Izrael: kryptowaluty jako własność, a nie waluta
Izba podatkowa Izraela (ITA) potwierdziła 19 lutego, w profesjonalnym okólniku, że kraj będzie opodatkowywał kryptowaluty jako własność.
Izba podatkowa Izraela (ITA) 19 lutego w profesjonalnym okólniku potwierdziła, że kraj będzie opodatkowywał kryptowaluty jako własność.
Władze podatkowe 12 stycznia wydały projekt okólnika, który odnosi się do walut wirtualnych jako "jednostek używanych do barteru, które mogą być wykorzystywane do celów inwestycyjnych". Zgodnie z tą definicją:
"Waluty te będą uważane za "aktywa", a wpływy z ich sprzedaży będą klasyfikowane jako dochody kapitałowe".
Ostateczna wersja okólnika wskazuje, że na krypto zostanie nałożony podatek od zysków kapitałowych, który w Izraelu będzie wynosił 25 procent dla prywatnych inwestorów, z 47 procentową stopą krańcową dla firm, według izraelskiego magazynu informacyjnego Haaretz.
US Internal Revenue Service (IRS) opodatkowuje kryptowaluty jako własność od marca 2014 r.
Ogólny konsumpcyjny VAT nie zostanie dodany dla inwestorów indywidualnych, ponieważ krypto są uważane za "nienamacalne aktywa" wykorzystywane "wyłącznie do celów inwestycyjnych", ale firmy będą musiały zapłacić podatek VAT, zaznacza okólnik. Dokument stwierdza także, że górnicy będą klasyfikowani jako "dealerzy" dla celów podatku VAT.
Shahar Strauss, prawnik z izraelskiej kancelarii prawnej Ziv Sharon & Company, nie zgadza się z nową definicją podatku od krypto, donosi Haaretz:
"Postawa [agencji] ignoruje realia ekonomiczne. Zdaniem Urzędu Podatkowego, inwestowanie w ezoteryczną walutę jakiejś wyspy Pacyfiku, której nie można używać w Izraelu i wielu innych krajach, spełnia definicję waluty i dlatego jest uprawniony do zwolnienia z podatku, a inwestowanie w walutę cyfrową już nie”.
W styczniu izraelski organ podatkowy opublikował również projekt okólnika, w którym rozważono metody opodatkowania ICO za pomocą podatku VAT.
Rząd Izraela rozważa (od grudnia 2017 r.) wydanie własnej kryptowaluty, cyfrowego szekla, jako jednego z możliwych sposobów ograniczenia transakcji na czarnym rynku w kraju.
źródło: cointelegraph.com