Zdaniem unijnej komisarz wydobycie bitcoinów nie może być prawnie zabronione tylko dlatego, że zużywa dużo energii elektrycznej.

Według komisarz UE Mariya Gabriel, wydobycie bitcoinów nie może być zakazane w Europie pomimo jego energochłonnego charakteru. Gabriel stwierdziła, że górnicy podlegają normalnym zasadom dotyczącym "energochłonnej działalności gospodarczej":

"Jeśli energia zużywana na tę działalność jest produkowana zgodnie z prawem, nie ma podstaw prawnych do jej zakazania lub nawet ograniczania. Jednak jako działalność gospodarcza zużywająca energię elektryczną w UE podlega unijnym zasadom i polityce w odniesieniu do efektywności energetycznej, sektora energetycznego i emisji gazów cieplarnianych, przy czym emisja gazów cieplarnianych w sektorze energii jako taka w dużej mierze objęta jest przez unijny system handlu uprawnieniami do emisji".

Żarłok energetyczny

Wiele artykułów pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy w sieci, ponieważ mainstreamowe media nagle odkryły, że wydobycie bitcoinów nie jest "zielone" i zaczęły krytykować przemysł za nieprzyjazność dla środowiska.

Niektórzy szacują, że światowi górnicy bitcoinów zużywają tyle samo elektryczności co Dania. Te strony tworzą nieprawdopodobne stwierdzenia, na przykład: "każda transakcja Bitcoin zużywa 250 kWh, które wystarczyłyby do zasilenia domów przez dziewięć dni" i "[do 2020 r. wydobycie bitcoinów] będzie zużywać tyle energii, ile cały świat obecnie".

Podczas gdy bitcoin wykorzystuje ogromne ilości energii, zużyta ilość nie zależy od liczby transakcji dokonanych w sieci (wysyłając zapłatę za kawę, nie zużywasz w rzeczywistości 250 kWh). Wykorzystanie prądu przez bitcoin jest funkcją ceny bitcoina i dopóki cena pozostanie wysoka, dopóty będzie trwał wyścig zbrojeń wśród górników, aby produkować jak najwięcej.

Dalsze komentarze

Komisarz UE stwierdziła:

"Model biznesowy wydobycia wydaje się opierać na oczekiwaniach związanych z wysoką wyceną kryptowalut. Tak długo jak cena energii elektrycznej pokrywa koszty produkcji energii elektrycznej, rosnące zużycie energii elektrycznej i koszty prawdopodobnie zmienią popyt i wartość kryptowalut".

Jednak zważywszy, że UE nie mogła zakazać wydobycia bitcoinów, komisarz wyraziła optymizm w stosunku do metod, które nie wymagają dużych nakładów energetycznych, takich jak Proof of Stake (PoS):

"Ważne jest, aby zauważyć, że wiele obiecujących zastosowań technologii blockchain nie wymaga dużej mocy obliczeniowej".

źródło: cryptocomes.com