To przełom. Szwajcarska giełda papierów wartościowych uruchamia własną giełdę kryptowalut

To przełom. Szwajcarska giełda papierów wartościowych uruchamia własną giełdę kryptowalut

Grupa SIX, właściciel i podmiot zarządzający szwajcarską giełdą papierów wartościowych, zamierza uruchomić własną, w pełni regulowaną giełdę kryptowalut. Spółka poinformowała o swojej decyzji w dzisiejszym komunikacie prasowym.

Platforma o nazwie SIX Digital Exchange będzie nadzorowana przez szwajcarski bank centralny i regulatora rynku finansowego FINMA. – To początek nowej ery w rozwoju infrastruktury rynków kapitałowych – skomentował decyzję o uruchomieniu „kryptogiełdy” Jos Dijsselhof, dyrektor wykonawczy SIX, w oświadczeniu wysłanym do mediów. – Jest dla nas zupełnie oczywiste, że wiele innowacji zachodzących w przestrzeni cyfrowej pozostawi trwały ślad i określi przyszłość naszej branży – stwierdził.

W kontekście tej oceny przedsięwzięcie SIX nie wydaje się tak zaskakujące, jak mogłoby się wydawać z punktu widzenia spadków kursu kryptowalut – które dla wielu osób stanowią „dowód” na słabość rynku kryptograficznych pieniędzy. Fakt, że podobna inicjatywa pojawiła się w Szwajcarii również nie powinien dziwić. To jedno z najbardziej przychylnych kryptowalutom państw na świecie. Świadectwem tego jest choćby zlokalizowana pobliżu Zurychu tzw. Crypto Valley – cluster firm i instytucji działających w branży kryptograficznej, będący swego rodzaju blockchainowym odpowiednikiem Doliny Krzemowej.

Na start nowej platformy SIX przyjdzie jednak chwilę poczekać. Giełda ma ruszyć dopiero w pierwszej połowie przyszłego roku. W jej ofercie znajdzie się handel end-to-end, rozliczenia oraz usługi powiernicze związane z zarządzaniem cyfrowymi aktywami, takimi jak Bitcoin czy tokeny ICO.

Sukces tego przedsięwzięcia mógłby znacząco poprawić wizerunek całej branży, która zmaga się z szeregiem wyzwań. – Brakuje regulacji, które dawałyby oficjalną gwarancję bezpieczeństwa środków, są problemy ze stabilnością rynku, a także jego przejrzystością i możliwością pociągnięcia do odpowiedzialności jego uczestników. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do braku zaufania do całego rynku – mówi Thomas Zeeb, szef działu giełd i papierów wartościowych w SIX.

Zdaniem Zeeba gwarancje bezpieczeństwa oferowane przez SIX jako uznanego i regulowanego dostawcy infrastruktury transakcyjnej mogłyby zachęcić inwestorów do większego zainteresowania rynkiem kryptowalut.

Foto: Werni/Pixabay