Streamr umożliwi zarabianie na danych wytwarzanych podczas… jazdy samochodem

Streamr umożliwi zarabianie na danych wytwarzanych podczas… jazdy samochodem

Streamr to platforma handlu danymi wytwarzanymi w czasie rzeczywistym. Startup nawiązał właśnie współpracę z Hewlett Packard Enterprise (HPE), która ma na celu na integrację rozwiązań Streamr z inteligentnymi samochodami. W praktyce umożliwi to zarabianie pieniędzy podczas jazdy autem.

Projekt przewiduje połączenie silnika Streamr i interface'u dostarczanego przez HPE z technologią wybranego pojazdu. Ma to umożliwić przesył danych wytwarzanych przez samochód w czasie rzeczywistym na giełdę Streamr a następnie ich sprzedaż lub zakup. Platforma pozwala na obrót informacjami przydatnymi lub niezbędnymi podczas jazdy dwuśladem, np. dotyczącymi zagęszczenia ruchu, cen prądu na pobliskich stacjach ładowania czy warunków pogodowych. Kontrahentami mogą być inni kierowcy, reklamodawcy, zainteresowani np. poziomem naładowania baterii czy lokalizacją samochodu, a w przyszłości również inteligentne miasta zbierające dane m.in. na temat sytuacji na drogach. Technologia HPE przewiduje zbieranie kilkuset kategorii danych z czujników zainstalowanych w samochodzie. Jednostką rozliczeniową w tym środowisku jest token DATAcoin, którego wartość według dzisiejszego kursu wynosi 0,101349 dolara.

datacoin

Oczywiście proces obrotu danymi jest zautomatyzowany i odbywa się bez udziału kierowcy – lub właściciela/pasażera w przypadku samochodów autonomicznych. Jedną z zalet tego rozwiązania jest jego zdecentralizowany charakter: właściciel pojazdu sam decyduje, jakie dane chce sprzedać lub kupić, a transakcja odbywa się w relacji peer-2-peer, z pominięciem globalnych pośredników. Oczywiście wyeliminowanie firm takich jak Google z tego „równania” w praktyce może nie być takie proste, ale ambicje sojuszu Streamr z HPE są nieco inne. Projekt jest de facto „przyczynkiem” do rozwoju szerzej zakrojonych technologii z dziedziny smart cities i smart economy.

– To jeden z pierwszych na świecie modeli mechanizmu pozwalającego na monetyzację danych samochodowych typu real-time na publicznie dostępnej platformie. Jest on zarówno krokiem milowym na drodze naszego rozwoju, jak i przełomowym momentem w wyścigu innowacyjnym. W miastach przyszłości to właśnie dane wytwarzane w czasie rzeczywistym będą napędzać projekty smart cities – skomentował współpracę z HPE Henri Pihkala, CEO Streamr.

Szczegółowe omówienie mechanizmu działania Streamr przedstawia poniższe nagranie:

Foto: Daniel Stocker/Flickr