Ukraina wykorzysta energię nuklearną do wydobycia bitcoinów

Ukraina wykorzysta energię nuklearną do wydobycia bitcoinów

Ministerstwo Energii Ukrainy rozważa możliwość stworzenia kopalni kryptowalut, zasilanej nadmiarem energii wytwarzanej przez lokalne elektrownie jądrowe.

Ministerstwo ogłosiło, że odbyło już rozmowy z elektrownią atomową - Energoatom, oraz lokalnym producentem koparek krypto - Hotmine, w celu zbadania możliwości budowy obiektu, który wykorzystywałby do działania energię jądrową.

Yevhen Vladimirov, wiceminister energii na rzecz rozwoju cyfrowego, cyfryzacji i transformacji cyfrowej, przewodniczył rozmowom z firmami pod koniec stycznia i podkreślił potencjalne korzyści z tego posunięcia w oświadczeniu po spotkaniach.

"Przyszłość leży w najnowszych technologiach, które wykorzystać można do zbilansowania systemu energetycznego, jednocześnie przynosząc korzyści finansowe. Pomysł stworzenia kopalni kryptowalut na bazie elektrowni jądrowej, zasługuje na uwagę, ponieważ ukraińska UES posiada dużo niezużytej mocy bazowej. Nadmiar energii jądrowej może przynieść dodatkowe zyski państwowemu Energoatomowi, oraz umożliwić działalność firmom, które dokładają się do budżetu krajowego płacąc podatki.” - podkreślił Vladimirov.

Niemniej jednak Ministerstwo Energii zwróciło również uwagę, że należy przeprowadzić staranną analizę uwzględniającą szereg czynników, zanim będzie można podjąć jakąkolwiek decyzję o przejściu do budowy centrum.

Vladimirov powiedział, że przed zwróceniem uwagi na bardziej techniczne aspekty potencjalnego zużycia energii elektrycznej w ramach operacji górniczej i wpływu, jaki miałoby to na krajową sieć elektroenergetyczną, należy rozważyć kwestie regulacyjne i prawne.

Komunikat ukraińskiego Ministerstwa Energii podkreślił również nadzieje Hotmine na zainicjowanie przejścia na zdecentralizowany system cyfrowy i energetyczny w kraju. Hotmine to firma badawczo-produkcyjna, która projektuje, buduje i utrzymuje centra danych, a także sprzęt do wydobywania kryptowalut.

Założyciel Hotmine, uważa, że ​​ukraińska tania produkcja energii jądrowej może sprawić, że kraj stanie się dużym ośrodkiem wydobycia kryptowalut.

Wytwarzanie i przesyłanie energii elektrycznej to złożony i wymagający dużej ilości zasobów proces. Co więcej, jest to niezwykle ważny proces dla ludzkości, więc nie jest zaskakujące, że podobnie jak rynki finansowe jest kontrolowany przez państwo. Ale zdecentralizowany cyfrowy system finansowy wymaga również zdecentralizowanego systemu energetycznego - powiedział Slobodenyuk.

Ministerstwo Energii Ukrainy, Energoatom i Hotmine zgodziły się kontynuować badanie projektu poprzez sporządzenie memorandum określającego możliwości i szczegóły techniczne proponowanego centrum górniczego.