Sektor usług finansowych wydaje na blockchain 1,7 miliarda dolarów

Sektor usług finansowych wydaje na blockchain 1,7 miliarda dolarów

Wydatki na blockchain w sektorze finansowym wzrosły o 67 proc. rok do roku – wynika z raportu przygotowanego przez firmę badawczą Greenwich Associates. Na projekty związane z tą technologią branża przeznacza już 1,7 miliarda dolarów w skali roku.

„Blockchain Adoption in Capital Markets – 2018”, raport opracowany przez Greenwich Associates (GA), to kolejny dowód na to, że technologia łańcucha bloków rewolucjonizuje branżę finansową. Termin „blockchain” wszedł do słownika usług finansowych w 2015 r. Według szacunków GA rok później branża wydawała około miliarda dolarów w skali roku na realizację projektów związanych z rozproszonym rejestrem (DLT). W kolejnym roku suma ta wzrosła o 67 proc. – do niemal 1,7 miliarda dolarów.

Co dziesiąty spośród 213 respondentów GA przyznał, że jego organizacja na prace nad technologią blockchain wydaje już ponad 10 milionów dolarów w skali roku. Rośnie również liczba pracowników zatrudnianych „na odcinku” DLT. W ubiegłym roku uległa ona podwojeniu. Najwięcej w rozwój blockchaina inwestują banki. Stanowią one 49 proc. respondentów GA. Na drugim miejscu wśród podmiotów inwestujących w blockchain znaleźli się dostawcy technologii, którzy stanowili 13 proc. sondowanych.

blockchainadoption

Droga projektów blockchain z fazy proof-of-concept do fazy produktowej nie jest jednak łatwa. – Ponad połowa naszych rozmówców na stanowiskach kierowniczych przyznała, że wdrażanie technologii DLT jest trudniejsze, niż oczekiwali – ujawnił Richard Johnsno, wiceprezes GA. Dodał jednak, że ponad 75 proc. rozwijanych obecnie projektów ma trafić na rynek w ciągu dwóch lat.

Gra jest warta świeczki. Blockchain to nie chwilowy hype, ale technologia, która rozwiązuje całą masę problemów. Między innymi skraca czas rozliczeń, zmniejsza koszty operacyjne i usprawnia procesy biznesowe.