Szwajcarska "Dolina Krypto" przetestuje głosowanie na blockchainie

Mieszkańcy szwajcarskiego miasta Zug, użyją miejskiego systemu eID do głosowania przy pomocy smartfonów w ramach testu wyborów opartych na blockchainie – podaje Swiss Broadcasting Corporation.

Szwajcarska "Dolina Krypto" przetestuje głosowanie na blockchainie

Mieszkańcy szwajcarskiego miasta Zug, użyją miejskiego systemu eID do głosowania przy pomocy smartfonów w ramach testowego głosowania opartego na blockchainie – podaje Swiss Broadcasting Corporation.

Miasto, w którym znajduje się tak zwana "Dolina Crypto" zawdzięczające ten przydomek licznym startupom typu blockchain, ustanowiło swój system eID w listopadzie ubiegłego roku i ma już blisko 200 użytkowników. Zug akceptuje już kryptowaluty w ramach zapłaty za niektóre usługi miejskie.

Wyborcy zostaną zapytani, czy uważają, że identyfikacja cyfrowa powinna być wykorzystywana przy opłatach za parkowanie i wypożyczeniu książek bibliotecznych. Zostaną również zapytani, czy cyfrowe identyfikatory powinny być wykorzystywane do przyszłych referendów.

Wyniki głosowania nie będą wiążące, ponieważ głosowanie jest jedynie testem. Miasto próbuje ustalić, czy technologia blockchain może być stosowana na szerszą skalę.

Miasto uruchomiło eID jesienią ubiegłego roku, aby umożliwić cyfrowy dostęp do usług publicznych na próbnej zasadzie. Test dał użytkownikom pełną kontrolę nad ich danymi.

Pilotaż wyborczy będzie pierwszym elektronicznym sondażem w Szwajcarii. Rząd chce, aby dwie trzecie krajowych kantonów zaoferowało głosowanie elektroniczne do końca przyszłego roku.

Elektroniczny system identyfikacji Zug nie jest jedynym takim systemem w Szwajcarii. Inny system eID w Canton Schaffhausen, uruchomiony z pomocą Procivisa, nie znajduje się na blockchainie. Ten system, który zostanie wprowadzony po teście, rozpoczętym w grudniu, za pomocą smartfona zapewnia dostęp do podatków, ruchu drogowego, ochrony dzieci i innych działów. Dostęp zostanie również przyznany przedsiębiorstwom.

Dodatkowo w zeszłym roku uruchomiony został krajowy system identyfikacji cyfrowej SwissSignwas, którego właścicielem było prywatne konsorcjum składające się z banków, firm ubezpieczeniowych, operatora giełdowego, szwajcarskiej poczty i szwajcarskich kolei federalnych.

źródło: ccn.com