Kanadyjska firma naftowo-gazowa spala swój gaz ziemny, by zasilać wydobycie bitcoinów

Zamiast sprzedawać gaz ziemny za prawie nic, firma zdecydowała się spalić gaz do produkcji energii elektrycznej i wykorzystać ją do obsługi zakładu wydobywczego bitcoinów.

Kanadyjska firma naftowo-gazowa spala swój gaz ziemny, by zasilać wydobycie bitcoinów

Kanadyjska firma naftowo-gazowa Iron Bridge Resources (IBR) zaproponowała niekonwencjonalne obejście problemu spadku cen gazu ziemnego. Zamiast sprzedawać gaz ziemny za bezcen, firma zdecydowała się spalić gaz do produkcji energii elektrycznej i wykorzystać ją do obsługi zakładu wydobywczego bitcoinów.

Iron Bridge Resources uruchomi operację wydobycia i hostingu kryptowalut pod nazwą Iron Chain Technology (ICT). Według informacji prasowej, spółka zależna będzie właścicielem i operatorem kopalni kryptowalut zlokalizowanych na kanadyjskich złożach ropy i gazu w Elmworth, Alberta, korzystając z taniego, czystego gazu ziemnego do generowania własnej energii elektrycznej.

Poprzez spalanie gazu do zasilania zakładu wydobywczego bitcoin, Iron Bridge mogłaby zarobić nawet 49 USD za tysiąc stóp sześciennych gazu – ponad 30 razy więcej niż obecnie otrzymuje, według szacunków wysłanych klientom przez wiceprezesa GMP FirstEnergy i współprzewodniczącego sprzedaży i handlu energią Trenta Boehma.

"Doprowadzało mnie do szaleństwa to, że przekazujemy – prawie od października – nasz gaz za półdarmo" – powiedział Rob Colcleugh, dyrektor generalny Iron Bridge.

Obecnie Iron Bridge Resources produkuje wystarczającą ilość gazu ziemnego, aby zasilić elektrownię kryptowalutową o mocy 45 MW i oczekuje znacznego zwiększenia produkcji gazu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Projekt będzie wiązał się tylko ze stosunkowo niewielką inwestycją początkową, w wyniku zdolności IBR do wykorzystania istniejącej infrastruktury i nadmiernej produkcji energii z akumulatora firmy Elmworth do przerobu węglowodorów, napędzanego czystym spalaniem gazu ziemnego.

Aby obniżyć koszty, IBR planuje unikać sprzętu górniczego, który obecnie charakteryzuje się wysokim poziomem popytu i wybiera komponenty, które byłyby trudne do zastosowania w typowych połączonych z siecią i cieplejszych klimatach.

Firma już rozpoczęła wydobywanie bitcoinów, ale chce pozostać elastyczna w odniesieniu do typu kryptowaluty, która będzie wydobywana w przyszłości.

IBR jest również zainteresowany realizacją możliwości hostingu na skalę przemysłową i obecnie omawia możliwe umowy z innymi producentami gazu ziemnego.

"Wydaje mi się, że każdy producent gazu suchego w tej branży powinien odnieść sukces w tej sprawie, ponieważ rady nadzorcze będą się zastanawiać, dlaczego firmy nie mogą poświęcić na to części swojej produkcji" – powiedział Boehm.

Po ogłoszeniu, akcje Iron Bridge podskoczyły o 16% na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto, ale od tamtej pory spadły.

źródło: cryptoren.com