Argentyńczycy w obliczu kryzysu sięgają po bitcoin

Argentyńczycy w obliczu kryzysu sięgają po bitcoin

Obywatele Argentyny od lat zmagają się z trwającym kryzysem gospodarczym, z którego wyjściem może być Bitcoin.

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy, wyszukiwania frazy "Bitcoin" w Google na terenie Argentyny poszybowały w górę. Wykres pokazuje zwiększające się zainteresowanie wraz ze wzrostem ceny kryptowaluty, która przez ostatni rok skoczyła od $4.000 do $41.000. To oczywiście normalne zjawisko, jednak Argentyna przewyższyła ilością wyszukiwań jakikolwiek inny kraj.

Wartość 100 jest określana jako „szczytowa popularność”, podczas gdy wartości poniżej 50 oznaczają połowę lub mniej niż połowę popularności.

W zeszłym tygodniu, w Argentynie, Bitcoin wystrzelił do wartości 100, z poziomu zaledwie 28 w grudniu zeszłego roku. Zbiegło się to w czasie z przebiciem przez Bitcoina swojego dawnego poziomu ATH, ok. $20.000, i ustanowieniem nowego – $41.000, co również przyczyniło się do wysokiego zainteresowania.

Jest to również najwyższa wartość, jaką w Argentynie osiągnięto w ciągu ostatnich pięciu lat, a dane wyszukiwania pokazują, że obecne zainteresowanie wyszukiwaniami „Bitcoin” było dwa razy większe niż w 2017 roku, kiedy Bitcoin osiągnął cenę $20.000.

Bitcoin ratunkiem od kryzysu

Badania pokazują, że od ostatniej dekady gospodarka Argentyny zachwiała się z powodu nadmiernego zadłużenia, inflacji i kurczenia się gospodarki. Spowodowało to powszechne bezrobocie i ograniczone miejsca pracy dla młodych - wszystkie czynniki, które prowadzą do przyjęcia zdecentralizowanych i deflacyjnych aktywów, takich jak Bitcoin.

Dane sugerują, że Argentyńczycy są obeznani w temacie Bitcoina. Ponad 73% ankietowanych uważa Bitcoin za skuteczne zabezpieczenie przed skutkami inflacji – to zdanie obecnie podzielane przez dyrektorów wielu firm technologicznych i inwestycyjnych.

Dewaluacja Argentyńskiego peso spowodowała, że Bitcoin przebił swój poziom ATH w peso szybciej, niż w dolarach amerykańskich. Jak pokazuje poniższy wykres, peso straciło ponad 50% swojej wartości w stosunku do dolara w ciągu ostatnich trzech lat.

Źródło: https://www.tradingview.com/symbols/ARSUSD/

Tymczasem, nie tylko Argentyńczycy podążają za modą na Bitcoina. Wyniki trendów Google pokazują podobne dane dla kilku innych krajów przechodzących własne kryzysy gospodarcze, takich jak Nigeria, RPA i Ghana.