Rosja: blockchain pomoże w wyborach prezydenckich

W 2018 r. Rosyjskie wybory prezydenckie wykorzystają technologię blockchain do zapisywania i ochrony wyników i danych z sondaży wyborczych.

Rosja: blockchain pomoże w wyborach prezydenckich

W 2018 r. Rosyjskie wybory prezydenckie wykorzystają technologię blockchain do zapisywania i ochrony wyników i danych z sondaży wyborczych.

Oficjalne ogłoszenie zostało dokonane na platformie rosyjskiego Centrum Badania Opinii Społecznej (VTSIOM). Rosyjskie wybory prezydenckie odbędą się 18 marca. Wydarzenie to będzie jednym z pierwszych tego rodzaju.

Według VTSIOM, blockchain będzie używany tylko do przechowywania informacji, danych i wyników sondaży. Rosyjska instytucja będzie współpracować z 2Chain - agencją, która dostarcza rozwiązania marketingowe dla ICO. Firma marketingowa zaoferuje konsultacje w dniu wyborów.

Wyniki wyborów będą wyświetlane na nowo utworzonej stronie internetowej. Według VTSIOM, strona będzie działała od 12 marca. Wykorzystanie technologii blockchain w tym konkretnym przypadku jest testem przeprowadzanym przez rosyjski rząd, a jeśli eksperyment się powiedzie, VTSIOM rozpocznie program nazwany Digital VTSIOM. Twórcy programu stwierdzili, że plan działania dla projektu rozpocznie się w 2018 r., a zakończy w 2021 r.

Rosja jest znana z kontrowersji dotyczących wyborów prezydenckich i wygląda na to, że w tym roku pojawiła się nowa. Podczas gdy w innych demokratycznych krajach wyborcy mają prawo nie ujawniać na kogo oddali swój głos, Rosjanie stwierdzili, że podczas sesji głosowania grupa konsultantów zapyta i zapisze wybraną opcję wyborcy.

W każdym razie rosyjskie centrum badawcze dodało, że wybrali technologię blockchain, aby uniknąć zmian, które można wprowadzić przy użyciu konwencjonalnego sposobu.

"To bardzo ważny projekt pod każdym względem. Ważne dla naszego centrum, dla przemysłu badawczego, dla wyborów w Rosji. Jak dotąd w ankietach wyjazdowych musieliśmy zamknąć stronę w dniu wyborów, aby nie zostały zaatakowane przez ataki DDoS i inne próby piractwa popełniane przez wielu anonimowych hakerów. Sondaże w blockchain nie zostały jeszcze wdrożone na świecie (...) Mamy 18 marca naprawdę realną możliwość pokazania światu, w jaki sposób można to zrobić" – Valery Fyodorov, Dyrektor Generalny VTSIOM.

Denis Terekhov z 2Chain stwierdził, że są szczęśliwi, że zostali wybrani na pionierów w dziedzinie demokracji i że to motywuje ambitne zadanie agencji.

źródło: cryptostreet.co