Władze ukraińskie nie zamierzają regulować wydobycia kryptowalut

Państwowa służba ds. Specjalnej komunikacji i ochrony informacji na Ukrainie poinformowała, że nie planuje uregulowania wydobycia kryptowalut.

Władze ukraińskie nie zamierzają regulować wydobycia kryptowalut

Państwowa służba ds. Specjalnej komunikacji i ochrony informacji na Ukrainie poinformowała, że nie planuje uregulowania wydobycia kryptowalut.

W odpowiedzi na oficjalny wniosek o udzielenie informacji złożony przez Biuro ds. Lepszej Regulacji (BRDO), przedstawiciele organu regulacyjnego podobno oświadczyli, że nie mają zamiaru wprowadzać licencji na wydobycie kryptowalut jako specjalnego rodzaju działalności. BRDO jest organizacją promującą wolność gospodarczą i skuteczne regulacje na Ukrainie.

Oficer BRDO Igor Samokhodski powiedział, że górnicy starają się uniknąć rozgłosu z powodu niepewnego statusu kryptowaluty i nieprzewidywalnej reakcji władz. Według BRDO, górnictwo nadal wiąże się z poważnym ryzykiem na Ukrainie, ponieważ firmom krypto grożą ogromne grzywny lub konfiskaty sprzętu.

Według lokalnego sondażu z początku tego roku, 72 procent Ukraińców, którzy korzystają z Internetu, wie, czym są kryptowaluty, a 13 procent takich respondentów posiada jakąś kryptowalutę. 41 proc. respondentów twierdzi, że władze powinny wspierać legalizację krypto, a 19 proc. uważa, że powinno się ich zabronić.

W ubiegłym miesiącu informowano, że Ukraina przygotowywała projekty aktów prawnych w celu legalizacji kryptowalut. Zgodnie z dokumentem władze tego kraju twierdzą, że prawodawstwo doprowadziłoby do powstania "wolnego i przejrzystego" rynku aktywów cyfrowych na Ukrainie. Podczas gdy w dokumencie określono zasady przechowywania, wykorzystywania i wymiany kryptowalut i inteligentnych umów, proponowane są również środki regulacyjne w celu zapobiegania wykorzystywaniu krypto do prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych działań przestępczych.

W maju ukraińska Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła, że rozważy możliwość uznawania kryptowalut jako instrumentów finansowych. Szef komisji, Timur Khromaev, zasugerował, że aktywa i operacje krypto powinny być rozpatrywane w ramach istniejących ram prawnych w oparciu o zasady dotyczące aktywów. Powiedział, że nowe zasady i przepisy dotyczące kryptowalut zostaną zdefiniowane na szczeblu krajowym jako "wciąż dalekie od standardów międzynarodowych".

źródło: cointelegraph.com