Historia bitcoinów. Krótka, burzliwa, nieprzewidywalna

Pierwszego miliona wcale nie trzeba ukraść, żeby być bogatym - wystarczy tylko wiedzieć, w co zainwestować. W ciągu ostatnich lat dowiedzieliśmy się, że nawet ciąg 52 liter może mieć ogromną wartość i być wykorzystywany do transakcji jako waluta.

Historia bitcoinów. Krótka, burzliwa, nieprzewidywalna

Skąd ten pomysł na kryptowalutę? Jak rozwinęła się historia bitcoinów – i dlaczego są one coraz popularniejsze?

Milton Friedman, czy Friedrich Hayek, wybitni ekonomiści, którzy za swoje działania otrzymali Nagrodę Nobla, w swoich wystąpieniach i publikacjach prezentowali wizję wolnej bankowości, z pieniędzmi prywatnymi, bez ingerencji rządu.

"Społeczeństwo, które stawia równość przed wolnością, skończy z niczym", mówił Friedman. "Społeczeństwo, które stawia wolność przed równością zakończy się wielkim sukcesem i wolności, i równości".

Pierwsze próby stworzenia kryptowaluty zakończyły się pojawieniem Bit Gold, bMoney czy e-gold. I o ile pojawiały się tutaj pieniądze prywatne, o których wspomnieli wybitni ekonomiści, o tyle nie uniknęły one ingerencji rządu - stanowiły scentralizowane działania, co powodowało między innymi zagrożenie “wyłączenia” platform, i to w dość krótkim czasie. Bitcoin nie jest pierwszą zdecentralizowaną walutą, ale jest pierwszą kryptowalutą, która stała się tak popularna i znalazła tak wielu zwolenników.

Historia Bitcoina jest historią krótką, bo zaczyna się pod koniec 2008 roku – jest jednak wynikiem dziesiątków lat ewolucji w kryptografii, sieciach komputerowych oraz potrzeby poradzenia sobie z problemem, jakim jest czynnik ludzki przy ustaleniu polityki monetarnej.

Magiczna dziewiątka

Po raz pierwszy o bitcoinie mogliśmy przeczytać w, kultowym już, „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Ten zaledwie 9-cio stronicowy tekst został stworzony przez Satoshi Nakamoto – do dziś nie wiadomo, kto kryje się pod tym pseudonimem (konkretna osoba, grupa, organizacja?). Amerykański „Newsweek” w swoim dużym artykule przeprowadził dochodzenie, z którego wynikało, iż twórcą całego zamieszania jest 64-letni Dorian Satoshi Nakamoto, japoński fizyk mieszkający w Kalifornii. Szybko jednak okazało się, że jedyna wspólna cecha tych dwóch osób to takie samo nazwisko - jak podało BBC.

Choć o samej idei Bitcoina mogliśmy usłyszeć w 2008 roku, prawdziwy początek miał miejsce dopiero w następnym roku. 3 stycznia 2009 roku, godzina 18:15:05 – to wtedy na światło dziennie wyszedł pierwszy blok Bitcoin, zwany jako „blok genesis”; kiedy to powstało pierwsze 50 BTC. 9 dni później Satoshi Nakamoto wysłał do Hala Finney’ego pierwszy przelew, dokonując pierwszej w historii transakcji bitcoin. Po 9 miesiącach bitcoiny doczekały się pierwszego kursu w stosunku do dolara – na giełdzie New Liberty Standard podano, iż 1$ = 1,309.03 BTC. W 2010 zaczęły powstawać pierwsze giełdy – na początku lutego był to Bitcoin Market, pięć miesięcy później MtGox.

Sam Bitcoin w wersji mobilnej zaistniał dopiero w 2010 roku, gdy udało się zainstalować oprogramowanie Bitcoind na telefonie Nokia N900. W połowie 2010 roku powstała pierwsza aplikacja mobilna BitCoins Mobile – tym razem na iPada.

W lutym 2010 roku bitcoin zrównał się swoją wartością z amerykańskim dolarem – na giełdzie MtGox można było kupić 1 BTC za 1$. Fakt jest o tyle ciekawy, że już trzy lata później, w listopadzie, za jednego bitcoina musieliśmy zapłacić aż 1200 (!) razy więcej.

Miesiąc później, w marcu 2010, bitcoiny można było wymienić na brazylijskie reale, angielskie funty – i złotówki. Faktu popularyzacji kryptowaluty nie mogła ignorować już prasa – Time, jako jeden z pierwszych, w kwietniu tego roku opublikował artykuł  o Bitcoinach. Parę miesięcy później zaczęły odbywać się pierwsze bitcoinowe konferencje – najpierw w sierpniu podczas World Expo w Nowym Jorku, trzy miesiące później w Pradze, oraz w  Londynie. W sierpniu 2013 bitcoiny po raz pierwszy zostały uznane za “pieniądz prywatny” – w Niemczech.

Czarne karty historii

Bitcoinowi stawia się oskarżenie o ułatwianie handlu na czarnym rynku - mimo tego, raport Coindesk 2014 nie pozostawia suchej nitki na tym oskarżeniu, pokazując relację do nielegalnych transakcji dokonywanych standardowymi środkami płatniczymi. Ciemną strona są także słabe zabezpieczenia portfeli użytkowników - wynika to jednak z ich błędów. O ile można ułatwić ataki hackerskie poprzez używanie portfeli na niebezpiecznych systemach operacyjnych, nie zabezpieczeniu ich mocnym hasłem, brak weryfikacji drugiego poziomu - o tyle sam protokół jest nie do ruszenia. Warto być również ostrożnym na giełdach; przez ich zwykłą niegospodarność i działalność na rezerwie cząstkowe, a nawet amatorskich błędów w oprogramowaniu giełd, możemy być narażeni na nieprzyjemne konsekwencje. Błędów możemy uniknąć, rozważnie dobierając narzędzia związane z bitcoinami.

Elliptic Vault założony w 2013 roku jest pierwszym, bezpiecznym skarbcem bitcoinów, o unormowanie kryptowaluty dba też inna organizacja, powstała w 2012 roku Bitcoin Foundation, której celem statutowym jest standaryzacja, ochrona i promocja kryptowaluty. Na gruncie polskim działa założone w 2013 roku Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.

Trend, który nie okazał się chwilowy

Bitcoin szybko zmienił się z informatycznego eksperymentu w narzędzie wykorzystywane przez ponad 41 mln ludzi (według szacunków Bank of England). Jeśli już jesteśmy przy porównywaniu kursów pierwszych z tymi obecnymi, warto chyba wspomnieć o Jamesie Howellsie, pechowym Walijczyku posiadającym 7500 BTC, które uzyskał w ramach procesu potwierdzania transakcji w sieci  zaraz na początku istnienia protokołu. James jednak stwierdził, że są bezużyteczne i wyrzucił dysk, na którym się znajdowały – gdyby je zachował, miałby teraz na swoim koncie ponad 3 mln dolarów.

…podobnie wyglądałby portfel innego z użytkowników. W maju 2010 użytkownik “laszlo” kupił od użytkownika “jercos” pizzę za 10 000 BTC – choć wtedy wynosiło to około 41$, po dzisiejszym  kursie pizza kosztowałaby ponad (uwaga!) 4 miliony dolarów. I zdecydowanie byłaby najdroższą pizzą na świecie.

Nieco ponad pół roku później, w walentynki  2011 roku, po raz pierwszy na giełdzie wystawiono auto – stare Porsche. Mieszkaniec Australii zażądał za nie 3000 BTC. Dwa lata później za bitcoiny mogliśmy zapłacić czesne na jednym z uniwersytetów na Cyprze, a trzy lata później – amerykańska gazeta The Chicago Sun-Times, na jeden dzień, wprowadziła płacę bitcoinami za czytanie artykułów. Coraz więcej firm godzi się na przyjmowanie rozliczeń za pomocą bitcoinów.

Zastanawiasz się jaka jest aktualna cena bitcoina lub gdzie kupić Bitcoin?

SWAPLY - Kup i Sprzedaj Bitcoin, Kantor Ethereum, Litecoin
Kup i sprzedaj Bitcoin. Kantor kryptowalut gdzie można kupić i sprzedać Bitcoin, Ethereum oraz Litecoin.