Najlepsze portfele kryptowalut [2022]

Jaki portfel Bitcoin wybrać zależy od kilku czynników. Czy ma działać na smartfonie, czy chcesz wykonywać transakcje w Lightning Network, a może zależy Ci najbardziej na prywatności transakcji, albo chcesz bezpiecznie przechowywać większe środki?

Najlepsze portfele kryptowalut [2022]

W opracowaniu skupimy się przede wszystkim na portfelach dla Bitcoina. Użytkownicy kryptowalut szukają zazwyczaj portfeli obsługujących szeroką gamę shitcoinów, ale my nigdy nie będziemy komukolwiek rekomendować posiadania innych kryptowalut niż bitcoin. Jeżeli twierdzisz, że wolisz dywersyfikować to możesz w tym miejscu skończyć czytać. Trzymanie portfolio różnych shitcoinów utrudnia życie na dłuższą metę.

💡
Szeroko pojęta dywersyfikacja jest wymagana tylko wtedy gdy inwestorzy nie rozumieją co robią. Tylko koncentracja buduje prawdziwe bogactwo - Warren Buffet

Najważniejszym aspektem przechowywania bitcoinów jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Większość nowych inwestorów błędnie skupia się na cenie rynkowej bitcoina i jego zmienności zamiast na prawidłowym przetrzymywaniu swojego majątku przez dłuższy okres. Bitcoiny będziesz trzymać wiele lat, więc musisz zadbać o właściwe zabezpieczenie dostępu, kopię zapasową kluczy i co może być najtrudniejsze - dziedziczenie.

💡
Zasada nr 1: Nie zgub swoich bitcoinów.
Zasada nr 2: Nigdy nie zapomnij o zasadzie nr 1

Nie zgub swoich bitcoinów

Bez względu na to jakiego portfela będziesz używać wszystkie mają wspólną cechę - standard przechowywania kluczy dostępu. Używając żargonu branżowego, portfel powinien umożliwiać zanotowanie frazy odzyskiwania (ang. seed). Najczęściej będzie to 12 lub 24 słowa. Jeżeli podchodzisz do tematu poważnie po instalacji portfela zrobisz to od razu. Pamiętaj:

💡
Nie zapisuj frazy odzyskiwania na urządzeniu elektronicznym zwłaszcza z dostępem do Internetu. Zanotuj na kartce lub używając trwałych metalowych zestawów do robienia kopii zapasowych np. Cryptosteel Capsule.

Możesz się również pokusić o zastosowanie metod steganograficznych według własnego uznania. Im bardziej paranoiczną metodę zapisania kopii zapasowej wybierzesz tym może być trudniej potem odzyskać dostęp - nie tylko w przypadku dziedziczenia przez Twoich bliskich, ale również sam możesz wpaść w pułapkę zbyt skomplikowanej metody, której tajniki zapomnisz po latach.
Cryptosteel - The Mother of All Backups
Cryptosteel is the best backup tool to store wallet recovery seed phrases, private keys and passwords without any third-party involvement.

Czy można skonfiskować bitcoiny

Praktyka pokazuje, że jest to bardziej powszechne niż się prezentuje. Jeżeli da się metodami analizy łańcucha bloków powiązać z Tobą adres kryptowaluty, albo po prostu podzieliłeś się nim publicznie to bezpieczeństwo Twoich środków jest zagrożone. Jeżeli protestowałeś przeciwko restrykcjom epidemicznym w Kanadzie i wszyscy znali Twoje nazwisko i adres kryptowalut zbieranych dotacji to kryptografia niewiele Ci pomoże. Jeżeli chwalisz się swoim majątkiem tak samo wystawiasz się na cel przestępców.  

Klasyka łamania klucza prywatnego za pomocą klucza francuskiego :)

Czy to oznacza, że nie ma prywatności? Nie do końca. Niektóre portfele Bitcoin  (jeżeli nie korzystasz np. z Monero) przychodzą z pomocą np. oferując anonimizację adresów z wykorzystaniem protokołu PayNym. Przyjmując wpłaty na identyfikator PayNym utrudniasz śledzenie środków w bardzo dużym stopniu. Przy wysyłaniu środków z pomocą przychodzi implementacja protokołu Coinjoin, która w praktyce oznacza łączenie wielu transakcji w jedną lub szereg połączonych transakcji z pomocą koordynatora uniemożliwiając w ten sposób deterministyczne śledzenie przepływu kryptowalut. Nie chcesz generalnie chwalić się zawartością swojego portfela przed wszystkimi. Prywatność ma znaczenie nie tylko dla osób, które chcą ukryć środki pochodzące z nielegalnych źródeł. Wychodzimy z założenia, że prywatność transakcji jest podstawowym prawem człowieka.

Polecane portfele kryptowalut

Nie musisz korzystać tylko z jednego portfela. Zazwyczaj wykorzystuje się kilka w zależności od sytuacji i typu transakcji.

Samourai Wallet to prawdziwy wojownik wśród portfeli. To tam zaimplementowano m.in. PayNym. To portfel, który nie wyświetli nawet kursu Bitcoina. Jest dostępny tylko na Androida

Samourai Wallet
A modern bitcoin wallet hand forged to keep your transactions private your identity masked and your funds secured.

BlueWallet to kombajn do obsługi Bitcoin z obsługą LightningNetwork na Androida i telefony Apple. Można go również sparować ze zdalnym węzłem.

BlueWallet - Bitcoin wallet and Lightning wallet for iOS and Android
Bitcoin wallet and Lightning wallet for iOS and Android focus on security and UX. Open source, Segwit and HD wallets, lightning network, plausible deniability, replace by fee and full encryption

Muun to ultraprosty w obsłudze niepowierniczy portfel Bitcoin Lightning Network na Adroida lub iOS. Ze względu na obsługę kanałów LN jednak dla bardziej zaawansowanych użytkowników Bitcoin.

Muun - Bitcoin Wallet
Muun is a self-custodial wallet for Android and iOS. Make fast and cheap payments. Keep your money safe.

WalletOfSatoshi to portfel skoncentrowany na obsłudze transakcji w Lightning Network na Androida i iOS. Uwaga jest to portfel powierniczy, ale prostota użytkowania i pewność działania mikro transakcji idealnie nadaje się do wykorzystywania go jako portmonetki na drobne zakupy lub przesłanie środków znajomemu.

Wallet of Satoshi - The Worlds Simplest Bitcoin Lightning Wallet
Wallet of Satoshi is a mobile app for iOS and Android that lets you send and receive Bitcoin and Lightning payments. It is a zero-configuration custodial wallet with a focus on simplicity and the best possible user experience.

Revolut to portfel kryptowalut "dla mamy i taty". Boomerzy nie potrzebują kontroli i raczej możliwość kontroli jest dla nich niebezpieczna. Z Revoluta nie wyślesz środków w kryptowalutach, ale możesz je łatwo przewalutować i korzystać z karty lub zrobić przelew. Revolut dla osób oczekujących obsługi bankowej jest fajnym kompromisem dającym ekspozycję na inwestycje w kryptowaluty bez konieczności ogarniania technicznych kwestii. Zanim Twoja ciocia lub wujek padną ofiarą fikcyjnych platform inwestycyjnych lepiej żeby już mieli wcześniej chociażby Revoluta.

You were invited | Revolut NL
You were invited to Revolut

Portfele sprzętowe

Portfel sprzętowy Trezor. Relatywnie tani, mocno rozwijane oprogramowanie. Możliwość stosowania jako klucza sprzętowego do uwierzytelniania w serwisach internetowych i przechowywania ponad 1000 różnych kryptowalut.

Trezor Hardware Wallet | The original & most secure bitcoin wallet.
Discover the secure vault for your digital assets. Store bitcoins, litecoins, passwords, logins, and keys without worries.

Portfel sprzętowy Ledger Nano X oferuje możliwość pracy bez kabla. Przyjemna aplikacji mobilna, choć interfejs samego urządzenia może wydać się dość toporny dla użytkowników.

Hardware Wallet - State-of-the-art security for crypto assets | Ledger
Secure your crypto assets such as Bitcoin, Ethereum, XRP, Monero and more. Give yourself peace of mind by knowing that your cryptocurrencies are safe

Portfel sprzętowy Jade to must have dla fanów sidechaina Liquid Bitcoin.

Blockstream Jade Hardware Wallet - Blockstream Store
Fully open-source for both hardware and software, Blockstream Jade hardware wallet secures your keys offline in combination with Green Wallet.

Coldcard MK4 to najbardziej cypherpunkowy portfel sprzętowy tylko i wyłącznie dla Bitcoina. Pod względem bezpieczeństwa uważany za wzór.

COLDCARD – The Most Trusted and Secure Signing Device (aka. Hardware Wallet)
COLDCARD Is The Most Trusted and Secure Bitcoin Signing Device (aka. Bitcoin Hardware Wallet)

Umbrel to cały system operacyjny z pakietem aplikacji do stworzenia własnego węzła Bitcoin i Lightning Network. Oprócz tego paleta oprogramowania do budowy domowej chmury.

Umbrel — A beautiful personal server OS for self-hosting
Run your personal server on a Raspberry Pi or Ubuntu/Debian, self-host open source apps like Nextcloud, Matrix, and Bitcoin node, and take full control of your data. For free.

Obejrzyj video gdzie omawiamy powyższe portfele i poruszamy kwestie bezpieczeństwa przetrzymywania środków w kryptowalutach