Najlepsze portfele kryptowalut [2022]
Jaki portfel Bitcoin wybrać zależy od kilku czynników. Czy ma działać na smartfonie, czy chcesz wykonywać transakcje w Lightning Network, a może zależy Ci najbardziej na prywatności transakcji, albo chcesz bezpiecznie przechowywać większe środki?
W opracowaniu skupimy się przede wszystkim na portfelach dla Bitcoina. Użytkownicy kryptowalut szukają zazwyczaj portfeli obsługujących szeroką gamę shitcoinów, ale my nigdy nie będziemy komukolwiek rekomendować posiadania innych kryptowalut niż bitcoin. Jeżeli twierdzisz, że wolisz dywersyfikować to możesz w tym miejscu skończyć czytać. Trzymanie portfolio różnych shitcoinów utrudnia życie na dłuższą metę.
Najważniejszym aspektem przechowywania bitcoinów jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Większość nowych inwestorów błędnie skupia się na cenie rynkowej bitcoina i jego zmienności zamiast na prawidłowym przetrzymywaniu swojego majątku przez dłuższy okres. Bitcoiny będziesz trzymać wiele lat, więc musisz zadbać o właściwe zabezpieczenie dostępu, kopię zapasową kluczy i co może być najtrudniejsze - dziedziczenie.
Zasada nr 2: Nigdy nie zapomnij o zasadzie nr 1
Nie zgub swoich bitcoinów
Bez względu na to jakiego portfela będziesz używać wszystkie mają wspólną cechę - standard przechowywania kluczy dostępu. Używając żargonu branżowego, portfel powinien umożliwiać zanotowanie frazy odzyskiwania (ang. seed). Najczęściej będzie to 12 lub 24 słowa. Jeżeli podchodzisz do tematu poważnie po instalacji portfela zrobisz to od razu. Pamiętaj:
Możesz się również pokusić o zastosowanie metod steganograficznych według własnego uznania. Im bardziej paranoiczną metodę zapisania kopii zapasowej wybierzesz tym może być trudniej potem odzyskać dostęp - nie tylko w przypadku dziedziczenia przez Twoich bliskich, ale również sam możesz wpaść w pułapkę zbyt skomplikowanej metody, której tajniki zapomnisz po latach.
Czy można skonfiskować bitcoiny
Praktyka pokazuje, że jest to bardziej powszechne niż się prezentuje. Jeżeli da się metodami analizy łańcucha bloków powiązać z Tobą adres kryptowaluty, albo po prostu podzieliłeś się nim publicznie to bezpieczeństwo Twoich środków jest zagrożone. Jeżeli protestowałeś przeciwko restrykcjom epidemicznym w Kanadzie i wszyscy znali Twoje nazwisko i adres kryptowalut zbieranych dotacji to kryptografia niewiele Ci pomoże. Jeżeli chwalisz się swoim majątkiem tak samo wystawiasz się na cel przestępców.
Czy to oznacza, że nie ma prywatności? Nie do końca. Niektóre portfele Bitcoin (jeżeli nie korzystasz np. z Monero) przychodzą z pomocą np. oferując anonimizację adresów z wykorzystaniem protokołu PayNym. Przyjmując wpłaty na identyfikator PayNym utrudniasz śledzenie środków w bardzo dużym stopniu. Przy wysyłaniu środków z pomocą przychodzi implementacja protokołu Coinjoin, która w praktyce oznacza łączenie wielu transakcji w jedną lub szereg połączonych transakcji z pomocą koordynatora uniemożliwiając w ten sposób deterministyczne śledzenie przepływu kryptowalut. Nie chcesz generalnie chwalić się zawartością swojego portfela przed wszystkimi. Prywatność ma znaczenie nie tylko dla osób, które chcą ukryć środki pochodzące z nielegalnych źródeł. Wychodzimy z założenia, że prywatność transakcji jest podstawowym prawem człowieka.
Polecane portfele kryptowalut
Nie musisz korzystać tylko z jednego portfela. Zazwyczaj wykorzystuje się kilka w zależności od sytuacji i typu transakcji.
Samourai Wallet to prawdziwy wojownik wśród portfeli. To tam zaimplementowano m.in. PayNym. To portfel, który nie wyświetli nawet kursu Bitcoina. Jest dostępny tylko na Androida
BlueWallet to kombajn do obsługi Bitcoin z obsługą LightningNetwork na Androida i telefony Apple. Można go również sparować ze zdalnym węzłem.
Muun to ultraprosty w obsłudze niepowierniczy portfel Bitcoin Lightning Network na Adroida lub iOS. Ze względu na obsługę kanałów LN jednak dla bardziej zaawansowanych użytkowników Bitcoin.
WalletOfSatoshi to portfel skoncentrowany na obsłudze transakcji w Lightning Network na Androida i iOS. Uwaga jest to portfel powierniczy, ale prostota użytkowania i pewność działania mikro transakcji idealnie nadaje się do wykorzystywania go jako portmonetki na drobne zakupy lub przesłanie środków znajomemu.
Revolut to portfel kryptowalut "dla mamy i taty". Boomerzy nie potrzebują kontroli i raczej możliwość kontroli jest dla nich niebezpieczna. Z Revoluta nie wyślesz środków w kryptowalutach, ale możesz je łatwo przewalutować i korzystać z karty lub zrobić przelew. Revolut dla osób oczekujących obsługi bankowej jest fajnym kompromisem dającym ekspozycję na inwestycje w kryptowaluty bez konieczności ogarniania technicznych kwestii. Zanim Twoja ciocia lub wujek padną ofiarą fikcyjnych platform inwestycyjnych lepiej żeby już mieli wcześniej chociażby Revoluta.
Portfele sprzętowe
Portfel sprzętowy Trezor. Relatywnie tani, mocno rozwijane oprogramowanie. Możliwość stosowania jako klucza sprzętowego do uwierzytelniania w serwisach internetowych i przechowywania ponad 1000 różnych kryptowalut.
Portfel sprzętowy Ledger Nano X oferuje możliwość pracy bez kabla. Przyjemna aplikacji mobilna, choć interfejs samego urządzenia może wydać się dość toporny dla użytkowników.
Portfel sprzętowy Jade to must have dla fanów sidechaina Liquid Bitcoin.
Coldcard MK4 to najbardziej cypherpunkowy portfel sprzętowy tylko i wyłącznie dla Bitcoina. Pod względem bezpieczeństwa uważany za wzór.
Umbrel to cały system operacyjny z pakietem aplikacji do stworzenia własnego węzła Bitcoin i Lightning Network. Oprócz tego paleta oprogramowania do budowy domowej chmury.
Obejrzyj video gdzie omawiamy powyższe portfele i poruszamy kwestie bezpieczeństwa przetrzymywania środków w kryptowalutach