Gigant inwestycyjny Jefferies wymienia swoje złoto na Bitcoiny

Gigant inwestycyjny Jefferies wymienia swoje złoto na Bitcoiny

Według jednego z dyrektorów Jefferies, warta miliardy dolarów firma inwestycyjna zaczęła sprzedawać część swoich zasobów złota na rzecz Bitcoina.

Globalny szef strategii kapitałowej w Jefferies, Christopher Wood mówi, że firma zaczęła skupować bitcoiny kosztem metalu szlachetnego. W tym samym czasie Bitcoin kontynuuje wspinaczkę na wykresach, przebijając nawet swój dawny próg ATH 20.000 dolarów.

Firma, zarządzająca aktywami o wartości 51 miliardów dolarów, przekształca część zasobów złota na swoim jedynym długoterminowym portfelu globalnym, przeznaczonym na fundusze emerytalne, według Business Standard. Wood mówi, że planuje kontynuować proces, jeśli na rynku nastąpi korekta po ostatnim wzroście.

„50% wagi portfela, które zajmuje złoto w sztabkach, zostanie zmniejszone po raz pierwszy od kilku lat o pięć punktów procentowych, przez pieniądze zainwestowane w Bitcoin. Jeśli nastąpi duży spadek z obecnego poziomu, po historycznym wybiciu powyżej poziomu 20,000 dolarów, naszą intencją będzie zwiększenie tej pozycji. ”

Alokacja w tym konkretnym funduszu wynosi 45% w fizycznym złocie w sztabkach, 30% w akcjach azjatyckich, 20% w niezabezpieczonych akcjach wydobywczych złota i 5% w bitcoinach.

Wood zauważa, że nadal optymistycznie patrzy na złoto, ponieważ uważa, że banki centralne ciągle będą prowadzić luźną politykę monetarną.

Tymczasem analitycy Weiss Rating, Juan Villaverde i Bruce Ng, sugerują, że Bitcoin mógłby mieć znacznie większy wzrost, gdyby inne firmy, takie jak Jefferies, zaczęły faworyzować te klasy aktywów w równym stopniu nad obligacje, jako zabezpieczenie przed inflacją i zawirowaniami gospodarczymi.

„… Około 30 bilionów dolarów znajduje się w obligacjach rządowych. Załóżmy, że 10% tej kwoty trafia do złota i Bitcoina. To daje exodus w wysokości 3 bilionów dolarów. A jeśli podzielimy to po równo, otrzymamy… 1,5 biliona dolarów na złoto - co stanowi 15% kapitalizacji rynkowej złota (obecnie około 10 bilionów dolarów). I… 1,5 biliona dolarów na Bitcoin - czyli 4,4 razy więcej niż jego kapitalizacja rynkowa (obecnie około 338 miliardów dolarów). Ze względu na znacznie niższą kapitalizację rynkową i wolumen obrotu Bitcoin, może on rosnąć znacznie szybciej niż złoto… w miarę napływu nowych pieniędzy od rozczarowanych inwestorów obligacji. ”