Twórca Ethereum stał się najmłodszym krypto miliarderem na świecie
Vitalik Buterin, rosyjsko-kanadyjski programista, zaproponował projekt platformy Ethereum w białej księdze w 2013 roku, gdy miał 19 lat.
Rozwój Ethereum został sfinansowany przez crowdfunding w 2014 roku. Kryptowaluta wystartowała w 2015 roku, a obecnie Buterin posiada około 333 500 jednostek etheru w swoim publicznym portfelu. Mnożąc to przez rekordowy poziom 3500 dolarów, jaki eter osiągnął we wtorek, otrzymujemy ponad 1,1 miliarda dolarów.
Buterin jest współzałożycielem Bitcoin Magazine, publikacji, która od 2012 roku zajmuje się bitcoinem i innymi kryptowalutami. W 2014 roku został wybrany do udziału w Thiel Fellowship, dwuletnim programie stworzonym przez miliardera Petera Thiela, który "dawał 100 000 dolarów młodym ludziom chcącym tworzyć nowe rzeczy, zamiast siedzieć w szkolnej ławce".
Świeżo upieczony krypto miliarder nie należy do grupy najbardziej aktywnych osobistości w social mediach, co może być szokujące jak na gościa, który ma 1,4 miliona followersów na Twitterze. Jednak jak pokazuje przykład twórcy Ethereum, nie trzeba mieć parcia na szkło, żeby osiągnąć ogromny sukces. Wystarczy dodać, że Ethereum jest obecnie najaktywniej wykorzystywanym blockchainem.
Ether wystrzelił w kosmos
Ceny etheru w 2021 roku wzrosły ponad czterokrotnie. Kryptowaluta ta jest obecnie drugą co do wielkości pod względem wartości rynkowej – nieco mniej niż połowa kapitalizacji rynkowej bitcoina. Łączna wartość wszystkich jednostek ethereum w obiegu wynosi obecnie około 403 miliardy dolarów.
Chociaż inwestorzy kupują i sprzedają tysiące różnych kryptowalut – w tym dogecoina napędzanego tweetami Elona Muska – ether i bitcoin stanowią prawie dwie trzecie całego globalnego rynku kryptowalut o wartości 2,3 biliona dolarów.
Część wzrostu ethereum można przypisać faktowi, że jest to kryptowaluta wykorzystywana do zakupu niewymienialnych tokenów, czyli NFT – cyfrowych dzieł sztuki i innych przedmiotów kolekcjonerskich przekształcanych w jedyne w swoim rodzaju, weryfikowalne aktywa, którymi można łatwo handlować na blockchainie.
To właśnie samozwańczy kolekcjoner NFT Justin Trimble jako pierwszy zauważył i poinformował na Twitterze, że 27-letni Buterin, jest teraz najmłodszym na świecie kryptowalutowym miliarderem.