Gazprom, rosyjski gianant wydobycia gazu, zaczyna kopać Bitcoiny

Gazprom, rosyjski gianant wydobycia gazu, zaczyna kopać Bitcoiny


Gazpromnieft, spółka naftowa rosyjskiego giganta gazowego – Gazpromu, otworzyła miejsce do wydobywania kryptowalut w jednym ze swoich starych odwiertów naftowych na Syberii, uwalniając moc rosyjskich zasobów ropy i gazu na potrzeby wydobywania Bitcoinów.

Gazprom, spółka, której udziałowcem jest rosyjski rząd, jest krajowym monopolistą gazowym i 10. największym producentem ropy naftowej na świecie. Firma prowadzi kilka mega-projektów gazociągów transgranicznych, takich jak Nord Stream i South Stream, doprowadzających rosyjski gaz do Europy.

Gazpromnieft jest bezpośrednio zależny od Gazpromu i jedną z nielicznych firm, które otwarcie wyraziły zainteresowanie branżą kryptowalut. Na początku tego roku, Rosatom, rosyjski monopolista energii atomowej, także otworzył swoje zasoby energii dla górników.

Miejsce, zlokalizowane w regionie Chanty-Mansyjsk na północno-zachodniej Syberii, wykorzystuje jako źródło energii gaz ze swojej platformy wiertniczej i posiada własną elektrownię przetwarzającą gaz na energię elektryczną.

CO2, który uwalnia się podczas wiercenia ropy, zwykle jest jedynie obciążeniem dla firm, ponieważ muszą spalać go do atmosfery, za co często otrzymują kary. Jednym ze sposobów na wykorzystanie gazu jest wytwarzanie energii elektrycznej.

Jednym z największych kosztów związanych z wydobywaniem kryptowalut jest energia elektryczna potrzebna do zasilania platform wydobywczych. Lokalizowanie kopalń w miejscach odwiertów ropy naftowej, w których jest mnóstwo gazu zapewniającego praktycznie darmową energię elektryczną, przynosi korzyści zarówno górnikom, jak i koncernowi naftowemu. W ten sposób Gazpromnieft podąża za przykładem firm północnoamerykańskich, takich jak Upstream Data i Crusoe Energy Systems, które wykorzystują gaz w miejscach odwiertów w USA i Kanadzie.

Chociaż Gazpromnieft nie planuje samodzielnie wydobywać kryptowalut, rzecznik firmy powiedział że, jest gotowy udostępnić swoje zasoby energii górnikom, i już zeszłej jesieni pilotował operację wydobywczą na małą skalę z firmą wydobywczą Vekus.

Vekus umieścił na platformie kontener ze 150 jednostkami ASIC Bitmain Antminer S7. W ciągu miesiąca maszyny wydobyły 1,8 BTC przy użyciu 49 500 metrów sześciennych gazu.

Gazpromnieft planuje rozbudowę farmy wydobywczej i pozyskanie większej liczby ASIC'ów klientów, a także większej liczby wykonawców, takich jak Vekus. Firma nie ujawniła, jak duża może być przyszła farma.