Australijski Urząd Skarbowy poluje na traderów kryptowalut

Według The Financial Review, Australijski Urząd Skarbowy (ATO – Australian Tax Office) ostrzega handlowców kryptowalut, że ich zyski z handlu kryptowalutami w latach 2017-2018 "nie przejdą niezauważone".

Australijski Urząd Skarbowy poluje na traderów kryptowalut

Według The Financial Review, Australijski Urząd Skarbowy (ATO – Australian Tax Office) ostrzega handlowców kryptowalut, że ich zyski z handlu kryptowalutami w latach 2017-2018 "nie przejdą niezauważone".

ATO dostarczyło obywatelom Australii bardzo szczegółowe i wyczerpujące informacje dotyczące inwestycji w kryptowaluty.

The Financial Review jest pewny, że każdy podmiot handlujący kryptowalutami co najmniej podwoił swoje zasoby od lipca 2017 r. Nawet jeśli wartość kryptowaluty znajduje się w najniższym punkcie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Blockchainowa firma badawcza, Chainalysis, stwierdziła, że "wielu długoterminowych posiadaczy sprzedało Bitcoin za co najmniej 30 miliardów dolarów nowym spekulantom w okresie od grudnia do kwietnia, przy czym połowa tego ruchu miała miejsce tylko w grudniu".

ATO wspomina na stronie internetowej:

"Jeśli jesteś zaangażowany w pozyskiwanie lub zbywanie kryptowalut, musisz zdawać sobie sprawę z konsekwencji podatkowych. Różnią się one w zależności od indywidualnych okoliczności. Każdy, kto bierze udział w pozyskiwaniu lub zbywaniu kryptowalut, musi prowadzić ewidencję w odniesieniu do swoich transakcji kryptowalutowych".

Raport Chainalysis dotyczy jednak tylko bitcoina. A w przemyśle kryptowalutowym są tysiące innych popularnych i alternatywnych monet, których wartość jest równa wielu miliardom dolarów.

Liz Russell, starsza agentka podatkowa w Etax.com, zachęca handlarzy kryptowalut do zrozumienia, w jaki sposób ATO klasyfikuje kryptowaluty, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na sposób ich opodatkowania.

Podczas gdy istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy kryptowaluta jest aktywem, walutą, a nawet obiektem kolekcjonerkim, ATO klasyfikuje kryptowaluty jako aktywa. Kryptowaluty podlegają tym samym przepisom dotyczącym podatku od zysków kapitałowych, które występują w przypadku nieruchomości i udziałów.

ATO posiada setki źródeł danych przydatnych w znalezieniu handlowców kryptowalut

Russell wspomniała również, że podczas gdy kryptowaluty są postrzegane jako anonimowy system płatności, ATO posiada "setki źródeł danych", pomagających wyśledzić płatności po zamianie na walutę fiat. Konwersja na walutę fiat jest uznawana przez Urząd Skarbowy za zysk kapitałowy.

Na przykład, jeśli sprzedawca kryptowalut nabył tokeny XEM o wartości 5000 USD, a następnie sprzedał je za 8500 USD, zysk w wysokości 3 500 USD, który uzyskał przedsiębiorca, jest postrzegany jako zysk kapitałowy. Handlowcy będą musieli dodawać zyski do swoich dochodów za rok finansowy, podobnie jak zyski, jakie uzyskaliby ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych lub udziałów.

Jednakże, jeśli kryptowalutowi handlowcy dokonali w zeszłym roku straty w obrocie handlowym, jest to również uważane za odpis. Jeśli trader kryptowalut we wcześniejszym przykładzie poniósł stratę 3 000 $ na tokenie, ale zyskał 4 000 $ za kolejną monetę, zysk kapitałowy netto przedsiębiorcy wynosi 1000 $. Jeśli chodzi o te transakcje żaden koszt towarów nie jest ponoszony w przypadku zbywania kryptowalut.

źródło: btcmanager.com / grafika: Peter Purves Smith - Kangaroo Hunt