Najlepsze portfele obsługujące Lightning Network

Na jaki portfel z obsługą sieci Bitcoin Lightning Network się zdecydować? Przegląd dostępnych aplikacji

Najlepsze portfele obsługujące Lightning Network
Zdjęcie: CardMapr / Unsplash

Portfele powiernicze i niepowiernicze

Portfel niepowierniczy to zdecentralizowany rodzaj portfela, gdzie właścicielem kluczy prywatnych jest użytkownik. Po stworzeniu portfela otrzymujemy ciąg słów-kluczy, które należy zapisać, aby móc w przyszłości za ich pomocą odzyskać swoje środki. Brzmi dobrze, pamiętajmy jednak, że jesteśmy wtedy w 100% odpowiedzialni za swoje pieniądze, więc jeżeli coś stanie się z portfelem, i zgubimy klucze, nie ma już powrotu.

Przeciwieństwem jest portfel powierniczy, który zachowuje sobie klucze prywatne, i zapewnia backup i bezpieczeństwo przechowywanym środkom. Ale dlaczego to robi? Oddawanie komuś kontroli nad własnymi pieniędzmi może brzmieć niedorzecznie.

Portfel powierniczy stara się zapewnić użytkownikom najwygodniejszy sposób przechowywania kryptowalut. Niektórzy klienci szukają bezpiecznych, przyjaznych użytkownikowi rozwiązań, które dają im dostęp do ich zasobów przez kliknięcie jednego przycisku. Istnieje kilka funkcji wyłącznych dla portfeli powierniczych, które dają im przewagę nad niepowierniczymi, na przykład niektóre portfele pozwalają na wysyłanie środków bez prowizji w ich ekosystemie. Problem pojawia się, kiedy firma ulegnie atakowi hakerskiemu, wtedy kluczą mogą zostać skradzione. No i oczywiście trzeba zaufać firmie, że któregoś dnia nie zniknie z pieniędzmi swoich użytkowników.

W tym artykule omawiamy portfele stricte do działania z siecią Lightning Network. Szukasz portfeli szerszego zastosowania, sprawdź:

Najlepsze portfele kryptowalut [2022]
Jaki portfel Bitcoin wybrać zależy od kilku czynników. Czy ma działać na smartfonie, czy chcesz wykonywać transakcje w Lightning Network, a może zależy Ci najbardziej na prywatności transakcji, albo chcesz bezpiecznie przechowywać większe środki?

Najlepsze portfele Lighting Network

Wallet of Satoshi to definitywnie najprostszy w użyciu portfel Lightning Network. Jest scentralizowany i powierniczy, możliwy do pobrania na iOS i Android. WoS przetrzymuje Bitcoiny i otwiera kanały płatnicze za ciebie. Aplikacja jest niesamowicie prosta w obsłudze, po pobraniu aplikacji od razu możesz zacząć odbierać i wysyłać płatności LN, nie trzeba nawet tworzyć konta, za nazwę użytkownika służy wtedy nazwa twojego urządzenia. Aby zabezpieczyć swoje konto należy zarejestrować się adresem email.

Dodatkowo, w aplikacji możesz przeglądać sprzedawców w twojej okolicy którzy korzystają z Lightning Network. Jest to prawdopodobnie najlepsza opcja na start, jeżeli chcesz przetestować jak działają płatności.

BlueWallet to portfel niepowierniczy, oferujący kompletny zestaw użytecznych funkcji, implementuje również większość najnowszych dostępnych funkcji Bitcoin. Uproszczony interfejs sprawia, że jest on przystępny dla początkujących. Dostępny na iOS, Android, oraz macOS.

Muun to portfel, który stara się zapewnić swoim użytkownikom równowagę między użytecznością a bezpieczeństwem. Aby to osiągnąć, integruje wysoce intuicyjne funkcje użyteczności z zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa. Jest portfelem niepowierniczym. Dostępny na iOS i Android.

Phoenix to kolejny polecany przez nas portfel niepowierniczy na iOS i Android. Jest prawdziwym, samodzielnym węzłem Lightning, który działa na telefonie użytkownika. Prowizje na Phoenix mogą być trochę wyższe niż w przypadku innych portfeli.

Akceptowanie płatności w Lightning Network

Breez to aplikacja do przyjmowania i wysyłania płatności BTC, działa również jako system POS w sklepach, pozwalając na wystawianie rachunków na konkretną kwotę oraz zdefiniowanie listy stałych produktów. Aplikacja jest łatwa w obsłudze, i gotowa do użycia od razu po zainstalowaniu. (Wciąż w wersji beta)

BTCPay to darmowy procesor płatności typu open-source. Stworzony dla sklepów internetowych, pomaga przyjmować płatności Lightning przez internet przy zerowych prowizjach. Stosunkowo łatwy w integracji, wymaga założenia serwera.

Tallycoin to platforma crowdfundingowa zbudowana na blockchainie Bitcoina. Umożliwia tworzenie własnych zbiórek społecznościowych i przyjmować datki przez Lightning Network, nie pobierając przy tym żadnej prowizji.