Mołdawia finansuje energię słoneczną za pomocą kryptowalut

Sun Exchange, południowoafrykański rynek finansujący energię słoneczną za pośrednictwem kryptowalut, współdziała ostatnio z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), który ma zasilić Politechnikę Mołdawską energią słoneczną finansowaną z kryptowaluty.

Mołdawia finansuje energię słoneczną za pomocą kryptowalut

Sun Exchange, południowoafrykański rynek finansujący energię słoneczną za pośrednictwem kryptowalut, współdziała ostatnio z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), który ma zasilić Politechnikę Mołdawską energią słoneczną finansowaną za pomocą kryptowalut.

Umowa powinna spełnić większość wymagań energetycznych Uniwersytetu, ponieważ instalacje na dachu zasilane energią słoneczną osiągną powierzchnię 15 000 metrów kwadratowych. Pomysł polega na przetestowaniu koncepcji i ewentualnym znalezieniu nowych źródeł finansowania, aby pomóc budynkom stać się ekologicznymi, powiedział Dumitru Vasilescu, menedżer programu UNDP w Mołdawii.

Wykorzystanie energii słonecznej za pomocą kryptowalut ma jednak znaczące konsekwencje dla kraju. Według Reutersa Mołdawia należy do najbiedniejszych krajów Europy. Jest to obecnie mały, śródlądowy kraj w Europie Wschodniej, z rocznym PKB na mieszkańca w wysokości 2200 dolarów. Importują trzy czwarte swojej energii. Niestety ceny energii wzrosły o ponad połowę w ciągu ostatnich pięciu lat.

Abraham Cambridge, założyciel i dyrektor generalny Sun Exchange uważa, że rynek słonecznych kryptowalut "ma wszystkie odpowiednie motywatory", które pomogą Mołdawii finansować energię odnawialną. "Drastycznie zmniejsza to koszty przejścia na energię słoneczną dla użytkownika końcowego i ułatwia każdemu na świecie posiadanie ogniwa słonecznego w dowolnym miejscu na świecie, a dzięki temu zapewnia stałe źródło dochodu zasilanego energią słoneczną".

Kryptowaluty mogą pomóc Mołdawii zmniejszyć zależność od importu energii

Vasilescu, powiedział:

"Jedną z największych przeszkód dla krajów inwestujących w energię odnawialną jest brak środków finansowych, ponieważ często trzeba czekać 10 do 15 lat, zanim uzyska się zwrot z inwestycji".

Nowe podejście Sun Exchange stanowi rozwiązanie problemu braku finansów. Z zainstalowanymi panelami słonecznymi Uniwersytet otrzyma 1 megawat energii w lecie. Właściciele ogniw słonecznych mogą zatem otrzymywać SolarCoin, gdy tylko Uniwersytet Mołdawii produkuje energię. Będą oni posiadać odsetki w wysokości około 4 procent swojej inwestycji. Ponadto Mołdawia ma ponad 10 000 metrów kwadratowych pustej przestrzeni na dachach, która może zapewnić energię dla narodu.

Jeśli Mołdawia zdecyduje się wykorzystać technologię kryptowalut i blockchain, może potencjalnie zmniejszyć zależność swojego kraju od importu energii, takich jak ropa i gaz z Rosji. Darius Nassiry, starszy pracownik naukowy w Overseas Development Institute, wspomniał, że dużo finansowanej kryoptowalutą energii będzie obecnej w krajach rozwijających się. "Mają szybciej rosnące potrzeby energetyczne... i bardziej przychylne otoczenie prawne i regulacyjne w kierunku takich innowacji".

Jeżeli projekt okaże się sukcesem, UNDP dokona replikacji w sąsiednich krajach. Mógłby "zrewolucjonizować rynek energii odnawialnej dla Europy Wschodniej i Azji Środkowej" - powiedział Vasilescu.

Stanowisko Mołdawii w sprawie kryptowalut i technologii blockchain

Narodowy Bank Mołdawii (NMB), podobnie jak większość banków centralnych, ostrzegł ogół społeczeństwa przed ryzykiem związanym z inwestycjami kryptowalutowymi. NBM wspomniał w lutym 2018 r., że:

"Obecnie sprzedawane VC, szczególnie Bitcoin, nie są walutami w pełnym tego słowa znaczeniu. Są to wirtualne aktywa bez rzeczywistego pokrycia lub gwarancji akceptacji jako środka płatniczego przez władze monetarne. W związku z tym aktywa te charakteryzują się wysoką zmiennością cen i niskim stopniem bezpieczeństwa w porównaniu do walut emitowanych przez bank centralny lub regulowanych walut elektronicznych".

Podczas gdy Mołdawia wydaje się nie być przekonana co do bitcoina, to jest optymistycznie nastawiona w stosunku do blockchaina. Grupa entuzjastów technologii stworzyła stowarzyszenie DTMA (Digital and Distributed Technology Moldova Association), aby wykorzystać technologię blockchain. Celem jest wprowadzenie do Mołdawii projektów opartych na blockchain i wykorzystanie siły roboczej kraju do testowania projektów międzynarodowych. W styczniu 2018 r. ruszyła w Mołdawii pierwsza giełda kryptowalut, z ośmioma wymienialnymi walutami fiat.

źródło: btcmanager.com