Rosja testuje blockchain do walki z podrabianymi lekami

Rosyjski rząd testuje blockchain, aby stworzyć system do rejestrowania i monitorowania przepływu leków.

Rosja testuje blockchain do walki z podrabianymi lekami

Rosyjski rząd testuje blockchain, aby stworzyć system do rejestrowania i monitorowania przepływu leków.

Rosyjski rząd przeprowadzi skoncentrowany na blockchainach pilotaż, aby stworzyć system ewidencji i dostawy leków, informuje lokalna służba medialna Izwiestia, powołując się na doradcę prezesa Vnesheconombank (VEB) - Władimira Demina. Projekt, którego uruchomienie zaplanowano na ten miesiąc, będzie początkowo realizowany w obwodzie nowogrodzkim. Według dokumentów projektowych rząd ma nadzieję, że to pomoże mu walczyć z fałszowaniem i odsprzedażą drogich leków na receptę kupowanych z funduszy budżetowych.

Zespół projektowy stworzył już ujednoliconą bazę recept elektronicznych, która integruje wewnętrzny system Nowogrodzkiego Regionalnego Szpitala oraz oprogramowanie 1C do rejestracji leków, podali przedstawiciele United Medical Corporation (OMK). Te trzy komponenty zostaną włączone do ekosystemu blockchain opartego na Ethereum i będą dzielić się informacjami, takimi jak dane pacjentów lub dostępność leków i ich przemieszczanie się.

W przyszłości system oparty na blockchain do monitorowania leków może zostać wdrożony w całym kraju, powiedział rzecznik VEB.

Obecnie pilotaż obejmuje trzy oddziały Nowogrodzkiego Regionalnego Szpitala Klinicznego z lokalną siecią aptek, które zostaną połączone w przyszłości – pokazują dokumenty. Eksperyment kosztować będzie 5 milionów rubli (około 80 000 USD), co będzie pochodzić z budżetu regionalnego. Środki zostaną przeznaczone na badania, wyposażenie i rozwój oprogramowania.

Eksperyment blockchain powinien zakończyć się 20 grudnia tego roku, po czym władze podejmą ostateczną decyzję czy przeskalować projekt do innych regionów, czy nie.

Postęp projektu będzie dzielony z jednostką regionalną Federalnej Służby Nadzoru w Ochronie Zdrowia (Roszdravnadzor), departamentem zdrowia, terytorialnym Federalnym Obowiązkowym Ubezpieczeniem Zdrowotnym oraz Federalną Służbą Antymonopolową w regionie.

To nie jest pierwszy projekt blockchain, który otrzymał wsparcie od rosyjskiego rządu. W październiku zeszłego roku technologia została wdrożona po raz pierwszy w celu zarządzania danymi z Jednolitego Państwowego Rejestru Nieruchomości.

źródło: cryptovest.com / grafika: Pixabay