Izraelski Sąd Najwyższy zakazuje bankom ograniczania działalności krypto

Sąd Najwyższy Izraela wydał tymczasowy nakaz sądowy zabraniający Leumi Bank ograniczania działalności bankowej krypto brokera Bits of Gold – poinformował Magnates Finance, 26 lutego.

Izraelski Sąd Najwyższy zakazuje bankom ograniczania działalności krypto

Sąd Najwyższy Izraela wydał tymczasowy nakaz sądowy zabraniający Leumi Bank ograniczania działalności bankowej krypto brokera Bits of Gold – poinformował Magnates Finance, 26 lutego.

Decyzja Sądu Najwyższego, która została określona jako "ustalanie precedensów", oznacza, że banki ogólnie nie mogą ograniczać rachunków związanych z przemysłem krypto.

W czerwcu 2017 r. sąd okręgowy w Tel Awiwie wsparł Leumi Bank, gdy Bits of Gold złożył wniosek o wydanie orzeczenia sądowego po tym, jak Leumi odmówił mu świadczenia. Bank powoływał się na niezdolność transakcji Bitcoin (BTC) do przestrzegania izraelskich przepisów przeciwdziałających praniu brudnych pieniędzy jako przyczyny odmowy świadczenia usług.

W grudniu zeszłego roku Leumi Bank rozpoczął również blokowanie płatności dla klientów na giełdach BTC, powołując się na izraelskie prawo przeciwko hazardowi i instrukcje Banku Izraela jako przyczynę zatrzymania tych płatności na "stronach internetowych wykonujących transakcje hazardowe".

Po decyzji Sądu Najwyższego z 26 lutego, tym razem korzystnej dla Bits of Gold, lokalny serwis newsowy Globe poinformował, że Yuval Roash, CEO Bits of Gold, powiedział w oświadczeniu:

"Decyzja sądu pozwala nam nadal koncentrować się na bazie krypto społeczności w Izraelu. Jako pierwsi zażądaliśmy stworzenia reguł dla aktywności walut cyfrowych oraz jako pierwsi trzymamy się tych reguł”.

Sędzia Anat Baron, która prowadziła sprawę, powiedziała, że decyzja banku o zamknięciu konta Bits of Gold opierała się na założeniu, że doszło do naruszenia prawa. Brak jakichkolwiek naruszeń w ciągu ostatnich pięciu lat wspiera decyzję o cofnięciu tych ograniczeń.

Jednak Baron dodaje, że orzeczenie sądowe "nie ma na celu naruszenia praw banku do szczegółowego analizowania każdej transakcji dokonywanej z rachunkiem bankowym lub podejmowania działań związanych z minimalizacją ryzyka, które stają się przejrzyste w wyniku działalności spółki”.

Kancelaria reprezentująca Bits of Gold, Zioni Pillersdorf Philip, powiedziała, że są:

"Bardzo zadowoleni z odważnej decyzji Sądu Najwyższego. Jest to precedensowa decyzja, której znaczenia nie można przecenić w odniesieniu do handlu cyfrowymi walutami".

Izrael wyszedł z wytycznymi dotyczącymi regulacji kryptowalut w kraju w bitach i częściach. Władze podatkowe Izraela zgłosiły w zeszłym tygodniu, że uznają kryptowaluty za własności pod względem podatkowym, a w sierpniu 2017 r. izraelski organ papierów wartościowych ogłosił, że potencjalnie rozpoczną regulację ICO.

Również w grudniu ubiegłego roku rząd Izraela oświadczył, że rozważają wypuszczenie własnej waluty krajowej powiązanej z szekelem w celu ograniczenia transakcji na czarnym rynku.

źródło: cointelegraph.com