500 MLN USD omyłkowo trafiło na adres genesis ethereum

Bloki genesis mają symbolikę, która jest prawie duchowa. Reprezentują narodziny nowej kryptowaluty, a kiedy ta waluta rozkwita, jej kamień węgielny – dziewiczy blok, który został wydobyty – staje się przedmiotem czci.

500 MLN USD omyłkowo trafiło na adres genesis ethereum

Bloki genesis mają symbolikę, która jest prawie duchowa. Reprezentują narodziny nowej kryptowaluty, a kiedy ta waluta rozkwita, jej kamień węgielny – dziewiczy blok, który został wydobyty – staje się przedmiotem czci. Pierwszy adres Ethereum jest zapadający w pamięć: 0x, po którym następuje 40 zer. To niebezpiecznie prosty adres, który był niezamierzonym odbiorcą 6 milionów dolarów w eterze i ponad 500 milionów dolarów w tokenach ERC20.

Adres genesis, który stale rośnie

Ludzie od lat wysyłali BTC do pierwotnego adresu bitcoina, co było potwierdzeniem uznania dla Satoshiego. Robią to samo z genesis ethereum, jednak nie tyle w celu uznajnia geniuszu Vitalika Buterina ale po prostu z powodu błędu użytkownika.

0x0000000000000000000000000000000000000000 to adres, który łatwo zapamiętać. Łatwo też wprowadzić go przez pomyłkę. Wystarczy jeden ciężki palec na przycisku zero, a żetony ERC20 kierują się na adres, na którym mają pozostać przez całą wieczność. Nie pomagało również to, że niektóre portfele używały go jako domyślnego adresu, dopóki nie zostały skonfigurowane. "Czy jest jakiś sposób, aby odzyskać tokeny, które wysłałem na adres genesis?", Pyta jeden użytkownik Reddit. "Przesyłałem swoje żetony z portfela ethereum do ledgera nano s i zapomniałem wpisać adres przed wysłaniem wiadomości. Portfel Ethereum najwyraźniej wysyła pod domyślny [genesis] adres. Czy zdarzyło się to komukolwiek innemu?"

Żetonowa ofiara dla bogów ethereum

Inny udręczony użytkownik twierdzi, że wysłał tam całe swoje oszczędności w wysokości 1,493 ETH. W sumie, adres genezy otrzymał ponad 750 transakcji w ciągu trzech lat, a dziś ma ponad 7000 ETH o wartości 6 milionów USD i ponad 200 tokenów ERC20 o wartości 517 milionów USD. Niektóre z tych żetonów to zrzuty celowo wysyłane na publiczne adresy ETH. Inne zostały celowo "spalone" przez wysłanie na ten adres, co utrudnia ustalenie dokładnej liczby tokenów ERC20 wysłanych błędnie z ponad 6 milionów EUR wysłanych w ETH. W pierwszych dniach adres był zasilany głównie przez ether, w tym transakcje o wartości 100 ETH naraz, kiedy kryptowaluta była tania. Następnie, gdy projekt ethereum zaczął się wybijać, strumień ETH ustąpił miejsca tokenom ERC20.

Dziś adres ma 33 000 Aeternity, prawie pół miliona BAT, 9,5 miliona BTM, 750 000 Golem i wiele innych. Podczas gdy BTC wysłane do bloku genesis bitcoina są uważane za nieodwracalne ze względu na połączenie jego architektury i zniknięcia Satoshi, tak nie jest w przypadku ethereum. Jeśli założyciele projektu nadal mają dostęp do klucza prywatnego dla tego adresu, możliwe jest skonfigurowanie smart kontraktu, który automatycznie zwróci wszystko, co do niego wysłano. Jednak ze względu na swoją nietypową numerologię uważa się za praktycznie niemożliwe wygenerowanie klucza prywatnego dla tego adresu, stąd jego popularność w projektach typu "proof of burn". Tymczasem adres genesis będzie nadal absorbował żetony regularnie, ku udręce nieświadomych nadawców.

źródło: bitcoin.com