Salwador instaluje 200 bankomatów Bitcoin

Salwador instaluje 200 bankomatów Bitcoin
Photo by Eduardo Soares / Unsplash

Salwador zaczął montować bankomaty Bitcoin, które umożliwią jego mieszkańcom konwersję kryptowalut na dolary amerykańskie. Bankomaty pozwolą również na wypłatę kryptowalut w gotówce, ponieważ rząd zamierza uczynić z krypto prawny środek płatniczy.

Rząd Salwadoru planuje zainstalować w sumie 200 bankomatów, które początkowo będą kompatybilne z jego portfelem, nazwanym Chivo — to słowo z salwadorskiego slangu, znaczące "cool/fajny".

Oświadczenia prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele

Prezydent Nayib napisał na Twitterze, że w kraju będzie 50 oddziałów finansowych do wpłacania i wypłacania pieniędzy. Nie trzeba będzie płacić prowizji, co oznacza, że transakcje będą darmowe.

Powiedział również, że przyjmowanie płatności Bitcoin pozwoli zaoszczędzić Salwadorczykom rocznej opłaty w wysokości 400 milionów dolarów z tytułu przelewów z zagranicy.

Nayib Armando Bukele, oprócz statusu salwadorskiego polityka i prezydenta, jest także biznesmenem. Jest 43. prezydentem Salwadoru i służy od 1 czerwca 2019 roku, po wygraniu wyborów w 2019 roku.

W czerwcu Bukele ujawnił, że Salwador zamierza stać się pierwszym krajem na świecie, który zaakceptuje Bitcoin jako legalny środek płatniczy, a adopcji będzie towarzyszyć dolar amerykański. Ogłoszenie wywołało zarówno sprzeciwy, jak i pochwały.

Większość krytyków tej decyzji wskazuje na fakt, że Bitcoin jest bardzo niestabilny. Wartość kryptowaluty od kwietniowego ATH wynoszącego około 65.000 USD spadła prawie o 25%.

Minister finansów Salwadoru o Bitcoinie

Minister finansów Salwadoru oświadczył, że prawo dotyczące Bitcoina wejdzie w życie 7 września. Alejandro Zelaya ujawnił to podczas wywiadu dla lokalnej telewizji i dodał, że Salwadorczycy będą mogli już wtedy ściągnąć cyfrowy portfel Chivo.

Alejandro Zelaya Villalobo jest salwadorskim politykiem, który pełni funkcję ministra finansów w gabinecie prezydenta Nayiba Bukele. Wcześniej pełnił funkcję wiceministra skarbu Salwadoru w tym samym gabinecie.

Minister finansów stwierdził, że Salwadorczycy musieliby wprowadzić swój prywatny numer identyfikacyjny, aby zarobić 30 dolarów w Bitcoin. Ponadto ogłosił, że rząd zapewnił fundusz w wysokości 150 milionów dolarów na wsparcie konwersji Bitcoinów na USD.