Amerykański regulator dopuścił handel Bitcoinami

To już kolejny krok Bitcoina w stronę finansowego mainstreamu. Amerykańska Komisja Obrotu Giełdowymi Kontraktami Terminowymi (z ang. CFTC) oświadczyła, że dopuści obrót kontraktami finansowymi związanymi z Bitcoinami na tradycyjnych giełdach

Amerykański regulator dopuścił handel Bitcoinami

To już kolejny krok Bitcoina w stronę finansowego mainstreamu. Amerykańska Komisja Obrotu Giełdowymi Kontraktami Terminowymi (z ang. CFTC) oświadczyła, że dopuści obrót kontraktami finansowymi związanymi z Bitcoinami na tradycyjnych giełdach.

Giełdy CME Group oraz CBOE Global Markets będą oferować inwestorom kontrakty terminowe typu future prawdopodobnie już od 18 grudnia.

Dzięki tej wiadomości cena Bitcoina znów poszybowała w górę, wybijając się tym samym z wczorajszego dołka.

Komunikat Komisji dotyczący dopuszczenia Bitcoina do obrotu na tradycyjnych giełdach postrzegany jest jako przełomowy moment dla tej kryptowaluty.

Oznacza to, że inwestorzy będą mieli możliwość zakupu i sprzedaży kontraktów typu future w Bitcoinach - jest to zgoda na zakup kryptowaluty, na przykład za trzy miesiące, po ustalonej wcześniej cenie.

W celu ochrony przed niestabilnością, CME i CBOE wprowadzą ostrzejsze niż do tej pory zabezpieczenia zarządzania ryzykiem.

Ryzyko bańki?

CME i CBOE zgodziły się również na porozumienia w sprawie wzajemnego udostępniania danych, zwłaszcza dotyczących procesu rozrachunku. Dzięki temu CFTC będzie w stanie prowadzić własny nadzór nad nowymi kontraktami finansowymi.

Gwałtowny wzrost wartości Bitcoina z mniej niż 800 dolarów w grudniu zeszłego roku do ponad 11 tys. dolarów w tym tygodniu na Coindesk podsycił obawy, że jest to bańka spekulacyjna, która może pogorszyć sytuację finansową nowych inwestorów.

Jamie Dimon, the CEO of JPMorgan Chase, nazwał Bitcoina fraudem podczas konferencji, która odbyła się na początku września. Natomiast szef Goldman Sachs - Lloyd Blankfein, podał w wątpliwość kwestię czy kryptowalutę można w ogóle rozpatrywać w kategorii waluty, biorąc pod uwagę jej niestabilną cenę.

źródło: bbc.com