Anarchia Bitcoina to funkcja, a nie błąd

Bitcoin blockchain, który rejestruje i zabezpiecza wszystkie transakcje w cyfrowej walucie, jest z założenia anarchiczny. Nie oznacza to, że obali rząd. Oznacza to po prostu, że sieć działa bez wyznaczonego organu.

Anarchia Bitcoina to funkcja, a nie błąd
W Dolinie Krzemowej startupy są nakłaniane do posiadania jasno określenej misji. Jeśli firma nie ma wyraźnego zbioru wartości, aby kierować decyzjami, przeważa anarchia. Tak jest w przypadku blockchainów w centrum boomu kryptowalutowego.

Bitcoin blockchain, który rejestruje i zabezpiecza wszystkie transakcje w cyfrowej walucie, jest z założenia anarchiczny. Nie oznacza to, że obali rząd. Oznacza to po prostu, że sieć działa bez wyznaczonego organu. Zamiast tego Bitcoin stosuje bodźce ekonomiczne, aby umożliwić tysiącom konkurujących interesów osiągnięcie wspólnego celu.

Pomysł polegający na tym, że kryptowaluta warta 160 miliardów dolarów jest kontrolowana przez protokół programowy działający na autopilocie, jest dla niektórych niewygodny. Nie można się do nikogo odwołać w przypadku kradzieży, oszustwa lub poważnej awarii. Każda modyfikacja oprogramowania wiąże się z wnioskami online, po których następuje długa dyskusja wśród uczestników z całego świata. Kiedy pojawia się konsensus, wniosek zostaje wdrożony, a użytkownicy podejmują kroki w celu zastosowania aktualizacji.

Konsensus społeczny jest procesem nieudolnym i źle zdefiniowanym, zwłaszcza jeśli chodzi o kryptowalutę obejmującą wiele krajów, języków i jurysdykcji. Najczęściej kończy się impasem. Nie jest to całkowicie niezamierzone. Anonimowy twórca Bitcoina stwierdził kiedyś: "Po wydaniu wersji 0.1 główny projekt został osadzony w kamieniu na resztę swojego życia". Niedawno interesariusze spędzili lata spierając się nad tym, jak poprawić przepustowość transakcji Bitcoin, mnożąc liczne rozgałęzienia tworzone przez niezadowolonych użytkowników.

Nowsze protokoły blockchain są zaprojektowane z wbudowanymi mechanizmami, aby uniknąć podobnej niezgody. Niektóre przykłady obejmują głosowanie w sieci za modyfikacjami, finansowanie oprogramowania crowdfundingowego i rynki prognozowania w celu zmiany reguł. Jeśli wirtualne pieniądze mogą skalować się do globalnej bazy użytkowników, dlaczego nie mogą mieć powiązanego zarządzania?

Celem jest koordynacja decyzji wśród zdecentralizowanego zbioru użytkowników. Problem polega na tym, że jest to krótki skok od zmowy. A cały punkt zdecentralizowanego systemu polega na zapobieganiu zmowie! Trwałość Bitcoina wynika z jego odporności na arbitraż ludzki. Brak możliwości skoordynowania zmian skłonił niektórych do oskarżenia deweloperów Bitcoin o brak reakcji na potrzeby użytkowników, ale każde działanie zraziłoby wielu użytkowników.

W przypadku zdecentralizowanej kryptowaluty odstręczanie użytkowników jest największym zagrożeniem, ponieważ koszty wyjścia w cyberprzestrzeni są bardzo niskie.

Po elekcji Trumpa wielu ludzi zagroziło przeprowadzeniem się do Kanady – jednak w dużej mierze skończyło się na pogróżkach, ponieważ pakowanie i przenoszenie wymaga wiele pracy. Pozostawienie blockchaina jest znacznie łatwiejsze. Zagorzali wierzący odejdą jako pierwsi, jeśli poczują, że ich wizja została przeinaczona.

Fakt, że Bitcoin został zaprojektowany w celu uniknięcia ludzkiego podejmowania decyzji, jest cechą, a nie wadą. Podstawowy protokół ma na celu wymuszenie pojedynczej reguły, która jest najważniejsza dla wartości kryptowaluty: żadnych fałszywych wydatków. Dla kontrastu, dolar amerykański jest obciążony realizacją polityki pieniężnej, egzekwowaniem sankcji, zwalczaniem przestępczości i wieloma innymi. Im więcej funkcji ma waluta, tym więcej rzeczy się kłóci i tym bardziej prawdopodobne jest, że społeczność się złamie. Bezkompromisowy nacisk na Bitcoin pozwala mu służyć szerszej grupie użytkowników.

W blockchain anarchia jest najgorszą formą zarządzania, z wyjątkiem wszystkich pozostałych. to oznacza, że nadal jest możliwe, że Bitcoin nie poprawił sytuacji za pierwszym razem. Im więcej osób się zaangażuje, decyzje koordynacyjne staną się jeszcze trudniejsze, a brak elastyczności Bitcoina może okazać się zbyt ograniczony. Nawet Ethereum, które raz dokonało odzyskania strat w wysokości 55 milionów dolarów z trzydniowym wypowiedzeniem, ma trudności z powtórzeniem procedury 18 miesięcy później. Każda zdecentralizowana kryptowaluta ma ograniczone okno, w którym można koordynować decyzje.

źródło: bloomberg.com