Kaliningrad oferuje ulgi podatkowe, aby przyciągnąć entuzjastów bitcoina

Regulacje krypto nie zostały jeszcze przyjęte w Rosji, ale szereg słów i czynów sugeruje, że Moskwa może w pełni wykorzystać "fenomen" w celu podtrzymania interesów narodowych.

Kaliningrad oferuje ulgi podatkowe, aby przyciągnąć entuzjastów bitcoina

Regulacje krypto nie zostały jeszcze przyjęte w Rosji, ale szereg słów i czynów sugeruje, że Moskwa może w pełni wykorzystać "fenomen" w celu podtrzymania interesów narodowych. Pomysły i propozycje przyciągania przedsiębiorstw i kapitału ludzkiego na obszarach o znaczeniu strategicznym w całym kraju zostały rozpowszechnione przez urzędników na szczeblu lokalnym i federalnym. Sam prezydent Putin twierdzi, że opóźnienie w rozwoju jest niedopuszczalne, ponieważ wiąże się z "ryzykiem utraty suwerenności".

Preferencyjne traktowanie za 1 mln rubli

Każda firma wydobywcza może uzyskać wsparcie od władz Obwodu Kaliningradzkiego, jeśli zainwestuje zaledwie 1 milion rubli, około 17 000 USD. Górnicy chcący założyć swoje zakłady w najbardziej na zachód wysuniętym regionie Rosji otrzymali preferencyjne traktowanie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Ulgi podatkowe na zyski i majątek oraz obniżone świadczenia są jedną z zachęt, z których korzystają mieszkańcy strefy, twierdzi Alexandr Shenderyuk-Zhidkov, wicepremier obwodu.

Co więcej, władze lokalne planują zminimalizować wydatki na przyłączenie gospodarstw górniczych do sieci energetycznej i innej odpowiedniej infrastruktury, powiedział Zhidkov podczas konferencji "Crypto Environment" w Moskwie. Forum było sponsorowane przez Vnesheconombank, rosyjską instytucję rozwoju. Niedawno gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alihanov powiedział, że region ten może stać się "jedną wielką farmą górniczą". Na Forum Inwestycyjnym w Soczi, Alihanov ujawnił, że w obwodzie działa już "hotel górniczy".

Eklewa Kaliningradu znajduje się niemal w sercu Europy Zachodniej i jest oddzielona od reszty Rosji. Miasto i region zawsze miały strategiczne znaczenie dla Moskwy, ponieważ stały się częścią Związku Radzieckiego pod koniec II wojny światowej. Rosyjska flota bałtycka ma swoją siedzibę w Kaliningradzie. W obliczu napięć z Zachodem ze względu na Ukrainę, Syrię i amerykańskie wyrzutnie pocisków przechwytujących w Europie Wschodniej, Rosja podobno rozmieściła w regionie swój system nuklearny Iskander. Pociski mogą potencjalnie dotrzeć do Berlina.

Przyciągnąć Rosjan na Daleką Północ

Crypto górnicy zostali również zaproszeni do osiedlenia się na dalekiej północy Rosji. W kraju jest wiele miejsc, które mogą być wyjątkowo niegościnne, zwłaszcza podczas długiej rosyjskiej zimy. Niskie temperatury jednak przynoszą korzyść przy wykopywaniu kryptowalut. Sprzęt używany do przetwarzania transakcji kryptowalutowych wymaga poważnego chłodzenia. Murmansk jest jednym z takich miejsc, które oferuje nie tylko zimny klimat, ale także bardzo tanią energię elektryczną.

Życie i praca w kręgu polarnym nigdy nie była popularna wśród większości Rosjan. W czasach sowieckich robotnicy byli zachęcani do przeniesienia się tam wyższymi zarobkami i lepszymi standardami życia. We współczesnej Rosji bitcoiny mogą zastąpić ruble jako główną zachętę dla firm i osób przemieszczających się na północ.

W ubiegłym miesiącu rosyjski wiceminister energetyki Wiaczesław Krawczenko polecił krypto-firmom zbudowanie farm górniczych na Półwyspie Kolskim w obwodzie murmańskim, gdzie mogą znaleźć nadwyżkę mocy wytwórczych. Kravchenko zauważył także pozytywne nastawienie swojego działu do górnictwa na Syberii, gdzie stawki za prąd również są niskie.

Analitycy twierdzą, że eksploracja Arktyki stanie się priorytetem dla globalnych potęg walczących o kontrolowanie wyczerpywania zasobów naturalnych. Pod tym względem znaczenie placówek takich jak Murmańsk może wzrosnąć, zarówno pod względem obecności ludzi, jak i dostępności dobrze utrzymanej infrastruktury. Obwód jest także domem dla Północnej Floty Rosji.

Południe i Daleki Wschód

Inne ważne regiony, z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego, również zostały uznane za potencjalne miejsca docelowe dla rozwoju kryptografii. Po nieuznanej na arenie międzynarodowej aneksji przez Rosję, Krym został podtrzymany ekonomicznie przez budżet federalny. W ramach wysiłków wspierających jego rozwój, przedstawiono propozycje przekształcenia go w poligon doświadczalny technologii kryptograficznych. Rosyjskie Stowarzyszenie Kryptowalut i Blockchain pracuje nad planem wdrożenia planu "Crypto-Crimea". Rosyjska Flota Czarnomorska stacjonuje na południowo-zachodnim wybrzeżu półwyspu.

Miasto Władywostok, centrum administracyjne dalekowschodniego Kraju Nadmorskiego, zostało wymienione jako przyszły "krypto-hub", miejsce do budowy nowej rosyjskiej "krypto-doliny". Przedstawiciele Funduszu Rozwoju Dalekiego Wschodu, Banku Centralnego i urzędnicy rządowi rozmawiali ostatnio o lokalnej inicjatywie umożliwiającej handel kryptowalutami. Władywostok położony jest wokół Zatoki Złotego Rogu, w pobliżu granicy z Chinami i Koreą Północną. Jest to port macierzysty floty rosyjskiego Pacyfiku.

W swoim corocznym przemówieniu przed Federalnym Zgromadzeniem Rosji, prezydent Władimir Putin powiedział: "Musimy oczywiście sformułować własne platformy cyfrowe, zgodne z globalną przestrzenią informacyjną. Umożliwi nam to zorganizowanie procesów produkcyjnych, usług finansowych i technologicznych w nowy sposób, w tym poprzez wdrożenie technologii rozproszonych rejestrów". "Chodzi o rozwój technologii. Pozostawanie w tyle w tej dziedzinie jest niedopuszczalne – niesie ryzyko utraty suwerenności", ostrzega rosyjska głowa państwa. W tym miesiącu Putin wygrywa czwartą kadencję na Kremlu.

źródło: bitcoin.com