Taproot - jakie znaczenie ma nadchodząca aktualizacja sieci Bitcoin?

Taproot - jakie znaczenie ma nadchodząca aktualizacja sieci Bitcoin?

Podczas gdy ogromna większość entuzjastów kryptowalut na całym świecie wydaje się w tej chwili najbardziej podekscytowana tematem Ethereum i tego, jak jego nadchodzący "London hard fork" może jeszcze bardziej podnieść wartość głównego altcoina, niedawno pojawiły się raporty, które sugerują, że od dawna wyczekiwana aktualizacja Bitcoina – Taproot, zostanie uruchomiona również w okolicach końca bieżącego roku.

Czym jest Taproot?

Taproot nazwać można najnowszym krokiem na ewolucyjnej ścieżce Bitcoina, ponieważ aktualizacja ma na celu nie tylko zwiększenie ogólnej użyteczności sieci, poprzez uczynienie transakcji tańszymi, szybszymi i łatwiejszymi w tworzeniu; ale ostatecznie również umożliwić wprowadzenie smart kontraktów.

Ponadto, Taproot zapowiada się obiecująco również pod względem prywatności – chce sprawić, aby wszystkie transakcje wyglądały tak samo dla wszystkich, z wyjątkiem stron dokonujących transakcji. Wydaje się, że pomysł "kamuflażu" zaczerpnięty został od innych skupionych na prywatności kryptowalut dostępnych dzisiaj na rynku, tym samym przybliżając do nich Bitcoina, przynajmniej od strony designu.

Antoni Trenchev, współtwórca platformy Nexo, powiedział w wywiadzie z Cointelegraph, że Taproot jest kolejnym dowodem na zdecentralizowaną naturę Bitcoina, i że sieć zawsze stara się ulepszać i rozwijać. Wierzy również, że aktualizacja służy jako przypomnienie dla inwestorów, że Bitcoin, w przeciwieństwie do złota, jest dynamicznym środkiem przechowywania wartości w każdym tego słowa znaczeniu, dodając:

"Wszystkie znaczące ulepszenia torują drogę dla nawet szerszego przyjęcia Bitcoina, i dalszego wzrostu jego ceny. Taproot jest jedną z najbardziej oczekiwanych aktualizacji BTC od czasów zwiększenia rozmiaru bloków w 2018 r."

Joel Edgerton, dyrektor operacyjny giełdy bitFlyer USA, powiedział, że chociaż większość społeczności krypto wydaje się w tej chwili skupiać się na zmianach w kursie Bitcoina, przeoczają fakt, że technologia BTC jest tym, co faktycznie czyni go wartościowym, a Taproot jest ważnym wydarzeniem z kilku powodów:

"Po pierwsze, zmniejsza rozmiar danych transakcyjnych, co może obniżyć również opłaty dla złożonych transakcji. Dodatkowo, zwiększa poziom prywatności dla portfeli Multisig oraz tych z blokadą czasową, utrudniając rozróżnienie ich od zwykłych portfeli, jednocześnie pozwalając na zwiększenie funkcjonalności portfela, poprzez umożliwienie programistom oprogramowania specyficznych reguły dostępu do portfela."

Od strony technicznej

Na papierze, Taproot jest bardzo eleganckim rozwiązaniem, opracowanym przy użyciu sprawdzonych metod kryptograficznych, które pomagają w zapewnieniu ewolucyjnych ulepszeń do protokołu Bitcoin.

Poprzez połączenie podpisów Schnorra i Merkelized Abstract Syntax Trees (MAST), Taproot jest w stanie przekształcić reprezentację złożonych transakcji Bitcoin, takich jak transakcje Multisig oraz transakcje używane do skonfigurowania kanału Lightning, aby po przesłaniu na blockchain wyglądały jak zwykła transakcja Bitcoin.

W kryptografii, podpis Shnorra funkcjonalnie przewyższa konwencjonalne podpisy logarytmiczne, które rutynowo napotykają problemy z interaktywnością. Podobnie, MAST to unikalne oferty cyfrowe, które pozwalają na wdrożenie różnych, wybieranych przez użytkownika warunków, które muszą zostać spełnione, aby obciążona liczba Bitcoinów została wydana.

Ogólnie rzecz biorąc, zmniejsza to zajmowaną przestrzeń dyskową i może pośrednio obniżyć opłaty za te typy transakcji. Ponadto, na dłuższą metę, gdy jego użycie stanie się powszechne, Taproot może znacznie zwiększyć poziom prywatności użytkowników Lightning i Multisig. Z perspektywy ekosystemu, Taproot jest postrzegany jako próba all-in dokonana przez dev'ów i społeczność Bitcoin, aby ostatecznie uczynić z sieci Lightning główną platformę płatniczą.

Jak Taproot wpłynie na BTC?

Kolejnym aspektem aktualizacji który warto rozważyć jest to, jaki będzie ona miała wpływ na cenę Bitcoina. Joel Edgerton nie przewiduje, aby jej aktywacja wpłynęła krótkoterminowo na kurs BTC. Wierzy jednak, że Taproot znacząco zwiększy funkcjonalność i konkurencyjność sieci Bitcoin.

Lior Yaffe, CEO firmy Jelurida, uważa że w dłuższej perspektywie poprawa adopcji sieci Lightning – tj. poprzez zmniejszenie opłat transakcyjnych i czasu rozliczenia - utrzyma Bitcoin i jego ekosystem jako znaczącą metodę płatności w obecnej erze internetowej, dodając jeszcze:

"Biorąc pod uwagę, że niedawny wzrost ceny BTC można przypisać bardziej jego potencjalnemu wykorzystaniu jako środka do przechowywania wartości i przyjęciu go przez inwestorów instytucjonalnych, nie oczekuję, że Taproot będzie miał jakikolwiek znaczący krótkoterminowy wpływ na cenę."

Kiedy nastąpi aktywacja?

Zgodnie z konsensusem społeczności Bitcoin, wspomniana wcześniej aktywacja Taproot otrzyma "zielone światło" tylko wtedy, gdy 90% wszystkich wydobytych bloków zawierać będzie sygnał aktywacji w oknie dostosowania trudności (2,016 bloków). Dokładniej, porozumienie konsensusowe musi mieć miejsce podczas jednej z trudnych epok od teraz do 11 sierpnia, aby modernizacja sieci mogła się odbyć zgodnie z planem w listopadzie.

Do 7 maja, w bieżącym oknie pojawiło się łącznie 327 bloków sygnalizacyjnych, podczas gdy górnicy odpowiedzialni za 610 bloków zdecydowali się nie dołączać sygnału. Głosy na „nie” wydane przez tych górników stanowią obecnie 30% z 2016 bloków w obecnym oknie. Niektóre pule, które do tej pory głosowały przeciwko aktywacji, obejmują wielkie nazwy, takie jak Poolin, Binance Pool, BTC.com, viaBTC i HuobiBTC.