Komisarz UE: Nie, Unia Europejska nie może zakazać wydobywania bitcoinów

Zdaniem unijnej komisarz wydobycie bitcoinów nie może być prawnie zabronione tylko dlatego, że zużywa dużo energii elektrycznej.

Komisarz UE: Nie, Unia Europejska nie może zakazać wydobywania bitcoinów

Zdaniem unijnej komisarz wydobycie bitcoinów nie może być prawnie zabronione tylko dlatego, że zużywa dużo energii elektrycznej.

Według komisarz UE Mariya Gabriel, wydobycie bitcoinów nie może być zakazane w Europie pomimo jego energochłonnego charakteru. Gabriel stwierdziła, że górnicy podlegają normalnym zasadom dotyczącym "energochłonnej działalności gospodarczej":

"Jeśli energia zużywana na tę działalność jest produkowana zgodnie z prawem, nie ma podstaw prawnych do jej zakazania lub nawet ograniczania. Jednak jako działalność gospodarcza zużywająca energię elektryczną w UE podlega unijnym zasadom i polityce w odniesieniu do efektywności energetycznej, sektora energetycznego i emisji gazów cieplarnianych, przy czym emisja gazów cieplarnianych w sektorze energii jako taka w dużej mierze objęta jest przez unijny system handlu uprawnieniami do emisji".

Żarłok energetyczny

Wiele artykułów pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy w sieci, ponieważ mainstreamowe media nagle odkryły, że wydobycie bitcoinów nie jest "zielone" i zaczęły krytykować przemysł za nieprzyjazność dla środowiska.

Niektórzy szacują, że światowi górnicy bitcoinów zużywają tyle samo elektryczności co Dania. Te strony tworzą nieprawdopodobne stwierdzenia, na przykład: "każda transakcja Bitcoin zużywa 250 kWh, które wystarczyłyby do zasilenia domów przez dziewięć dni" i "[do 2020 r. wydobycie bitcoinów] będzie zużywać tyle energii, ile cały świat obecnie".

Podczas gdy bitcoin wykorzystuje ogromne ilości energii, zużyta ilość nie zależy od liczby transakcji dokonanych w sieci (wysyłając zapłatę za kawę, nie zużywasz w rzeczywistości 250 kWh). Wykorzystanie prądu przez bitcoin jest funkcją ceny bitcoina i dopóki cena pozostanie wysoka, dopóty będzie trwał wyścig zbrojeń wśród górników, aby produkować jak najwięcej.

Dalsze komentarze

Komisarz UE stwierdziła:

"Model biznesowy wydobycia wydaje się opierać na oczekiwaniach związanych z wysoką wyceną kryptowalut. Tak długo jak cena energii elektrycznej pokrywa koszty produkcji energii elektrycznej, rosnące zużycie energii elektrycznej i koszty prawdopodobnie zmienią popyt i wartość kryptowalut".

Jednak zważywszy, że UE nie mogła zakazać wydobycia bitcoinów, komisarz wyraziła optymizm w stosunku do metod, które nie wymagają dużych nakładów energetycznych, takich jak Proof of Stake (PoS):

"Ważne jest, aby zauważyć, że wiele obiecujących zastosowań technologii blockchain nie wymaga dużej mocy obliczeniowej".

źródło: cryptocomes.com