Estonia NIE zakaże kryptowalut!
Ministerstwo Finansów Estonii opublikowało właśnie artykuł obalający niektóre plotki spekulacyjne dotyczące nowych regulacji, które zaczęły krążyć w okresie Nowego Roku.
Po pierwsze, komentowana aktualizacja prawa to projekt, który ma jeszcze przejść przez przesłuchania sejmowe. Należy więc to traktować jako propozycję ministerstwa, aby przeprowadzić zmiany w zakresie istniejących licencji dostawców usług kryptograficznych (giełdy, portfele powiernicze itp.).
Propozycja NIE zawiera żadnych środków mających na celu zakazanie klientom posiadania i handlu wirtualnymi aktywami, i w żaden sposób NIE wymaga od klientów udostępniania ich prywatnych kluczy do portfeli. Pogłoski o jakimkolwiek zakazie to kłamstwa.
Propozycja NIE dotyczy osób, które posiadają wirtualną walutę za pośrednictwem prywatnego portfela, który nie jest operowany przez VASP. Portfele niepowiernicze pozostają bez zmian.
Ci, którzy przechowują lub zarządzają pieniędzmi/krypto/tokenami innych osób będą nadal musieli przeprowadzać procedurę KYC swoich klientów (podobnie jak Coinbase, Binance lub Kraken wymagają już dzisiaj weryfikacji za pomocą dokumentu tożsamości).
Od nieco ostrożnej strony (ale jak już wspomnieliśmy, dyskusje parlamentarne wciąż muszą się odbyć), propozycja jest trochę niejasna w przypadku DeFi (jeśli i kiedy regulator finansowy zechce zbadać inteligentne kontrakty tworzone/używane przez mieszkańców, gdy nie ma podmiotu EE). Absurdem byłoby próbować śledzić wszystkie DeFi.
Zdziwienie wzbudza też tak silny nacisk na fizyczną obecność podmiotów regulowanych, w globalnym świecie pracy zdalnej wygląda to krok wstecz. Zapewne zbyt wiele „licencjonowanych” wydmuszek było sprzedawanych hurtowo przez prawników, a nie realnych biznesów od 2017 r. I chociaż zrozumiały jest zamiar podniesienia wymogów kapitałowych, to może to naturalnie zahamować działalność startupową.
Konkluzja: Zainteresowanie Web3 na estońskiej scenie technologicznej zaczęło wyraźnie rosnąć w 2021 roku, i będzie tak dalej.
„Crypto & Web3” był tematem nr. 1 pod względem tego, czego można się spodziewać w 2022 r. w lokalnej ankiecie inwestorów technologicznych, wyprzedzając (bardzo popularną) zieloną technologię.
Z myślą o deweloperach powstał program wizowy @startupestonia, którego sporo zespołów używa aby przenosić się do Estonii, i budować projekty z obszaru web3.
Ponadto Estonia zyskuje zainteresowanie kryptowalutami lokalnych drobnych inwestorów. LHV był pierwszym lokalnym bankiem, który wprowadził aktywa kryptowalutowe w bankowości konsumenckiej.
Estonia jest krajem posiadającym jedynie trochę ponad milion mieszkańców, który wykreował już 7 unicornów i ma ponad 1 mld EUR rocznych inwestycji w ponad 1200 start-upach. Poradzi sobie też z Web3, i różnymi regulacjami.
Więcej na temat konkretnych planowanych regulacji z polskiej perspektywy można znaleźć tutaj