Rezerwy Federalne St. Louis twierdzą, że Bitcoin jest jak "zwykła waluta"

Bank Rezerw Federalnych w St. Louis przedstawił szereg ważnych walidacji podstawowych założeń Bitcoina i innych kryptowalut.

Rezerwy Federalne St. Louis twierdzą, że Bitcoin jest  jak "zwykła waluta"

Bank Rezerw Federalnych w St. Louis przedstawił szereg ważnych walidacji podstawowych założeń Bitcoina i innych kryptowalut. Blog na podstawie wcześniejszej pracy badawczej stwierdził, że "jednostki bitcoinowe nie mają wartości wewnętrznej" - dodała jednak, że waluty "takie jak dolar amerykański, euro i frank szwajcarski… również jej nie posiadają”.

Post zatytułowany “Three Ways Bitcoin is Like Regular Currency”, nie precyzuje ani Bitcoina, ani kryptowaluty. W innym niedawnym raporcie krytykowano nieskuteczność Bitcoina. Kryptowaluta staje się również powszechniejsza w oszustwach od czasu jej wzrostu w ubiegłym roku i może stanowić globalne ryzyko, ponieważ umożliwia nielegalne pranie pieniędzy, ucieczkę kapitału i uchylanie się od płacenia podatków.

Ale bank podał wiarygodne obalenie jednej z najbardziej rozpowszechnionych i błędnych krytyk krypto-waluty: To, że nie jest powiązane z konkretnym towarem realnym, powinno mieć wartość pieniężną równą zero. Jak podkreślają naukowcy, od czasu oderwania od standardu złota we wczesnych latach siedemdziesiątych, prawie wszystkie globalne waluty rezerwowe polegają wyłącznie na zaufaniu, aby funkcjonować jako medium wymiany wartości.

W przypadku dolara to przede wszystkim zaufanie do rządu i gospodarki USA. Dla Bitcoin i innych kryptowalut jest to zaufanie do kodu komputerowego oraz w pewnym stopniu do programistów.

Zaskakujące jest to, że nowe oświadczenie odzwierciedla również jeden z głównych argumentów, którego fani kryptowalut używają do dyskredytowania waluty wspieranej przez rząd - choć w dość okrężny sposób. Post twierdzi po części, że "istnieje ograniczona podaż" zarówno gotówki, jak i Bitcoin. Libertarianie często argumentowali, że Bitcoin jest lepszy niż waluta rządowa, ponieważ banki centralne mogą zdewaluować waluty krajowe poprzez inflację, podczas gdy Bitcoin ma ściśle ustaloną podaż.

źródło: fortune.com / grafika: Flickr