Podczas gdy technologia rozproszonych rejestrów (DLT) wciąż znajduje się na bardzo początkowych etapach rozwoju globalnego, niezaprzeczalnym pozostaje fakt, że niektóre narody szybko przyjęły przełomową technologię z otwartymi ramionami, formułując praktyczne przypadki użycia blockchaina.

Wygląda na to, że dawny Związek Radziecki szykuje się na „przyłączenie” do Blockchaina, po tym jak współzałożycielka i główny prawnik Crypto PR Lab, Maria Prusakova ujawniła w wywiadzie w dniu 18 lipca 2018 r., że nowe firmy związane z blockchainem pojawiają się teraz w regionie.

Blockchain ponad krypto w Rosji

Prawdą jest, że technologia blockchain jest solidnym fundamentem, na którym budowane są waluty cyfrowe; Prawdą jest również, że gdyby Satoshi Nakamoto nie stworzył światowej, flagowej kryptowaluty, której cena wystrzeliła w 2017 roku, DLT mogłaby nie być tak sławna, jak jest dzisiaj.

Podobnie jak w różnych częściach świata, Prusakova stwierdziła, że technologia blockchain ma przewagę w Rosji w porównaniu z kryptowalutami, ale sytuacja może się wkrótce zmienić, ponieważ urzędnicy sugerują, że legalizacja nadchodzi wielkimi krokami.

W lutym 2018 roku informowano, że władze w Moskwie zamierzają zintegrować technologię blockchain z istniejącymi systemami, zwiększając przejrzystość i zaufanie społeczne. Podobny przypadek dotyczył przyszłościowego manewru - Rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło 29 czerwca 2018 r., że tworzy laboratorium badawcze o nazwie ERA, które pozwoliłoby na wykorzystanie DLT do identyfikacji cyber-zagrożeń zdolnych do manipulowania narodową "krytyczną infrastrukturą informacyjną".

Pomimo ślimaczego tempa, w jakim rozwija się rosyjski przemysł blockchain, Prusakova jest głęboko przekonana, że wzrost może wkrótce przyspieszyć, ponieważ władze mogą sformułować odpowiednie regulacje, które zapewnią ekosystemowi większą pewność.

Prusakova zwróciła uwagę:

"Widzimy tendencję wśród głównych rosyjskich graczy instruktażowych do promowania zmian legislacyjnych, które byłyby istotne. Proces ten jest oczywiście czasochłonny, jednak wkrótce spodziewamy się zmian w tej dziedzinie".

Prezydent Rosji, Władimir Putin, 11 czerwca 2018 r. w sesji Q&A na żywo powiedział obywatelom, że państwo nie ma zamiaru uruchamiać kryptowaluty zasilanej przez bank centralny, ale jego rząd będzie jednak nadal uważnie obserwował zasoby cyfrowe, aby nie pozostawać w tyle w zakresie innowacji technologicznych.