UE bez planów reagowania na bitcoiny
Niektórzy członkowie Unii Europejskiej dyskutują na temat popularności zdecentralizowanej waluty jaką jest bitcoin, a organ polityczny UE dodał ostatnio "waluty cyfrowe" do swojej ustawy przeciwko praniu brudnych pieniędzy.
Niektórzy członkowie Unii Europejskiej dyskutują na temat popularności zdecentralizowanej waluty jaką jest bitcoin, a organ polityczny UE dodał ostatnio "waluty cyfrowe" do swojej ustawy przeciwko praniu brudnych pieniędzy. Jednak komisarz UE ds. Finansowych, Pierre Moscovici, wyjaśniał w niedawnym wywiadzie, że na tym etapie politycy nie planują jeszcze "reagować" na fenomen bitcoinów.
UE dodaje definicje cyfrowej waluty do istniejącego prawodawstwa, ale komisarz ds. Finansowych twierdzi, że organ polityczny nie ma bieżących planów regulowania bitcoinów
Bitcoin zyskuje popularność na całym świecie, a regulatorzy i biurokraci z poszczególnych krajów usilnie omawiają ten temat. Organy polityczne ze Stanów Zjednoczonych, Azji i UE mówią o wielu sposobach, w jakie mogą regulować kryptowalutę, poprzez zlikwidowanie firm i giełd bitcoinowych. Politycy z UE szczególnie koncentrowali się nad finansowaniem terroryzmu, praniem brudnych pieniędzy i uchylaniem się od płacenia podatków, które według nich mogą być powiązane z kryptowalutami. News.Bitcoin.com poinformował ostatnio o europejskich ustawodawcach dodających waluty cyfrowe do czwartej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, która zasadniczo uznaje waluty takie jak bitcoin za "instrument pieniężny".
Chociaż obserwatorzy uważają, że UE chce "wziąć się" za kryptowaluty – to komisarz Unii Europejskiej, Pierre Moscovici mówi, że organ polityczny nie ma obecnie żadnych planów regulacji.
Komisarz UE: "Nie sądzimy, że musimy reagować na bitcoiny na tym etapie"
W wywiadzie dla programu "Bloomberg Surveillance" z Francine Lacqua, Pierre Moscovici, jest wyraźnie pytany o bitcoin i regulację aktywów cyfrowych.
"Na tym etapie nie uważamy bitcoina za alternatywną walutę, nie jest jak euro. Widzimy, że istnieje sporo spekulacji na ten temat. (…) Czasem spekulacje są zbyt aktywne lub wylewne – patrzymy na to i analizujemy to zjawisko, ale nie uważamy, że musimy na tym etapie reagować na bitcoiny jako ciało polityczne i techniczne” – odpowiada Moscovici.
Rozmowy regulacyjne dotyczące Bitcoin nie mają aktualnie miejsca
Najnowsze definicje dołączone do czwartej unijnej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy obejmują waluty cyfrowe i przedpłacone karty debetowe, które nie różnią się zbytnio od prawodawstwa opracowywanego w wielu stanach USA. Komisarz Moscovici pytany czy politycy i regulatorzy z tego regionu chociaż rozmawiają o regulacji bitcoinów, informuje, że dyskusje regulacyjne nie są obecnie zbyt powszechne.
"Nie, nie prowadzimy teraz tych rozmów" – podkreśla Moscovici.
źródło: news.bitcoin.com