Rosyjski bank startuje z laboratorium blockchain

Sberbank, jeden z największych banków w Rosji, ogłosił start laboratorium blockchain do opracowania i przetestowania rozwiązań opartych na blockchain.

Rosyjski bank startuje z laboratorium blockchain

Sberbank, jeden z największych banków w Rosji, ogłosił start laboratorium blockchain do opracowania i przetestowania rozwiązań opartych na blockchain.

Nowe laboratorium ma na celu generowanie prototypów produktów, przeprowadzanie testów pilotażowych i wdrażanie rozwiązań biznesowych opartych na blockchain dla Sberbank Group, informuje komunikat prasowy.

Według Igora Bulantseva, starszego wiceprezesa Sbierbanku, blockchain może pomóc w "przekształceniu" rynku finansowego, a także działalności banków i świadczonych przez nie usług.

"Ważne jest, aby pamiętać, że blockchain pomaga uczestnikom rynku współpracować bardziej efektywnie, dlatego Sberbank przyczynia się do przyszłości branży bankowej i naszego kraju, uruchamiając laboratorium blockchain".

Projekt będzie pracował nad rozwojem zaawansowanych technologii w połączeniu z innymi laboratoriami banku, a także planuje budowanie współpracy ze startupami i innymi sojusznikami.

Laboratorium blockchain Sbierbanku wyznaczy specjalistów Blockchain z doświadczeniem w budowaniu i wdrażaniu pomysłów blockchain do istniejących produktów, a także tworzeniu nowych podejść do działalności biznesowej - dodaje.

Premiera nastąpi miesiąc po tym, jak prezes Sberbanku, Herman Gref, oświadczył, że wdrożenie na szerszą skalę blockchainu w Rosji może trwać nawet dziesięć lat. Jak wtedy zauważył, Rosja "dużo eksperymentuje" nad blockchain i dodaL, że w tym roku bank wprowadzi niektóre produkty na "dużą skalę".

W lutym zeszłego roku Gref przewidział, że korzystanie z rozproszonej technologii księgi rachunkowej przez banki i innych operatorów może zająć tylko 2-2,5 roku.

Sberbank uruchomił szereg inicjatyw w ekosystemie blockchain, w tym niedawne wejście do Enterprise Ethereum Alliance - konsorcjum skoncentrowanego na przedsiębiorstwie. Niektóre z projektów pilotażowych opartych na bankowym blockchainie obejmują między innymi wspólne rozwiązania z Severstal i Federal Antimonopoly Services.

źródło: coindesk.com