Chiny planują zamykać największe kopalnie

Chiński rząd zamierza zakończyć operacje wydobywania bitcoinów w nadchodzących miesiącach. Jest to ruch, który może mieć ogromny wpływ na cenę największej cyfrowej waluty na świecie.

Chiny planują zamykać największe kopalnie

Chiński rząd zamierza zakończyć operacje wydobywania bitcoinów w nadchodzących miesiącach. Jest to ruch, który może mieć ogromny wpływ na cenę największej cyfrowej waluty na świecie.

Chiny odgrywały kluczową rolę w rozwoju bitcoinów w ostatnich latach, jednak Pekin spędził ostatnie sześć miesięcy, walcząc z przemysłem kryptowalut, zamykając lokalne giełdy i zakazując ICO.

Przygotowane dokumenty sugerują, że chiński rząd planuje "uporządkowane wyjście" z operacji wydobywania bitcoinów w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

W dokumentach, wydanych lokalnym urzędom regulatora finansów internetowych, władze zostały poinstruowane, aby siłą wygryźć operacje wydobywcze z biznesu za pomocą środków związanych z cenami energii elektrycznej, użytkowaniem gruntów, podatkami i ochroną środowiska.

Kopanie bitcoinów to proces rozwiązywania złożonych równań matematycznych w celu weryfikacji i rejestrowania transakcji na blockchain, rozproszonej księdze, która stanowi podstawę dla waluty. Weryfikowanie tych transakcji przynosi górnikom zyski w bitcoinach.

Dzięki taniej energii elektrycznej Chiny stały się w ostatnich latach głównym ośrodkiem wydobywczym, stanowiąc około 70 procent sieci wydobywczej bitcoinów. Całkowity zakaz operacji prawdopodobnie będzie miał duży wpływ na cenę kryptowaluty. Usunięcie dużej części sieci spowolni proces wykopywania nowych bitcoinów, co z kolei może spowodować kolejną zmianę cen.

Zakaz mógłby również przyszpilić czas transakcji, prowadząc do wzrostu opłat za przeniesienie bitcoinów. Może to negatywnie wpłynąć na cenę, biorąc pod uwagę, że kryptowaluta będzie jeszcze mniej praktyczna w użyciu jako alternatywa dla waluty fiducjarnej.

Dokumenty sugerują, że decyzja o zakazie wydobycia została podjęta w listopadzie. To niezbyt zaskakujące posunięcie, biorąc pod uwagę, że Pan Gongsheng, zastępca gubernatora Ludowego Banku Chin, niedawno przewidział śmierć bitcoina.

Niektóre z chińskich przedsiębiorstw wydobywczych już teraz planują przeprowadzkę za granicę, ale proces ten zajmie dużo czasu i nieuchronnie doprowadzi do obniżenia marż, biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej poza Chinami.

Rosja może być w stanie kapitalizować, ponieważ ma również tanie ceny energii elektrycznej. Moskwa niedawno rozpoczęła realizację planu przejęcia jednej trzeciej sieci wydobywczej bitcoinów z Chin.

źródło: news.vice.com