Irański bank centralny będzie używać bitcoin

Irański bank centralny będzie używać bitcoin

Iran jako pierwszy kraj na świecie zacznie wykorzystywać kryptowaluty w handlu na poziomie państwowym.

Według sobotniego raportu oficjalnej agencji informacyjnej IRNA, Irański rząd wprowadził przepis, który pozwala przekierowywać wykopane kryptowaluty do irańskiego machanizmu finansowego obsługującego handel międzynarodowy.

"Górnicy powinni dostarczać oryginalną kryptowalutę bezpośrednio, i w ramach zautoryzowanego limitu do kanałów wprowadzonych przez irański bank centralny" - określone jest w raporcie banku centralnego i Ministerstwa Energii.

Dozwolony pułap ilości kryptowaluty dla każdego górnika byłby określony przez poziom dotowanej energii wykorzystywanej do wydobycia krypto i na podstawie instrukcji opublikowanych przez Ministerstwo Energii.

Irańska waluta drastycznie spadła na wartości wraz z inflacją na poziomie 34%, sytuacja ta ciągnie się od 2018 roku.

Kraj jest objęty sankcjami Stanów Zjednoczonych, więc nie mogą wykorzystywać dolarów w handlu międzynarodowym.

W związku z tym, jako pierwsi na świecie zwracają się do bitcoina, nie biorąc pod uwagę jego słynnej zmienności, ponieważ sytuacja jest rozpaczliwa.

Gospodarka Iranu kurczyła się przez większość ubiegłego roku, oraz w tym roku w tempie około -10% na kwartał, tworząc tym samym depresję.

Jednak wygląda na to, że po przeprowadzeniu eksperymentów z kryptowalutami poczynając od 2018 roku, Iran odkrył sposób wykorzystania ich w tworzeniu wartości ekonomicznej poprzez ułatwianie ich wykopywania, a teraz również wykorzystując bitcoina do handlu międzynarodowego.

Od miesięcy podejrzewano, że taką podejmą strategię. Teraz widać to czarno na białym: Iran wymija dolara i inne fiaty, wykorzystując do tego bitcoin.