Rosyjska ustawa kryptowalutowa już gotowa

Projekt ustawy dot. regulacji kryptowalut i ICO w Rosji jest już gotowy. Został opracowany wspólnie przez krajowy bank centralny i ministerstwo finansów. Regulatorzy udostępnili niektóre szczegóły projektu, w tym sposób opodatkowania działalności wydobywczej.

Rosyjska ustawa kryptowalutowa już gotowa

Projekt ustawy dot. regulacji kryptowalut i ICO w Rosji jest już gotowy. Został opracowany wspólnie przez krajowy bank centralny i ministerstwo finansów. Regulatorzy udostępnili niektóre szczegóły projektu, w tym sposób opodatkowania działalności wydobywczej.

Przedstawienie ustawy

Rosyjskie Ministerstwo Finansów i Bank Rosji wspólnie przedstawiły projekt ustawy o regulacji kryptowalut i ICO na posiedzeniu rady finansów w czwartek. Oczekuje się, że projekt ustawy zostanie przyjęty w marcu – informuje przewodniczący Komitetu ds. Rynków Finansowych Dumy Państwowej, Anatolij Aksakow. Prezydent Władimir Putin nakazał, aby ramy prawne zarówno kryptowalut, jak i ICO zostały sfinalizowane do 1 lipca przyszłego roku.

Pierwszy zastępca prezesa banku centralnego, Olga Skorobogatova, powiedziała na spotkaniu, że bank "nie rozważa i nie będzie rozważał uznania kryptowalut za środek rozliczeniowy lub płatniczy" – podaje TASS (Rosyjska Agencja Prasowa).

Ministerstwo finansów zaproponowało zdefiniowanie kryptowalut jako "innych własności". Wiceminister finansów Aleksiej Moiseev wyjaśnił, że na podstawie tej definicji "można kupić kryptowalutę i wymienić ją na inne własności", w tym tokeny ICO.

Brak wsparcia dla kryptorubla

W kwestii narodowej kryptowaluty Rosji kryptorubla "zarówno ministerstwo finansów, jak i bank centralny równie negatywnie oceniają perspektywy stworzenia i wypuszczenia narodowej kryptowaluty". Moiseev powiedział, że ministerstwo finansów nie widzi potrzeby tworzenia kryptorubla.

Skorobogatova zgodziła się, stwierdzając, że bank centralny "nie uważa tego za wskazane z punktu widzenia makroekonomii ludności". Z drugiej strony ujawniła, że "Bank Rosji rozważa możliwość wprowadzenia ponadnarodowej cyfrowaluty w ramach BRICS lub Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EWEA)".

Deputowana banku centralnego wierzy, że "idea wydania wspólnej kryptowaluty jest bardzo obiecująca dla wielu krajów":

„Uczestnicy różnych wydarzeń gospodarczych, w których zwykle biorę udział ... wszyscy doszli do wniosku, że wirtualna waluta nie jest potrzebna w jednym kraju... warto omówić kryptowalutę na poziomie kilku krajów, takich jak BRICS i EAEC. Sensowne jest ustawienie jednego odpowiednika dla wszystkich płatności”.

Regulowanie ICO

Ustawa zezwala na ICO, ale nakłada na nie ograniczenia. Ci, którzy nie są inwestorami kwalifikowanymi "będą mogli kupić żetony określonego rodzaju na kwotę nieprzekraczającą 50 tysięcy rubli”. Ministerstwo zaproponowało również ograniczenie "maksymalnej kwoty środków zebranych przez ICO do 1 miliarda rubli.

Jeśli chodzi o ograniczenia ICO, prezes Rosyjskiego Stowarzyszenia Kryptowalut i Blockchain (RABIC), Yuri Pripachkin, stwierdził, że pozyskiwanie funduszy ICO nie powinno być ograniczone, ponieważ może "przyciągnąć nieograniczoną liczbę inwestycji zagranicznych do rosyjskich projektów”.

Podatek górniczy

Ustawa przedstawiona w czwartek zawiera również definicję kopania i sposób jego opodatkowania. Moiseev powiedział dziennikarzom, że poszczególni przedsiębiorcy i osoby prawne mogą prowadzić działalność wydobywczą, dodając, że:

„Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej oczekuje, że podatek od wydobycia zostanie nałożony analogicznie do opodatkowania działalności gospodarczej”.

Wyjaśnił, że obowiązujące przepisy podatkowe będą miały zastosowanie, a Federalna Służba Podatkowa zdecyduje, czy istnieje próg ilościowy dla opodatkowania górnictwa.

źródło: bitcoin.com