Kulisy inwestycji ponad stu milionów dolarów przez Stone Ridge w bitcoiny

Kulisy inwestycji ponad stu milionów dolarów przez Stone Ridge w bitcoiny

Trzy lata temu, założyciele wartego 10 miliardów dolarów Stone Ridge Asset Management mieli problem. Kilku założycieli i pracowników wyższego szczebla firmy doradczej kupowało bitcoiny na taką skalę, że audytorzy firmy musieli z bliska przyjrzeć się ich zakupom. Kiedy rozeszła się wiadomość, że pracownicy Stone Ridge osobiście inwestowali w bitcoiny, klienci firmy coraz częściej chcieli zrobić to samo. Jak ujął to współzałożyciel Stone Ridge, Robert Gutmann,

Wierze w „długoterminowy wzrost systemu monetarnego typu open source - w aktywa takie jak bitcoin”.

Problem tkwił w tym, że Stone Ridge potrzebowało sposobu, aby zamienić dolary na bitcoiny i bezpiecznie je przechowywać. Ponieważ osobiście zainwestowali w BTC, musieli zrobić w sposób, który nie tylko usatysfakcjonowałby ich klientów, audytorów i regulatorów, ale także ich samych. Tak więc, zamiast po prostu ustanowić kilka odrębnych funduszy dla swoich klientów, jak to zwykle robią, Stone Ridge wykonał niezwykły krok, budując narzędzia do dokonywania transakcji i nadzoru od zera i uruchamiając całkowicie nową linię przychodów, realizując zakupy kryptowalut i przechowują aktywa dla swoich klientów.

Do 2017 roku wizja ta przekształciła się w New York Digital Investment Group (NYDIG), pierwszą spółkę zależną Stone Ridge, która nie jest w całości własnością firmy macierzystej. W tym roku firma po cichu zebrała 50 milionów dolarów w ramach wcześniej niezapowiedzianej zbiórki i przystąpiła do tworzenia spinoffu, który służyłby nowej pozyskiwania inwestorów instytucjonalnych, coraz częściej poszukujących ich usług. W zeszły piątek całość przeszła na wyższy poziom, kiedy NYDIG zebrał kolejne 50 milionów dolarów funduszu kapitałowego, kierowanego przez Fintech Collective, z udziałem Bessemer Ventures i Ribbit Capital, zwiększając łączną kwotę do 100 milionów dolarów. W ramach oświadczenia, Stone Ridge Holdings Group ujawniło, że NYDIG działa jako depozytariusz 10 000 bitcoinów firmy macierzystej, wycenianych na 115 milionów dolarów po dzisiejszej cenie.

Za nagłym wzrostem aktywności kryje się nikt inny jak Covid-19. Gdy przedsiębiorstwa na całym świecie zamykały sklepy w ramach kwarantanny lub szukały pomocy u władzy, banki centralne próbowały zrównoważyć spadek aktywności, wstrzykując miliardy dolarów do swoich gospodarek. Podczas gdy bezrobocie wzrosło, rynki pozostały zaskakująco stabilne, co spowodowało poczucie zbliżającego się załamania, mówi Gutmann w swoim pierwszym wywiadzie od czasu objęcia funkcji współzałożyciela i dyrektora generalnego NYDIG.

„Widzieliśmy dość dramatyczne przyspieszenie liczby inwestorów instytucjonalnych, którzy chcą uczestniczyć w rynku od marca tego roku” - mówi. „Kontekst makro na tle zdrowia publicznego skłonił wielu ludzi do przemyślenia kompozycji swojego portfolio”.

Nowojorski NYDIG wydał 50 milionów dolarów, które zebrał w 2017 roku, na zbudowanie systemu transakcyjnego i usług powierniczych, których potrzebowaliby do zarządzania funduszami bitcoinowymi, oraz na zakup dwóch licencji specyficznych dla kryptowalut. Pierwsza licencja, BitLicense ze stanu Nowy Jork, jest używana przez spółkę zależną NYDIG Execution do konwersji dolarów na BTC i z powrotem. Inna spółka zależna, NYDIG Trust, ma statut powierniczy stanu Nowy Jork, który umożliwia im kupowanie i przechowywanie bitcoinów i innych kryptowalut dla inwestorów. Niewielu klientów NYDIG jest jeszcze notowanych publicznie, chociaż przedstawiciel firmy twierdzi, że pozycja Stone Ridge na 115 milionów dolarów nie jest największą, jaką zarządza. W zeszłym miesiącu prezes Ripple, Chris Larsen, ujawnił, że przeniósł jeden ze swoich portfeli XRP pod opiekę NYDIG.

Obecnie większość przychodów NYDIG pochodzi od banków, doradców inwestycyjnych dla osób fizycznych o bardzo wysokich dochodach oraz od inwestorów instytucjonalnych. Produkty są zbudowane na jednej platformie, która integruje przewalutowanie, opiekę, AML i bezpieczeństwo środków. NYDIG tworzy w szczególności fundusze niestandardowe, oddzielnie zarządzane rachunki (SMA) dla inwestorów o średnich dochodach i inne usługi dla osób z dużymi majątkami.

„Do kupowania usług funduszy inwestycyjnych przyzwyczajeni są inwestorzy instytucjonalni, więc to im sprzedajemy” - mówi Gutmann. „Makro fundusze hedgingowe są wykorzystywane do kupowania najlepszych usług maklerskich. Więc to właśnie je sprzedajemy. RIA są wykorzystywane do kupowania palety rozwiązań doradczych dla majętnych osób. I to właśnie im sprzedajemy ”.

Dwa największe fundusze obecnie zarządzane przez NYDIG to 190 milionów dolarów w Institutional Bitcoin Fund LP, ujawnione w czerwcu, oraz 140 milionów dolarów Bitcoin Yield Enhancement Fund LP ujawnione w maju. Wśród tego, co Gutmann nazywa „kilkoma” mniejszymi funduszami, jest fundusz NYDIG Basket Fund o łącznej wartości 2,4 miliona dolarów, który składa się kryptowalut bitcoin, ethereum, XRP, litecoin i bitcoin cash. Chociaż NYDIG nie dzieli się sumą wszystkich aktywów, którymi zarządza, firma działa teraz jako depozytariusz ponad 1 miliarda dolarów, twierdzi, a liczba jej klientów wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy.

Drugi strumień przychodów pochodzi z integracji platformy transakcyjnej NYDIG i depozytu dla banków, fundacji i funduszy uniwersyteckich. We wrześniu Biuro Kontrolera Walut (OCC), oddział Departamentu Skarbu USA, opublikował list, w którym banki i inne instytucje finansowe mogą utrzymywać rezerwy dla klientów w stablecoinach, które są zabezpieczone w dolarach amerykańskich.

„Prowadzimy wiele rozmów z bankami, na temat różnego rodzaju partnerstw, począwszy od podstawowych rozwiązań w zakresie usług depozytowych”, mówi Gutmann, „aż po końcowe produkty konsumenckie, które dostarczają banki, a my jesteśmy zapleczem”.

W ramach przygotowań do dzisiejszej publicznej premiery, Gutmann i inni menedżerowie NYDIG i Stone Ridge opublikowali w lutym 2019 r. obszerną analizę zatytułowaną „Kupowanie Bitcoinów” na temat trudności, z którymi borykają się doradcy inwestycyjni, szukając dużej płynności na rynku bitcoin. Z 22-stronicowego raportu wynika, że dzisiejszy rynek bitcoinów jest zdominowany przez inwestorów detalicznych i spekulantów. Jak dotąd wnioski zawarte w raporcie się sprawdzają. W zeszłym tygodniu gigant płatniczy Square zainwestował około 50 milionów dolarów w bitcoiny, czyli około 2,5% kapitału zapasowego. Firma MicroStrategy, która boryka się z problemami biznesowymi, przekształciła swoje aktywa w bitcoiny o wartości 425 milionów dolarów, a co najmniej 20 inwestorów instytucjonalnych złożyło w SEC dokumenty potwierdzające, że zainwestowali w Greyscale Bitcoin Trust (GBTC). Nowo uruchomiona kanadyjska firma zarządzająca aktywami cyfrowymi 3iQ ma 91,2 miliona dolarów w obrocie funduszem Bitcoin na giełdzie w Toronto, a inwestor instytucjonalny Cathie Wood z nowojorskiej firmy Ark Invest powiedziała Forbesowi, że postrzega bitcoin jako „polisę ubezpieczeniową” przed inflacją.

Z myślą o ułatwieniu dostępu klientom do wewnętrznych narzędzi NYDIG, firma kupiła w zeszły piątek również firmę Etale z siedzibą w Nowym Jorku, która specjalizuje się w oprogramowaniu do zarządzania zamówieniami i jest zintegrowana z Coinbase Pro, Gemini i itBit. W ciągu następnych kilku miesięcy NYDIG planuje dalszą integrację własnych wewnętrznych narzędzi transakcyjnych z Etale. W ramach umowy NYDIG uzyskuje również zestaw danych, w tym kwotowanie HFT, oferty i dane dotyczące głębokości. Firmy nie dzielą się warunkami zakupu, ale wszyscy czterej pracownicy dołączą do NYDIG.

Wykazując dalsze zainteresowanie tą klasą aktywów, NYDIG w zeszłym miesiącu zatrudnił byłych partnerów Goldman Sachs Ronnie Wexler i Tejas Shah do pomocy w zarządzaniu firmą. Inni godni uwagi pracownicy NYDIG to były New York State Superintendent of Financial Services, Ben Lawsky, byli dyrektorzy zarządzający Goldman Sachs Eric Kramer i Rodney Miller oraz dyrektor generalny i współzałożyciel Stone Ridge, Ross Stevens. Brooks Gibbins, partner zarządzający głównego inwestora, FinTech Collective, dołączy do zarządu w ramach przejęcia. Startup zatrudnia obecnie łącznie 35 osób.

Ironią gwałtownego wzrostu zainteresowania bitcoinem spowodowanego przez Covid-19 jest to, że pandemia testuje również jedną z najwcześniejszych cech bitcoina: nie jest skorelowana z tradycyjnymi rynkami. Wraz ze spadkiem na tradycyjnych rynkach, w dużej mierze spadł bitcoin. To samo dotyczy wielu ruchów w górę. Jednak w zależności od tego, na co się patrzy, argumentuje Gibbins, korelację lub brak korelacji można znaleźć wszędzie. W rezultacie, zwłaszcza w obliczu takiej globalnej niepewności, wiodący inwestor NYDIG opowiada się za tym, aby instytucje przeznaczały od 1% do 5% na aktywa cyfrowe.

„Wraz z bezprecedensowymi bodźcami fiskalnymi i monetarnymi, które miały miejsce na całym świecie po Covid-19, zabezpieczenie portfela z pomocą aktywów cyfrowych będzie miało coraz większe znaczenie”.

Już teraz typowy inwestor bitcoinowy NYDIG alokuje od 1% do 5% swojego portfela w kryptowaluty.

„Jeśli zajmujesz pozycję od 5 do 500 mln USD w aktywie, będziesz chciał zastosować szereg różnych ofensywnych i defensywnych strategii kapitałowych” - mówi.