Pierwsza transakcja frachtowo-kryptowalutowa przenosi rosyjską pszenicę do Turcji

Kryptowaluty wjeżdżają w handel towarami żywnościowymi. Pierwsza umowa frachtowa zawarta w bitcoin została wykonana w zeszłym miesiącu na statku przewożącym pszenicę od czołowego rosyjskiego przewoźnika do Turcji – według Prime Shipping Foundation, przedsięwzięcia stojącego za transakcją.

Pierwsza transakcja frachtowo-kryptowalutowa przenosi rosyjską pszenicę do Turcji

Kryptowaluty wjeżdżają w handel towarami żywnościowymi. Pierwsza umowa frachtowa zawarta w bitcoinach została wykonana w zeszłym miesiącu na statku przewożącym pszenicę od czołowego rosyjskiego przewoźnika do Turcji – według Prime Shipping Foundation, przedsięwzięcia stojącego za transakcją.

Przesyłka była częścią pilotażowego testowania systemu płatności blockchain (Prime Shipping Foundation) dla masowych towarów, powiedział dyrektor generalny Ivan Vikulov.

Według firmy, spółki partnerskiej Quorum Capital Ltd. z siedzibą w Gibraltarze a brokerem statku Interchart LLC, cyfrowa technologia bazująca na księgach umożliwi natychmiastowe przetwarzanie płatności i konwersję w kryptowalutach. Grupa planuje także stworzyć własną walutę cyfrową.

"Staramy się stworzyć system płatności transgranicznych, który jest łatwiejszy i szybszy niż obecnie dostępny" - powiedział Vikulov przez telefon. "O ile nam wiadomo, jest to pierwsza transakcja frachtowa wykonana w kryptowalucie".

Sojowy ładunek

Ogłoszenie nastąpiło wkrótce po tym, jak Louis Dreyfus Co., jeden z największych na świecie handlarzy artykułami spożywczymi, powiedział, że udeżył w pierwszy handel towarami rolnymi używając blockchain. 166-letni dom handlowy wykorzystał tę technologię, by sprzedać ładunek soi ze Stanów Zjednoczonych chińskiemu Shandong Bohi Industry Co.

Statek użyty w transakcji Prime Shipping wyniósł 3,000 ton pszenicy z Rostowa nad Donem do Samsun. Chociaż ładunek jest niewielki, podkreśla on, że potencjalnie kryptowaluty mogą odgrywać rolę na rynkach towarów rolnych. Międzynarodowe sankcje przeciwko takim krajom, jak Syria, wpłynęły na ich dostęp do dolarów amerykańskich, ograniczając ich zdolność do importowania żywności.

Fundacja Prime Shipping dąży do uzyskania licencji bankowej na Gibraltarze, jednej z najbardziej przyjaznych kryptografii jurysdykcji – poinformowała firma w e-mailowym oświadczeniu. To sprawi, że konwersje między wydanymi przez rząd walutami i kryptowalutami byłyby szybsze i łatwiejsze – oznajmił Vikulov.
Przedsięwzięcie rozwija własną kryptowalutę i planuje pozyskać na nią fundusze w połowie 2018 roku – dodał.

Akceptacja płatności w bitcoin wiąże się z wyzwaniami związanymi z niestabilnością rynku, ale obecnie istnieją kontrakty futures na giełdach, takie jak te prowadzone przez CME Group Inc., które umożliwiłyby hedging, powiedział Vikulov. Ceny bitcoina spadły o ponad 40 procent, od kiedy osiągnęły wysoki poziom w grudniu.

źródło: bloomberg.com