Jak krypto dorównują innym inwestycjom

Czy są to aktywa finansowe, waluty, towary lub coś zupełnie nowego? Bitcoin i inne kryptowaluty sprzeciwiały się łatwej kategoryzacji...

Jak krypto dorównują innym inwestycjom

Czy są to aktywa finansowe, waluty, towary lub coś zupełnie nowego? Bitcoin i inne kryptowaluty sprzeciwiały się łatwej kategoryzacji, odkąd w zeszłym roku wpadły do publicznej świadomości, podsycając intensywną debatę nad tym, jak pasują do portfela przeciętnego inwestora - i czy w ogóle do niego należą.

Jakkolwiek je definiujesz, kryptowaluty stały się trudne do zignorowania od błyskawicznego wzrostu Bitcoina do 20000 $ w grudniu ubiegłego roku. Podczas, gdy wcześniejsze osiągnięcia nie są oczywiście gwarancją przyszłych wyników, przeanalizowano ostatnie 16 miesięcy działań na tokenach cyfrowych, aby rzucić światło na to, czego się spodziewać, jeśli - jak twierdzą kryptoryzykanci - decydujesz się na HODL (trzymać) pomimo FUD (strachu, niepewności i zwątpienia).

Dzikie huśtawki wartości

Nie będzie to zaskoczeniem dla nikogo, kto podąża za dzikimi wahaniami Bitcoina, ale zmienność i wirtualne waluty idą w parze. To może być dobre, gdy wartości rosną, ale staje się przerażające, gdy rynki idą na południe – jeden z powodów, dla których inwestorzy zwykle żądają wyższych zwrotów z bardziej niestabilnych klas aktywów.

W ciągu ostatnich 16 miesięcy kryptowaluty odnotowały większe wahania niż akcje, obligacje, towary i tradycyjne waluty. Kilka nie krypto inwestycji, które są tak wyboiste jak większość żetonów, zawierało akcje Steinhoff International Holdings NV, południowoafrykańskiej spółki uwikłanej w skandal księgowy oraz obligacje emitowane przez Bank Otkritie FC, odbiorcę największej w historii finansowej subwencji Rosji.

Ekstremalna niestabilność jest prawdopodobnie największym argumentem przeciwko traktowaniu kryptowalut jak dolara czy euro. Jedną z głównych zasad dobrej waluty jest zapewnienie użytkownikom stabilnego zasobu wartości. Nie chciałbyś dziś wydawać Bitcoina na zakupy spożywcze, jeśli wartość kryptowaluty mogłaby jutro wzrosnąć, lub też brać pensji w Bitcoin, jeśli miałaby spaść.

Bitcoin góruje nad swoimi rówieśnikami

W porównaniu do akcji i obligacji, aktywność handlowa i kapitalizacja rynkowa pomiędzy kryptowalutami są bardzo skoncentrowane na niewielkiej grupie graczy. Podczas gdy Bitcoin stał się mniej wyjątkowy w ostatnich miesiącach w związku z pojawieniem się tzw. altów, takich jak EOS i Litecoin, to oryginał nadal góruje nad swoimi kolegami.

Jedną z możliwości dla inwestorów jest to, że sprzedaż mniej znanych kryptowalut może być trudniejsza, niż się wydaje. Kupowanie tych mniejszych tokenów należy traktować jak inwestycje na wczesnych etapach venture capital, co często wiąże się z utrzymaniem inwestycji przez długi czas, twierdzi David Drake, założyciel wielorodzinnego biura LDJ Capital, które inwestuje w kryptowaluty.

Jak aktywa wpływają na siebie nawzajem

Menedżerowie pieniądza mogą przewidzieć, w jaki sposób ruchy na jednym rynku wpłyną na ceny w innym, ponieważ większość akcji, obligacji, towarów i walut ustanowiło relacje. Inwestowanie w portfel aktywów, które zachowują się w różny sposób, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka, z którym borykają się inwestorzy.

Kryptowaluty mają słabe relacje z ustalonymi klasami aktywów, które mogą być dobre lub złe w zależności od roli, jaką mają odgrywać w Twoim portfelu. Może się to zmienić, jeśli więcej inwestorów instytucjonalnych, takich jak banki i fundusze hedgingowe, zacznie kupować tokeny cyfrowe, ale na razie kryptowaluty najczęściej po prostu przesuwają się względem siebie.

To oznacza, że w tej przestrzeni jest o wiele więcej aktywności niż rok temu, chociaż niektórzy nowi inwestorzy uciekli.

"Cokolwiek mające wartość 400 miliardów dolarów, nie zostanie zignorowane na długo" - powiedział Dan Morehead, CEO Pantera Capital Management LP.

Pierwsze w kolejności

Jest to sprawdzona w czasie strategia giełdowa: przyciąganie udziałów spółki w jej pierwszej ofercie publicznej (IPO) w nadziei, że uda się uzyskać szybkie zyski po rozpoczęciu obrotu akcjami. W pierwszej ofercie monet (ICO), w której oferowane są żetony cyfrowe, a nie akcje, rozwija się podobna dynamika. CoinDesk szacuje, że ICO zarobiły prawie 13 miliardów dolarów na startupach związanych z blockchain.

Podczas gdy jakość ICO bardzo się różni, a zakres zwrotów był znacznie szerszy niż w przypadku IPO w zakresie technologii, większość poważniejszych monet przyniosła atrakcyjne krótkoterminowe zyski. Jak długo to potrwa, pozostaje zagadką, jako że rządy na całym świecie zintensyfikują kontrolę nad ofertami.

Ważne jest, aby pamiętać, że tak jak w przypadku każdego rynku, historyczne wyniki kryptowalut są w najlepszym przypadku przybliżonym przewodnikiem do tego, co przyniesie przyszłość. Ponieważ regulatorzy zaczynają zwracać większą uwagę, a szum wokół Bitcoina i jemu podobnych zanika, może się okazać, że niedawna wyprzedaż jest zapowiedzią trudniejszych czasów. A może jest to tylko sygnał przed następnym wielkim wsparciem. Tak czy inaczej, inwestorzy powinni postępować ostrożnie.

źródło: bloomberg.com / grafika: Pixabay