Ghana uderza w bitcoiny

Wiceprezes Grupy Nduom, Papa-Wassa Chiefy Nduom wezwał Bank Ghany do dywersyfikacji inwestycji poprzez ulokowanie części swoich funduszy w bitcoiny

Ghana uderza w bitcoiny

Wiceprezes Grupy Nduom, Papa-Wassa Chiefy Nduom wezwał Bank Ghany do dywersyfikacji inwestycji poprzez ulokowanie części swoich funduszy w bitcoinach.

Wezwał bank centralny do zainwestowania około jednego procenta rezerw Ghany w bitcoiny.

"Nie sądzę, żeby to był hazard, myślę, że każda inwestycja to hazard, wydostanie się z łóżka rano to hazard. Jeśli jesteś całkowicie zaabsorbowany ryzykiem, nic nie zrobisz... jeśli chodzi o zarządzanie rezerwami, istnieje potencjalnie nowy zasób rezerwowy i jako bank centralny, musisz studiować blockchain" – powiedział Ndoum.

Jego zdaniem "Wszyscy się z tym obecnie zgadzają… MFW i reszta, wszyscy mówili, że blockchain to potencjalnie destrukcyjna innowacja. Niektórzy uważają, że zastąpi banki. Jako bank centralny musisz być czujny".

W ekskluzywnym wywiadzie dla JoyBusiness, Ndoum powiedział, że Ghana może mieć dużo do zaoferowania na zagranicznych rynkach walutowych, jeżeli odpowiednio pokieruje inwestycjami związanymi z cyfrowalutami.

Jak mówił Ndomu: "W sprawie dotyczącej inwestycji, dla banku centralnego, szczególnie w przypadku kraju, który musi wymyślić rozwiązania, potrzebujemy więcej finansowania dla inwestycji, w mojej wizji, poprzez dokonywanie tych inwestycji oraz sygnalizowanie, że jest to dla nich sprzyjające środowisko. Na przykład, jeśli giełda ma siedzibę w Ghanie, transakcje w cyfrowej walucie nie będą podlegały opodatkowaniu ani zyskom kapitałowym, ale będą opodatkowywać zysk z dokonanej wymiany. To może doprowadzić do masowego napływu walut obcych do Ghany”.

"W przypadku banków centralnych w Afryce, 13 z nich, które studiowałem, w 2016 r. miało około 111 miliardów dolarów rezerw, prognozowano także, że dolar może spaść w stosunku do innych walut, a banki centralne już mają imperatywy do przywrócenia równowagi w swoich dolarach, w oparciu o obecny pogląd na to dokąd zmierza dolar. Tak więc banki centralne muszą zrównoważyć swoje rezerwy tak czy inaczej, w innym przypadku mogą (potencjalnie) stracić pieniądze".

Ndoum powiedział, że banki centralne w Afryce "mogą kupować euro, franka szwajcarskiego, dolara australijskiego lub dolara nowozelandzkiego, ale mogą również inwestować w bitcoiny, ponieważ wielcy inwestorzy na świecie uważają, że to bitcoin będzie nową rezerwową cyfrowalutą, a waluty rezerwowe są przeznaczone dla banków centralnych, a także banki centralne dysponują techniczną możliwością podjęcia decyzji w tej sprawie”.

Uważa on, że cyfrowa waluta jest przyszłością wartości i bankowości, "Oni [banki centralne] mają ludzi i pracowników, którzy mogą studiować technologię, przepisy i potrafią podjąć decyzję”.

"Sądzę, że są to prawdopodobnie najlepsze podmioty [banki centralne], z pozycją pozwalającą postawić na pierwszą inwestycję w tę technologię, ponieważ jest to przyszłość wartości i bankowości. Jak już wspomniałem, wielu znaczących inwestorów popiera tę technologię, a my jako biedny kraj nie możemy ryzykować pozostania w tyle".

źródło: ghanaweb.com