytu rynkowego, które przyciąga innych. Prokuratorzy badają Bitcoin i Ether – podali informatorzy.

Rzecznik Departamentu Sprawiedliwości odmówił komentarza, a urzędnicy CFTC nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.będące

Dochodzenie będące według informatorów jeszcze na wczesnym etapie, jest najnowszym wysiłkiem USA zmierzającym do rozprawienia się z przemysłem, który początkowo obejmował tych, którzy byli nieufni wobec banków i kontroli rządu nad polityką pieniężną.

Jednak błyskawiczny wzrost kursu Bitcoina - wzrósł do prawie 20 000 USD w 2017 roku po rozpoczęciu roku poniżej 1000 USD - był przynętą dla małych, niedoświadczonych inwestorów. To wywołało zwiększone zaniepokojenie organów regulacyjnych tym, że ludzie inwestują w krypto, nie znając ryzyka. Przykładowo Komisja Papierów Wartościowych i Giełd otworzyła dziesiątki dochodzeń w sprawie ICO, gdzie firmy sprzedają cyfrowe tokeny, które można wymienić na towary i usługi, z powodu podejrzeń, że wiele z nich to oszustwa.

Handel kryptowalutami jest rozdzielony na dziesiątki platform na całym świecie, a wiele z nich nie jest zarejestrowanych w CFTC lub SEC. Jako organ nadzorujący w zakresie instrumentów pochodnych, CFTC nie reguluje tak zwanego rynku kasowego tokenów cyfrowych, czyli handlu prawdziwymi monetami, a nie kontraktami terminowymi z nimi związanymi. Ale jeśli agencja znajdzie oszustwa na rynkach kasowych, ma uprawnienia do nakładania sankcji.

Cel oszustwa

Ograniczony nadzór nad handlem krypto sprawia, że jest on celem oszustów, powiedział John Griffin, profesor finansów z University of Texas, który studiował manipulacje, w tym na rynkach monet cyfrowych.

"Monitorowanie manipulacyjnego handlu, spoofingu i wash tradingu jest bardzo ograniczone" – Powiedział Griffin. "Można łatwo sfałszować ten rynek".

Pojawiają się sygnały, że niektóre giełdy krypto zdają sobie sprawę, że wzrost branży może być ograniczony, jeśli duże obszary inwestorów stwierdzą, że platformy handlowe mają podejście „niech kupiec się strzeże” do nadzoru.

Bliźniacy Winklevoss, znani z bogacenia się na Facebook Inc., zatrudnili Nasdaq Inc. w zeszłym miesiącu do prowadzenia nadzoru nad cyfrowym handlem monetami na ich giełdzie, Gemini Trust Co. Cameron i Tyler Winklevoss również wezwali platformy handlowe do zjednoczenia się w celu stworzenia grupy, która mogłaby służyć jako samorząd dla branży.

Niektórzy uczestnicy rynku twierdzą, że manipulacja krypto jest nieokiełznana. W ubiegłym roku bloger zgłosił działania "Spoofy", pseudonimu dla handlowca lub grupy handlowców, którzy rzekomo złożyli zamówienia o wartości 1 miliona dolarów bez ich wykonania.

źródło: bloomberg.com