Komputery kwantowe - czy stanowią zagrożenie dla kryptowalut?

Według niektórych, ta nowa technologia może zagrozić istnieniu kryptowalut. Dzisiaj zgłębimy trochę temat komputerów kwantowych, i omówimy ich potencjalny wpływ na świat krypto.

Komputery kwantowe - czy stanowią zagrożenie dla kryptowalut?

Obliczenia kwantowe - nie, to nie science fiction, ale najpierw sprawdźmy z czym mamy do czynienia.

Czym są obliczenia kwantowe?

Obliczenia kwantowe to zupełnie nowy rodzaj obliczeń, nieobecny we współczesnych komputerach. Komputery, z których korzystamy na co dzień przetwarzają informacje w oparciu na bitach. Jeden bit może przetrzymywać jedną z dwóch wartości: 0 lub 1. Następnie, bity łączone są w łańcuchy, tworząc fragment kodu binarnego. Na przykład, 1001001110 byłoby już fragmentem prawidłowej informacji binarnej.

Matematyka binarna jest standardem wykorzystywanym praktycznie od początku istnienia komputerów. Obliczenia kwantowe obracają tę formułę do góry nogami, tworząc zupełnie nowy system. Zamiast bitów, obliczenia kwantowe wykorzystują tzw. quantum bity, w skrócie qubity. Pozwalają one na przetwarzanie informacji w znacznie szybszy i bardziej wydajny sposób. W teorii, równanie matematyczne, do którego rozwiązania zwykły komputer potrzebowałby wiele lat, zaawansowany komputer kwantowy mógłby rozwiązać w kilka sekund.

Technologia kwantowa wciąż jest na bardzo wczesnym etapie. Podczas prób wykorzystywania przetwarzania kwantowego pojawia się wiele nierozwiązanych jeszcze problemów. Według Scientific American, "Przełom nastąpi prawdopodobnie dopiero za kilka lat". Jednak ten ekstremalnie wydajny sposób przetwarzania informacji mógłby stanowić zagrożenie dla kryptowalut.

Dwie szkoły myślenia o komputerach kwantowych w kontekście kryptowalut

Społeczność kryptowalut jest podzielona co do wpływu technologii kwantowej na kryptowaluty. Istnieją dwa główne nurty myślenia, które za chwilę omówimy. Należy jednak pamiętać, że są to tylko hipotezy. Komputery kwantowe w zasadzie jeszcze nie istnieją, więc o ich implikacjach można jedynie spekulować.

Pierwsza szkoła mówi o zagrożeniu, jakie obliczenia kwantowe mogłyby stanowić dla kryptografii asymetrycznej, która wykorzystywana jest do generowania klucza publicznego. Mówiąc prościej, istnieje możliwość, że tworzenie klucza publicznego mogłoby zostać odtworzone za pomocą obliczeń kwantowych. Hipotetycznie, w ten sposób możliwe byłoby uzyskanie klucza prywatnego należącego do danego adresu. Oczywiście miałoby to duży wpływ na kryptowaluty, ponieważ osoba posiadająca klucze prywatne ma nad nimi kontrolę.

Innym wspomnianym aspektem jest to, że zagrożony byłby protokół proof of work np. sieci Bitcoin. Wydaje się to jednak mniej prawdopodobne. Podczas gdy wpływ na kryptografię asymetryczną może być dość duży, nie dotyczy to w takim stopniu kryptografii symetrycznej, takiej jak algorytmy hashujące. Poziom trudności wydobywania Bitcoinów i innych blockchainów PoW byłby prawdopodobnie w stanie dostosować się do ery kwantowej.

Kryptowaluty mogą się dostosować

Według drugiego nurtu myślenia o wpływie technologii kwantowej na kryptowaluty, te zagrożenia mogą zostać zmarginalizowane.

Większość blockainów można w pewien sposób aktualizować. Fork mógłby wprowadzać środki zaradcze, mające na celu złagodzenie zagrożeń, jakie mogą stwarzać komputery kwantowe. Oczywiście wszystkie potencjalne zagrożenia są już rozważane przez wielu specjalistów. Przykładem jest Nationwide Analysis Council (NRC) z Kanady, współpracująca z College of Waterloo w celu zbadania możliwych zabezpieczeń dla blockchainów. Autor "The Internet of Money" Andreas M. Antonopoulos wspomina, że Bitcoin mógłby z łatwością przejść na nowy algorytm.

Komputery kwantowe zagrożeniem dla świata

Technologia kwantowa wydaje się być większym problemem dla wszystkich innych systemów na świecie, opartych na klasycznej kryptografii, takich jak komunikacja, systemy finansowe itd. Aktualizacja wszystkich tych systemów, aby uodpornić je przed komputerami kwantowymi wymagałaby niezmiernego wysiłku.

W obecnym stanie, obliczenia kwantowe wciąż pozostają na początkowym etapie i prawdopodobnie nie stanowią żadnego zagrożenia. Jak powiedział Edward Felten, współzałożyciel i główny naukowiec laboratoriów Offchain: „Dzisiejsze komputery kwantowe istnieją tylko w laboratoriach i daleko im do praktycznego wpływu na kryptowaluty”. Chociaż istnieje na ten temat wiele hipotez, jest po prostu zbyt wcześnie, aby stwierdzić, jaki będzie wyglądać ich wpływ. W każdym razie, społeczność kryptowalut bacznie obserwuje rozwój komputerów kwantowych.

Komputer kwantowy coraz bliżej
Lepsze leki, mądrzejsza sztuczna inteligencja i rozwiązanie wielkich kosmicznych zagadek. To tylko niektóre z osiągnięć naukowych, które komputer kwantowy może przynieść w przyszłości.