Malta staje się pierwszą na świecie jurysdykcją z "pewnością prawną" dla kryptowalut

Parlament Malty oficjalnie uchwalił trzy projekty ustaw ustanawiające "pewność prawną" dla przedsiębiorstw kryptowalutowych. Politycy kraju zatwierdzili trzecie i ostatnie czytanie 4 lipca.

Malta staje się pierwszą na świecie jurysdykcją z "pewnością prawną" dla kryptowalut

Parlament Malty oficjalnie uchwalił trzy projekty ustaw ustanawiające "pewność prawną" dla przedsiębiorstw kryptowalutowych. Politycy kraju zatwierdzili trzecie i ostatnie czytanie 4 lipca.

Lokalne media podały 4 lipca, że Parlament zatwierdził trzy projekty ustaw, zasadniczo wprowadzając je w życie. Są to ustawa o maltańskim organie ds. cyfrowych innowacji, ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach oraz ustawa o wirtualnym aktywach finansowych.

Według Silvio Schembri, ministra ds. Usług finansowych na Malcie, kraj ten jako pierwszy zapewnił pewność prawną na polu kryptowalut.

Schembri powiedział również, że ten ruch parlamentu maltańskiego przynosi ułatwienie inwestorom, ponieważ firmy dysponują obecnie niezbędnymi środkami do działania w całkowicie regulowanym środowisku. Dodał także, że dzięki ustawom istnieje nadzieja na przyciągnięcie kolejnych inwestycji do kraju:

„Jestem pełen optymizmu, że kolejne firmy wybiorą Maltę do działania z systemem zapewniającym stabilność, co ostatecznie doprowadzi do dalszego wzrostu gospodarczego”.

Trzy projekty końcowe pomyślnie przeszły trzecie i ostatnie czytanie w Parlamencie:

Ustawa o wirtualnych aktywach finansowych (VFA)

Reguluje wstępne oferty monet (ICO). Określa wstępne kroki, które każdy projekt musi przejść, aby być zgodnym. Jednym z interesujących wymogów jest to, że każdy emitent musi upublicznić swoją historię finansową.

Ustawa o maltańskim organie ds. cyfrowych innowacji (MDIA)

Określa ustanowienie organu branżowego, regulującego rozwój, a także wdrażanie pewnych zasad przewodnich określonych w ustawie. Nowo sformułowany organ będzie również pełnił funkcje regulacyjne. Ciało ma być znane jako "Malta Digital Innovation Authority".

Ustawa o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i usługach (ITASA)

Definiuje przedsiębiorstwa oparte na blockchain i czyni je rozpoznawalnymi w oczach prawa. Został on wyznaczony jako podstawa do działania dwóch poprzednich przepisów.

Malta z powodzeniem stała się krajem, który opowiada się za powszechnym stosowaniem technologii opartej na blockchainie. Ostatnio kilka giełd kryptowalut, w tym Binance, OKEx i BitBay, uruchomiło operacje na wyspie ze względu na postępującą politykę w tej dziedzinie.

Część nadmiernie pozytywnego nastawienia tego kraju do branży reprezentuje jego premier. Joseph Muscat bardzo otwarcie mówił, że kryptowaluty są "nieuniknioną przyszłością pieniędzy".

Po ostatnich postępach legislacyjnych, Muscat stwierdził, że kraj ma stać się "globalnym centrum dla liderów rynku w tym nowym sektorze".

źródło: bitcoinist.com