Bank Ameryki Centralnej wesprze Salwador w realizacji ustawy o Bitcoinie

Bank Ameryki Centralnej wesprze Salwador w realizacji ustawy o Bitcoinie

Szef Centralnego Amerykańskiego Banku Integracji Ekonomicznej (Central American Bank for Economic Integration – CABEI) powiedział w poniedziałek, że bank udzieli Salwadorowi pomocy technicznej we wdrożeniu Bitcoina jako prawnego środka płatniczego, mimo że nadal emituje dług tylko w dolarach.

Salwador został w zeszłym tygodniu pierwszym państwem, które zatwierdziło kryptowalutę jako prawny środek płatniczy, wzbudzając ogólne pochwały za odważny ruch w tak małej gospodarce, jak również zaniepokojenie związane z dyskusjami na temat umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Prezes CABEI, Dante Mossi, powiedział, że posunięcie to da Salwadorczykom wiele możliwości, w tym np. obniżenie kosztów przesyłania pieniędzy przez krewnych za granicą.

"Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni" – powiedział na wirtualnej konferencji prasowej. Dodał również, że jego bank będzie współpracował z bankiem centralnym oraz ministerstwem finansów Salwadoru aby wybrać zespół który będzie pracować nad implementacją Bitcoina.

Zapytany o to, czy CABEI będzie akceptować płatności w Bitcoinach, Mossi zaznaczył, że obecnie bank akceptuje jedynie dolary.

"Cały dług banku jest nadal denominowany w dolarach" – powiedział. Salwador nadal będzie akceptować dolary, a korzystanie z Bitcoinów jest dobrowolne, i powiązane z kursem wymiany dolara. Mossi wezwał również rząd Salwadoru do opracowania ram regulacyjnych w celu kontrolowania, kto używa Bitcoinów i zapobiegania wykorzystywania anonimowość systemu w złych celach.