Ten niemiecki bank preferuje Bitcoin zamiast SWIFT dla międzynarodowych transferów

Kryptowaluty zadomowiły się na dobre w społeczeństwie, a wielu użytkowników marzy o tym, aby zastąpiły tradycyjne scentralizowane systemy finansowe.

Ten niemiecki bank preferuje Bitcoin zamiast SWIFT dla międzynarodowych transferów

Kryptowaluty zadomowiły się na dobre w społeczeństwie, a wielu użytkowników marzy o tym, aby zastąpiły tradycyjne scentralizowane systemy finansowe. Dla Bitbond, internetowego niemieckiego banku założonego przez Radoslava Albrechta, przyszłość wydaje się być coraz bliższa, ponieważ udało im się z powodzeniem i normalnie funkcjonować, używając bitcoin do międzynarodowych płatności, zamiast wymagać usług wszechobecnego SWIFT.

SWIFT oznacza Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Jest to platforma wymiany wiadomości wykorzystywana przez instytucje finansowe do przesyłania informacji dotyczących transakcji pieniężnych i operacji za pomocą standardowego systemu kodowania.

Solidność systemu w połączeniu ze stałymi aktualizacjami umożliwiła SWIFT skonsolidowanie się jako wybór numer jeden do obsługi płatności międzybankowych. Jednak z biurokratycznych powodów związanych z systemem bankowym niektóre transakcje mogą zająć kilka godzin lub nawet dni.

Aby rozwiązać ten problem, Bitbond wykorzystuje kryptowaluty, aby uniknąć długiego czasu oczekiwania, który mógłby istnieć w tradycyjnych systemach. Podobnie, wysokie opłaty, które występują ze względu na dużą liczbę pośredników, którzy mogą być zaangażowani w transakcję SWIFT, mogą zostać przezwyciężone przez małe lub zerowe opłaty pobierane przy stosowaniu kryptowaluty.

W wywiadzie dla Reuters TV Albrecht wspomniał o oczywistych zaletach banku używającego blockchain w stosunku do tradycyjnych systemów, takich jak SWIFT:

„Tradycyjne przelewy pieniężne są stosunkowo kosztowne ze względu na opłaty za wymianę waluty i mogą trwać nawet kilka dni... Dzięki Bitbond płatności są niezależne od miejsca, w którym znajdują się klienci. Za pośrednictwem Internetu jest to bardzo, bardzo szybkie, a opłaty są niskie”.

Blockchain: potężne narzędzie dla tradycyjnych banków

Aby ominąć problemy związane z fluktuacją wartości krypto, klienci przechowują pożyczki w postaci tokenów cyfrowych, takich jak Bitcoin, tylko przez kilka sekund lub minut, dopóki nie zostaną wymienione z powrotem na walutę swojego kraju, unikając kursów wymiany krypto, mając pewność, że kwota w FIAT będzie taka sama, nawet jeśli środki transferu mają zmienną wartość.

Usługa ta rozrosła się w czasie, zarządzając portfelem ponad 1 miliona dolarów miesięcznie w kredytach dla klientów głównie właścicieli małych firm i niezależnych pracowników. W 2016 roku Bitbond został oficjalnie licencjonowany jako bank co doprowadziło do znaczącego wzrostu liczby klientów.

Bitcoin zyskuje coraz większą popularność w Niemczech. W tej chwili Niemcy mają największą liczbę węzłów bitcoinowych na świecie (1939) po Stanach Zjednoczonych (2538). Fakt ten pozwala przewidzieć najbliższą przyszłość, w której wprowadzenie kryptowalut staje się rzeczywistością. I jest bardziej prawdopodobne, że ta przyszłość zostanie spełniona w Niemczech, niż w jakimkolwiek innym kraju na kontynencie europejskim.

Zastosowanie technologii Blockchain już okazało się cennym narzędziem dla bankowości. Rozwiązania Ripple zaskarbiły sobie specyficzne sojusze strategiczne, takie jak SAMA i SANTANDER. Jednak SWIFT nie chce pozostać w tyle w wyścigu o innowacje technologiczne i rozwija własny blockchain, który w swoich wstępnych wynikach zachowuje się "wyjątkowo dobrze". W oficjalnym komunikacie prasowym z początkiem marca Damien Vanderveken, szef działu badań i rozwoju, podzielił się swoim optymizmem związanym z technologiami blockchain:

„Proof-of-Concept (PoC) poszło bardzo dobrze, udowadniając fantastyczny postęp, jaki dokonał się w szczególności dzięki technologii DLT i Hyperledger Fabric 1.0”

źródło: merkle.press